Çizgi film deyip geçmeyin!!!

South Park Sizce de South Park şimdiye kadar yapılmış en duyarlı çizgi film değil mi?
Günümüz hayat koşullarını, Amerika’nın dış politikasını, yaşadığımız dünyanın gelmiş olduğu durumu, star odaklı yaşayan, kısa yoldan meşhur olmayı şiddetle isteyen ve politik duruştan yoksun gençlerin geleceğinin nasıl da karamsar olduğunu Amerikan ufaklıklarının ağzından biraz da bol küfür sosuyla anlatan bir belgesel sanki.

Maalesef sosyal konuları bu denli özenle ve müthiş esprilerle isleyen bir yapım şu aralar az rastlanır durumda. Bu konulara en az South Park yapımcıları kadar hassas olan dünya starları da yapımda ses ve görüntülerini kullanarak veya kullanılmasına izin vererek bu müthiş kara mizaha eşlik ediyorlar.

Küfürlerin dozu zaman zaman kaçıyor, bunda hemfikiriz. Bazen kişisel hak ve özgürlüklere o denli ket vurduğunu düşünen kişiler de çıkmıyor değil. Bunun en güzel örneği Scientology tarikatıyla siki ilişkiler içerisinde olan Tom Cruise’un South Park’ın bir bölümünde bu ilişkinin alaylı bir şekilde ele alınmasına içerleyerek, yasalar yoluyla bu bolumun yayından kaldırılmasını talep etmesiydi. Gösterimini yapan TV kanallarınca, filmin ilk karelerinden önce 18 yaş altı kişilerin izlememesi gerektiği, bölümlerin şiddet, korku ve ahlaka aykırı özellikler taşıyabileceği uyarıları günümüz gençliğini durdurmaya yetmiyor.

Kendi nesillerini bu denli eleştiren bir filmi bu kadar büyük bir popülariteye ulaştırarak seyretmeleri tam bir ikilemi yansıtsa da, South Park gençler arasında büyük hayran kitlesi yaratan bir yapım. Her yastan seyirci kitlesini güldürmeye, mesajlar iletmeye ve uyarmaya odaklı bu çizgi film, çevresindeki olaylardan habersiz, Amerika’nın siyasi ilişkilerindeki bitmez tükenmez sömürücü hırsı görmezden gelen, dünyayı bekleyen sorunlara karşı eli kolu bağlı durmayı tercih eden, Britney Spears’ı seven ve pop kültürü içerisinde kendine sanal bir dünya yaratan gençlerin gözlerini açmaya yarayacak mı bilinmez… Ama zeka örneği esprileriyle ve sorumluluk duygusuyla gösterime giren her bölümü, yine büyük alkışlar alıp seyirci sayısını gün be gün artırmaya devam edeceğinin bir işareti gibi…

“Çizgi film deyip geçmeyin!!!” üzerine bir yorum