Sürücü belgeleri yenileniyor: Ehliyet değişimi Fos Çıktı

ehliyetAşağıdaki haberin de Internet üzerinden gönderilen uydurmasyon haberlerden biri olduğu ortaya çıktı. Ehliyet değişimi (yeni çipli kart şeklinde sürücü belgesi) projesi bir dönem devletin gündeminde olmasına rağmen, yürürlüğe konması belirsiz ileri bir tarihe ertelenmiş.

2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde TC kimlik numarası olması gerekiyor. Trafik kazasına karışanlar artık tutanağı kendileri tutuyor. Bu iş için de yeni ehliyet gerekiyor. Belli bir geçiş süresi tanınmış. Şu anda kuyruk yok ancak bir an önce ehliyetleri değiştirmek gerekiyor.

Gereken evraklar:

 • 6 tane vesikalık foto
 • Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (tam teşekküllü devlet hastanesine gerek yok ufak özel hastaneler de bu belgeyi veriyor, göz ve el titremesini kontrol ediyorlar ve 4 resim burada gidiyor)
 • Nüfus kâğıdı önlü arkalı fotokopi 2 nüsha
 • Ehliyet fotokopisi ve aslı

Önce hastane raporunu alıp diğer belgelerle beraber (İL ) İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor çünkü ilk gün yeni ehliyetinize boşken imzanız gerekli.
Bir hafta sonrada eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyorlar.
Hastane raporu 20 dakika,ilk başvuru 10 dakika , ehliyeti almak 5 dakika sürüyor. Yığılma başlarsa , doğal olarak bu süre daha da uzayacak  gibi görünüyor.

“Sürücü belgeleri yenileniyor: Ehliyet değişimi Fos Çıktı” üzerine 23 yorum

 1. arkadaşlar ben trafik tescilde ehliyet müracaatında calışan bir güvenlik görevlisiyim.ehliyet değişimi diye bir şey söz konusu değil vatandaşı boşu boşuna masrafa sokmayalım.

  1. mrb saygi deger kardesim ,sizden sormak istedigim bir konu var ,eger bilginiz dahilinde ise bana yardimci olursaniz cok mutlu olurum. ben yabanci ehliyetimi turk ehliyeti ile degistirmek istiyorum ,bu hususta hangi belgeleri veya posudurleri yerine getirmem gerekiyor ? donusum yaparsaniz sevinirim.
   saygilar
   kemel

 2. BU TUZAKLAR NE ZAMAN BİTECEK BUNLARA DUR DIYICEK CIKMICAKMI PARAYSA GELİN VERELİM YETERKİ MİLLETİ BU KADAR EZİYETE SOKMAYIN….BELKİ FAYDAMIZ OLUR SİZ VE SİZİN GİBİLERE….

 3. Alper,bey kardesim senden bir ricam var. Benim 1968 senesi 36258 nolu agir vasita ehliyetimi 1979 ekim ayindan sonra hic kullanmadim .Kendim su an almanyadayim. Türkiyedeki ehliyetimi güncellestirmek istiyorum.Ehliyetlerin a-b-c- gibi siniflandirmalarin,benim ehliyetime nasil yansiyor. Ne yapmam lazim,Türkiye ye dönüyorum . yardimci olursaniz sevinirim.Size simdiden tesekkür ederim . hoscakalin

 4. sağlık raporu alabilmek için şişli etfalden başlayıp amerikan hastahanesine kadar çeşitli 5 kuruluş dolaştım.hiçkimsenin haberi yok veremediler.nihayet metropolitandan aldım 50 lira ödedim.gayrettepe trafikte sağlık raporuna gerek olmadığını söylediler.parmak izi istediler.
  uygulama her trafikte değişik sormadan uğraşmayın boşuna.3 günüm gitti.işittiğim azarlar da cabası.KİMSENİN BU UYGULAMADAN HABERİ YOK.

 5. SORUMSUZ OTORİTELERDEN KONUYA İLİŞKİN GEÇERLİ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR. BEN DE BİR SAĞLIK KURULUŞUNDAN 40 TL KARŞILIĞI SAĞLIK RAPORU ALMAK ÜZEREYDİM. BAYAN 60 YAŞI GEÇMEMİŞSENİZ BİZ VEREBİLİRİZ AKSİ TAKTİRDE RAPORU HASTANELERDEN ALMANIZ GEREKİR DEDİ. ŞİMDİ DE BU SORUN ÇIKTI. HERKES VATANDAŞI SOYMAK ÜZERİNE MİSYON ÜSTLENMİŞ MEMLEKETTE. ALLAH TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ YÖNETENLERE AKIL FİKİR İHSAN EYLESİN. AMİN

 6. hocam benim nüfüs cüzdanımda fotografım gözlüklü ama saglık raporu aldım gözlüksüz yani saglıklı sonra nüfüs cüzdanına bakıpta beni yeniden saglık raporu al diye ikaz ederlermi yani ehliyetim gözlüklü olurmu

 7. EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN AÇIKLAMASI 21/05/2008

  SÜRÜCÜ BELGELERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNLU DEĞİL

  Ehliyetleri değiştirmek zorunlu değil. Emniyet genel müdürlüğü, T.C. Kimlik Numarası bulunmayan sürücü belgelerinin değiştirme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı.

  Vatandaşlar, mevcut sürücü belgelerini değiştirmeden kullanabilecekler.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, T.C. kimlik numarası bulunmayan sürücü belgelerinin belli bir süre içinde değiştirilme zorunluluğu bulunmadığını bildirdi.

  Vatandaşlar mevcut sürücü belgelerini değiştirmeden kullanabilecek.

  Emniyet genel müdürlüğü basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı internet sitelerinde, 2009 yılı sonuna kadar sürücü belgeleri üzerinde T.C. kimlik numarası olmasının zorunlu olduğu, bu nedenle 2009 yılı sonuna kadar tüm sürücü belgelerinin zorunlu olarak değiştirileceği yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi.

  Ayrıca, maddi hasarlı trafik kazaları ile ilgili 1 Nisan 2008 tarihinde başlanılan yeni uygulama için de üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan yeni sürücü belgelerinin gerektiği yönünde iddiaların bulunduğu da kaydedildi.

  Düzenlenen sürücü belgeleri üzerine belge sahibinin T.C. kimlik numarasının yazılması uygulamasına 15 Şubat 2007 tarihinden itibaren başlanıldığı hatırlatılan açıklamada, ayrıca, zayi ve yıpranma gibi nedenlerle sürücü belgesini değiştirme durumunda olan vatandaşlara, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan sürücü belgesi verildiği belirtildi.

  Açıklamada, “İddia edildiği gibi t.c. kimlik numarası bulunmayan sürücü belgelerinin belli bir süre içinde değiştirilme zorunluluğu bulunmamakta olup gerek trafik denetimlerinde, gerekse diğer trafik işlemlerinde (trafik kazaları gibi) vatandaşlarımız mevcut sürücü belgelerini değiştirmeksizin kullanabileceklerdir.

 8. arkadaşlar ben polisim ve sürücü belgesi işlemlerinde çalışıyorum.bu bilgileri kim göndermişse yalan.çünkü bize böyle bir bilgi henüz şubelerden gelmedi.ayrıca verdiğimiz ehliyetlerin eskisinden de farkı yok.zaten 2 seneye kadar hepsi tek kimlik olacak.milletin boşu boşuna parası gidiyor.sağlık raporuydu,fotosuydu vs derken bi sürü para demek bunlar.saygılarımla

 9. s.a. ben birseyi ögrenmek istiyorum istanbul dışından ehliyet alan yenilemeyi istanbulda yapabilirmi yoksa ehliyet aldıgı yerdemi yapmalı yardımcı olursanız sevinirim tesekkür ederim

 10. polis arkadaşların vermiş olduğu bilgilere sonsuz teşekkür eder saygılarımı sunarım görevlerinde başarılar dilerim daha önceki yıllarda trafik işlemlerinde çektğim eziyetlri yaşamaktan kurtaran herkeze selam olsun