organik tarım

Türkiye’deki Organik Tarım Hakkında Yanlış Bilinenler

organik tarımBirçok şeyi yanlış biliyoruz, araştırmadan kabulleniyoruz. Bunlardan bir tanesi de organik gıda gerçeği. Ben organik tarım denilince bundan 100 yıl önce çiftçiler nasıl üretim yapıyorsa şu anda aynı şekilde üretim yapılması ve hiçbir hormon kullanılmaması olduğunu zannediyordum. Fakat gördüm ki, organik tarım, tohumları ile oynanarak tohumuna hibrit verilerek güçlendirilmiş ve daha sonra hiçbir hormona ihtiyacı olmayan organik gıda ürünlerinin üretimi demekmiş. Bu da aslında hormonludan daha zararlı bir olay.

Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şöyle diyor:

Türkiye’deki Organik Tarım Gerçekleri

Türkiye’de organik tarımdan bahsediliyor. Yok mu? Evet, var; ama kullanılan tohumlar doğal tohumlar değil, hibrit (melez) tohumlar. Domatese bakıyorsunuz; hakikaten prostat şikayetlerine karşı mükemmel bir çözümdür ya da kalp büyümesine karşı. Aynı zamanda kalbin dıştan yağ bağlamasında hem önleyicidir hem de bu yağı dıştan eritici özelliğe sahiptir vs. Ancak bu doğal tohumdan ise! Ama Türkiye’de organik tarım diye konuşulan şey melez tohumlardır. Yani bunların tarımını yaptığınız zaman hiç bir şekilde bu saymış olduğum sağlık konusundaki özelliklere karşı bir çözüm değildir.


Örneğin organik tarımla kazanılmış dometesin içindeki likopen yok, antioksidanları bulamıyorsunuz, insan sağlığı için birinci derecede önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler yok. Çünkü onu doğal ortamında yetiştirmiyorsunuz, zorlandırılmış şartlar altında yetiştiriyorsunuz. Yani 100 dönümde elde edeceğiniz ürünü 3 dönüme indiriyorsunuz ve kapalı alanda yetiştiriyorsunuz. Yani organik tarımdan elde edilen sebzenin hiç bir şekilde doğal tohumdan elde edilenle eş değil ve onun yerini hiç bir zaman dolduramayacak. Belki organik tarımla uğraşanlar kızacaktır ama benim karşı çıkmamın nedeni şu; bizim doğal tohumlarımız kayboldu ve bunların insan sağlığı üzerinde de bir özelliği, önleyici ve tedavi edici durumu yok.”

Bu arada tohum üretimi Amerika’da ve İsrail’de yapılmakta.

Bir yanlış bildiğimiz olayda geri dönüşüm. Geri dönüşüm için kullanılan asitler, yardımcı malzemeler okadar güçlü ki çevreye ağaç keserek vereceğimiz zarardan çok daha fazlasını veriyor. Tüketilen suda cabası. 1920 li yıllar göz önüne alındığında şuan 1920 lerden çok daha fazla ağaca sahibiz. Bu kadar tüketim yapmamıza rağmen….

Televizyon’da Seda Sayan’ın bir programında İbrahim Saraçoğlu’nun bu konun da geçtiği bir açıklaması var.

“Türkiye’deki Organik Tarım Hakkında Yanlış Bilinenler” üzerine 3 yorum

  1. organik tarım hakkında birşey bilmediğimiz gibi organizması değiştirilmiş gıdalar konusunda da duyarsızız. Sayın İbrahim Saraçoğlu çok güzel bir şekilde anlatmış. Diğer programları da yayınlamanız dileğiyle…

  2. Organik tarımda da 2 cerçeveden bakılır tıpkı GDO da oldugu gibi.Tarımda ilaç kullanılmasının zararları domateste likopen olmamasından cok daha fazladır sayın hocam.
    Bilindigi gibi akut ve kronik olmak uzere iki çeşit zehirlenme vardır.İlaçlı besinleri tukettigimizde akut zehirlenmeler gormedigimiz için topluma zararsız gibi geliyor.Halbuki gelecek generasyonlarda kronik olarak ne hastalıklara sebep oldugunu bilemeyiz.
    Organik tarımda bazı kimyasallar kullanılır fakat bitkinin hastalıga karşı dayanıksız olan genleri değiştirilmiş oldugu için agır kimyasallar kullanılmaz.100 yıl onceki gibi tarım yapmayı denersek,yaptıgımız alandan alacagımız ürün inanın %10-20 dir.Örneğin(patates,patlıcan,portakal,kiraz üretiminde)
    İlaç kullanarak genetigi değiştirilmemiş tohumlarla üretim (yani zehirlenme) yada domatesin likopeni veya prostata iyi gelen özelliklerinin olmamasına ragmen organik üretim(yani zehirlenmeden beslenmek) siz seçin.

  3. ayrıca likopen plastit değilmidir nasıl olmazmış organik uretimde..insanlar para kazanmasın demi ibrahim bey sadece siz kazanın bu saçmalıkları bilgisi olmayan insanlara yedirin siz. Çok degerli bi profesör hocama anlattım bu yazıyı dalga konusu oldunuz herkes işini yapsın dedi iletiyorum burdan.