Su ve Elma Sirkesi ile Vücudun İçten Temizlenmesi

Elma sirkesiVücudun içten temizlenmesi, genel sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Ercüment Evrim adında bir vatandaş, yaşadığı bir tecrübenin neticesinde öğrendiği bilgileri paylaşmak isteyerek kendi arkadaş / tanıdık çevresine göndererek bir e-posta zinciri başlatmış. Faydalı olduğunu düşündüğüm bu bilgileri onun ağzından buraya aktardım:

2-3 yıl önce, gözlerimin etrafı siyahlaşmış, vücudumda halsizlik ve şiddetli ağrılar başlamıştı. Amerikan hastanesinde birçok incelemeler yapıldı, ancak hiç bir şey bulunamadı. Daha sonra gittiğim Çinli bir reflexoloji uzmanı doktor, ayaklarımın tabanlarını yokladıktan sonra, hiç su içmediğimi ve başta karaciğerim olmak üzere vücudumun bütünüyle kirlenmiş olduğunu söyleyerek, eğer su içmeye başlamazsam takriben üç yıl içerisinde öleceğimi söyledi. (ben gerçekten o tarihe kadar genellikle su içmiyor, günde 20-30 bardak çay ve kahve içiyordum. (Çin’de reflexoloji üniversitesinden mezun doktorun ismi reflexologist P.G. Wong’dur (tel no: 0060-3-21622866/Malezya).

Sonuçta Çinli doktor bana her sabah uyandığımda; aç karnına bir büyük bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyarak içmemi önerdi. Elma sirkesi vücuttaki kirleri/ birikintileri eritiyor, su ise atıyormuş, elma sirkesinin PH (asit değeri) vücudun PH değeri ile aynı olduğundan kirleri eritirken, vücudun hücrelerine zarar vermiyormuş.
Ayrıca günde en az 1.5 litre su içmek çok önemliymiş, vücudun zehirlerinin ve ihtiyaç duymadığı fazla/birikmiş maddelerinin atılmasını sağlıyormuş. Elma, ayrıca vitamin-mineral deposuymuş.

Çinli doktorun dediğini uyguladıktan 4 gün sonra gözlerimin etrafındaki siyahlıklar kayboldu, 10 gün sonra ağrılarım geçti ve kendimi çok iyi hissetmeye başladım. Size de tavsiye ederim, 1 hafta sonra kendinizi gerçekten çok sağlıklı hissetmeye başlayacaksınız. Bu konuya ilişkin Dr. Niyazi Eröztürk’ün “bir yudum sağlık” isimli kitabında elma hakkında yazılan bilgilerin özeti aşağıda:

Elma (Malus Domestica) Bitki Özellikleri :
Dünyamızda 5000’den fazla türü olan elma hakkında herhangi bir tanımlamaya hiç gerek yok. Damak tadınıza en uygun elma türünü seçebilirsiniz.

Bileşim: su oranı %85, şeker %12, pektin, organik asitler, soda, fosfor, tanen, vitamin a, b1, b2, c, e, pp.

Kullanım alanları ve biçimleri: elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile, beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri, taze meyve ve meyve suyu olarak sıralanabilir. Çiğ elma kabuğu yenerek bedendeki ürik asit azaltılabilir. Pişmiş elma ile yapılan kompresler yumusatıcı ve rahatlatıcıdır. Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deri canlılık ve tazelik kazanır. Yatmadan önce yenen bir elma, rahat uyumaya yardımcı olur. Kabızlığa karşı pişmiş elmanın etkili oldugu bilinir. Gut, böbrek, mesane hastalıklarına ve hemoroite karşı uygulanacak bir elma küründen yararlı sonuçlar alınabilir. Deri döküntülerine, gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı, taze elma suyu basarıyla kullanılabilir.
elma suyu, özellikle soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı başarılıdır. Ama çok soğuk içilmemelidir. Elma suyu ayrıca, romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve egzamaya karşı da kullanılabilir.
Elma genelde, yatıştırıcı ve ateş düşürücüdür. Elma suyu, sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasini güçlendirir. Sindirim yetersizliğine karşı, rendelenmiş bir elma yemeklerden önce yenilmelidir. Ama rendelendikten sonra, rengi koyulaşana kadar bekletilmelidir. Ham elma rendesi ishale karşı kullanılabilir. Kısaca, sağlıklı yaşamaya önem veren kişinin yakınında her zaman elma bulundurması gerekir. Elma sirkesi, doğal bir yaşam iksiridir!
Bileşim: kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, a vitamini, beta-carotin, b1, b2, ve b6 vitaminleri, c vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri. Yaslılığımızda da sağlıklı olabilmek için hareketli bir yaşam ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmaya özen göstermeliyiz..
İşte burada elma sirkesi seçiminin değeri ile karşılaşıyoruz. İçerdiği çok değerli ve çesitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir o. Elma sirkesi, bedenimizi içten ve dıştan tedavi edebilecegimiz olağanüstü bir doğal ilaçtır. Burada size, bedeninizi genel anlamda güçlendirmek, çesitli hastalık belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakımını yapmak için elma sirkesini nasil kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum. Kullanım biçimleri:
Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:
*1 bardak su
*1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
*1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı
hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir.
Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir.
Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır.
Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık. Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktır:
– öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdigi yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
– sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi asağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
– soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne baslayın ve günde 3 bardak için.
– ayrıca, 4 gün boyunca akşam saatlerinde 1 echinacea preparati alın. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tedaviyi ayrıca doğal c vitamini ile de destekleyin.
– sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
– boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
– öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcıgına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
– yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
– gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasinin temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
– kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ılık suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
– yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için.
– ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
uyarı: elmanın ve elma sirkesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

“Su ve Elma Sirkesi ile Vücudun İçten Temizlenmesi” üzerine 35 yorum

 1. ben 47 yasindayim yaklasik 4 senedir yuksek tansiyon hastasiyim bunun duzene girmesi icin ne yapmam gerekiyor.nasil saglikli bir yasama kavusabilirim acele cevap bekloyorum tessekkurler

 2. selam ben sahinur çalışan biriyim çüzzü bir maşla çalışiyorum doktor ibrahim kıtabı ne kadar ki almak istiyorum fiyat sormak istemezdim malesef hayat şatları sorduruyor kösura bakmayın olurmu dokturumusuz yazıları veya konuşmalarrı çok güzel ve anlaşılır bir biçımde konuşuyor ondan hoşçakalın allaha emanet olun

 3. slm nem nursel kızımın ve benim saclarımız çok dökülüyor bunun için ne gibi bir öneririsiniz .sizin vermiş olduğunuz bazı önerilerinizi kulandım faydasını gördüm teşekkür ederim .saç dökülmesinide yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. selam arkadaşlar bendede biras kilo sorunu vede şişkinlik var.bende bugun aktARdan özel el yapımı elmasuyu sirkesi aldım ve aktar bana her sabah bir fıncan sade elmasuyu sirkesi içmem gerektığını söledi
   karışımsız kullancam bunu nasıl gelir acaba
   şimdiden teşekkür ederım

 4. hocam merhabalar benim aşırı bağırsak gazım var bu bağırsak gazımda çok şişiriyor karnımı tedavi oluyorum ama hiç bişey fayda etmiyoo lütfeen bana yardımcı olun rica ediyorummm size çok güveniyorum tek çarem sizsiniz lütfen yardım edin.

 5. selam sizi bir gun tv de dinleyen biri ,yatagi islatan cocuklara cam cevizinin faydasinin oldugunu soyledi bu konu hakinda bana daha fazla bilgi verebilirmisiniz rica ederim

 6. Benim saclarim cok ince telli ve asiri sekilde dokuluyor. kepek olustu ve kasinti var.
  Cildim asiri derecede kuru buna ne onerirsiniz.
  Birde eklem agrilarim var doktot (fibromelagie) teshisi koydu cogu zaman hareket etmekte cok zorlaniyorum.
  Bas agrisi da var asiri migren.
  yasim 41.
  ilginize tesekkur ederim.

 7. ben elma sirkesini içmeye başladım ama
  ben bal sevmiyorum
  sabahları 1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı koyup içiyorum banada bilgilendirirseniz
  şimdiden teşekkür ederim

  1. yine ben birde benim başka sorunum var onuda sorup detaylı öğrenmek istiyorum. ben bir obezite hastasım şu an diet uyguluyorum dr kontrolün de yanı sıra glifor 1000 lik bir ilaç alıyorum. acaba bunun yanında buna destekleyecek ne önerirsiniz.teşekkür ederim.

 8. ben haftada bir uyguluyorum. bir bardak içme suyu, bir çorba kaşığı elma sirkesi hatta bir tatlı kaşığı da balla karıştırınca muhteşem bir bileşim oluyor. cildim çok düzeldi.

 9. merhaba,
  arkadaşlar bir süre elma sirkeli su içen birisi olarak sizinle deneyimlerimi ve çekincelerimi paylaşmak istedim.
  ben altı yedi ay kadar önce hem arkadaş tavsiyesi hem de internet sitesinden elma sirkesinin faydalarını öğrenmiştim. bir ay kadar düzenli olarad her sabah bir bardak suya iki üç damla elma sirkesi damlatarak aç karına içtim. bu süre zarfında bağırsaklarım düzenli çalıştı, karın ve mide bölgemdeki şişkinlik bir hayli azaldı. -ki kendimi bildim bileli karın bölgesini inceltme konusunda sıkıntı yaşarım.- bu arada beni gören herkes zayıfladığımı söyledi. belki bir kilo vermişimdir ancak ben zayıflamak istemediğim için habire tıkındım:) yani düzenli ve uzun süreli kullanımda ve belki biraz da yediklerinize dikkat ederek zayıflayabilirsiniz. zaten karın ve göbek kısmındaki şişkinlik gittiği için kilo vermeden bile zayıflamış izlenimi uyandırabilirsiniz. bir de ben bal ile karıştırmadan içtim. midemdeki ekşimelerin bundan mı yoksa ramazanda iftarları fazla kaçırmamdan mı kaynaklandığnı kestiremedibunlar benim deneyimlerim ama bu arada yan etkisi olup olmadığını bilmiyorum. bu yüzden bir ay kadar düzenli kullanıp yukarıdaki faydaları gördükten sonra belki yan etkisi olabilir diye artık her gün değil de arada bir içiyorum. fakat kendimde gözlemlediğim bir şey var. sebebini her ne kadar bilmesem de buradan paylaşmak istedim ve aynı durumu yaşayan birileri varsa oların deneyimlerini de öğrenmek isterim: elma sirkesini düzenli olarak kullandığım zamanlar boşaltım sistemim çok rahat çalışmaktaydı. ıkınmama bile gerek duymadan büyük abdestimi yapabiliyordum. fakat kulanmaya ara verdikten bir süre sonra bende bağırsak tembelliğine benzer bir durum ortaya çıktı. bunu kabız olarak değil ancak dışarı çıkamama şeklinde izah edebilirim. yani bilinen bir kabızlık durumu söz konusu değil. üstelik şu anda gaz ve şişkinlikten de şikayetçiyim. -bunun farklı sebepleri de olabilir. özellikle son günlerde yaşadığım stresli günler gibi.- elma sirkesiyle alakalı olup olmadığını kestiremediğim için de elma sirkesine devam etme konusunda kararsızım. sadece şunu farkettim ki sirke içtiğim dönemlerde büyük abdest için ıkınma alışkanlığını bırakmışım ve sirke içmediğim zamanlarda da ıknmadığım için böyle bir rahatsızlık yaşıyor olabilirim. sizlerin tecrübe ve deneyimlerinden de istifade etmek isterim.

 10. merebaa ben elma sirkesi kullandım.yarım su bardağı suya üç çorba kaşığı sirke ekledim kaynattım.ocağı kapatıp buharında kaldım.sonra o karışımla cildimi sildim.ılık sula duruladım ama cildimde kızarıklıklar oluştu bunun nedeni nedir

 11. mrb ben zayıflamak için elma sirkesi kullandım kılo verdım ama tiroit bezimden tedavi görmüştüm elma sirkesı içtim bana zararı oldu tekerardan bogazım agrımaya basladı bıraktım ama kılo vermem lazım benım ne yapmam gerek şimdiden tşkkurler.

 12. Sayın site yönecisi
  Niğde ili, Ulukışla ilçesi, Darboğaz köyünde ailem ile birlikte Elma Sirkesi üretiyoruz. Butik üretim yapıyoruz. Elmaları tek tek kontrol ettikten sonra iki suda yıkayıp, yıkama suyunun süzülmesini bekliyoruz. Elmanın suyunu çıkartıyoruz. Hiç bir katkı ve koruyucu eklemeden saf elma suyunu fermantasyona uğratıp Doğal Elma Sirkesi yapıyoruz. Sizlerin Elma Sirkemiz hakkındaki görüşleriniz bize yol gösterici olacaktır. Numune göndermek istiyoruz. Bu konudaki düşüncenizi bildirirseniz memnun oluruz.

  Teşekkürler

  Mesut Kaya
  0 534 298 91 54

  1. Hayır, tam tersine elma sirkesi ishali iyileştirmekte çok faydalıdır. Yalnız yüksek dozajda sirke almak yararlı bakterileri de öldürebilir, dolayısıyla şiddetli ishal iseniz bol elma sirkesi aldıktan sonra probiyotik gıda veya mamüller tüketmelisiniz. Probiyotik aldıktan sonra ishal iyileşir veya azalırsa, elma sirkesini de azaltın.