Senaryo atölyelerinden kurslar

500 milyon dolarlık dizi sektörünün senarist ihtiyacını karşılamak için birbiri ardına okullar açılıyor. En yoğun ilgi mühendisler ve turizmcilerden gelirken, başvuranların yüzde 60’ı kadın.

SinematografiSayıları giderek artan ve büyük bir izleyici kitlesine ulaşan diziler, yeni iş kapıları açıyor. 500 milyon dolarlık dizi sektöründe artan senarist ihtiyacını karşılamak için birbiri ardına senaryo okulları açılmaya başlandı. Okulların en sıkı müdavimleri ise mühendisler, ev kadınları, turizmciler ve işletmeciler.

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde açılan senaryo okullarının sayısı o kadar çok ki sayısını Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER) bile tahmin etmekte zorlanıyor.

“Patlayan dizi furyası yeni senaristlere olan ihtiyacı artırdı” diyen SEN-DER Başkanı Ahmet Haluk Ünal, “Eğitimlerin verildiği senaryo atölyelerinin sayısı her gün pıtrak gibi çoğalıyor. İki yıl önce bu yönde eğitim verenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi, ancak artık sayı kontrol edilemiyor” diyor.

Sinematek Derneği Başkanı ve Yönetmen Yücel Ünlü, dizi ve sinema sayısındaki artışın bugüne kadar sinemayla ilgilenememiş ve teknik alanlarda eğitim görmüş bir kesimi harekete geçirdiğini söylüyor. Senaryo eğitimi için başvuranların yüzde 60’ının kadın yüzde 40’ının ise erkeklerden oluştuğunu söylüyor.

Günde 80 kişi arıyor
Dizi sektörünün ulaştığı büyüklük 500 milyon YTL’yi buldu. Ekranlardaki halen 80 civarında dizi yayınlanıyor. 90’lı yıllarda yıllık 10 film eşiğinde olan Türk sineması ise bu sayıyı geçtiğimiz yıl 42’ye çıkardı. Türkiye’de sayılarının 500 civarında olduğu tahmin edilen senaristler ise, bu dizilerden bölüm başına 5 bin ile 15 bin YTL arasında kazanıyor.
Sinema ve dizi sektöründeki hızlı gelişmenin yarattığı senaryo ihtiyacına, bir de senaristlerin aldığı bu yüksek ücretler eklenince, senaristlik bir meslek, senaryo okulları ise yeni bir sektör olarak parladı. Gördüğü ilgi karşısında özellikle büyük şehirlerde neredeyse her mahallede bir senaryo atölyesi açılırken, bugüne kadar sinemayla ilgilenme fırsatı bulamamış ancak kendini denemek isteyen meraklı senarist adayları da kursların yolunu tutuyor. Kursiyerler arasında ise ev kadınlarından mühendislere, işletmecilere kadar geniş bir katılımcı profili yeralıyor.
160 üyesi olan SEN-DER’in bu yıl açtığı Senaryo Atölyesi de ilginin yüksek olduğu kurslardan biri. Günde 80 kişinin telefonla arayıp bilgi istediğini söyleyen SEN-DER Başkanı Ahmet Haluk Ünal “Senaryo yazmak ne gösterildiği kadar basit, ne de şan şöhret yoludur. Bölüm başına 5 bin veya 15 bin lira kazanabilirsiniz ama yayınlanan 150 diziden 100 tanesi ilk üç bölümde dökülür, bir sonraki yıla devreden dizi sayısı 20’yi geçmez. Ek işler yapıp, ayakta kalmaya çalışan çok sayıda senarist var” diye konuştu.
Senaryo atölyelerinin sayısındaki artışın düşündürücü olduğunu söyleyen Ünal, “İki yıl önce eğitim işini yapanlar bir elin parmaklarını geçmezdi, ancak artık sayı kontrol edilemiyor. Senaryo eğitimi uygulamalı ve ürün odaklı bir eğitimdir. Sayıların artışında durup düşünmek gerekiyor. Senaryo yazmak 3 ayda öğretilemez, siz sadece kılavuz kaptanlık yaparsınız” dedi.

Fiyatlar 500-bin 500 YTL arasında

Sinematek Derneği Başkanı ve Yönetmen Yücel Ünlü ise dizi ve sinema sayısındaki artışın bugüne kadar sinemayla ilgilenememiş ve teknik alanlarda eğitim görmüş bir kesimi harekete geçirdiğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 60’ının bayan yüzde 40’ının erkek olduğunu söyleyen Ünlü, “Genelde 25-35 yaş arası, üniversite mezunu daha önceleri sinemayla pek ilgilenmiş, teknik alanlarda eğitim görmüş insanlar geliyor. Senaryo yazımı tabii ki sadece eğitimle olacak bir iş değil, biz yöntemi öğretiyoruz. Yaratıcı süreç başka işliyor” dedi.

Senaryo okullarının fiyatlarnı ise 500 YTL ile bin 500 YTL arasında değişiyor. Fiyatın artmasını da eleştiren Ünlü ise, “Fiyatlar yüksek tutup, ünlü hocaların çok para alması gerektiğine inanan yerler var. Ancak bu işin daha düşük ücretlere yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Senaryo artık zayıf halka değil
Senaryo Stüdyosu Kurucusu ve Senarist Barış Pirhasan’a göre ise, sektörde çok ciddi bir canlanma ve kalifiye senarist ihtiyacı var. “Çok fazla dizi çekiliyor, film yapılıyor, senaristler endüstrinin en zayıf halkasıydı, bu giderek değişiyor” diyen Pirhasan, Senaryo Stüdyosu olarak en büyük kazançlarının ise, atölyeye katılan öğrencilerin daha sonra kendi ekiplerine katılması olduğuna işaret etti. Pirhasan, “Başvurular çok arttı ancak herkesi kabul etmiyoruz. Kafasında belli bir projesi olan ve bunu hayata geçirmek isteyenler önceliğimiz. Şu andaki kadromuzun çoğunluğu eski öğrencilerimizden” dedi. Pirhasan, Beynelmilel filminin senaristi ve yönetmeni Sırrı Süreyya Önder’le de bu sayede tanışmış. Eğitim amaçlı olarak projesiyle atölye çalışmasına katılan Önder, projesini burada geliştirerek filmini çekmiş. “Emret Komutanım” ve “Kızlar Yurdu” dizilerinin yazarlarından olan Aybike Ertürk ve Yasemin Özek de Senaryo Stüdyosu’nun ilk dönem öğrencilerinden.

Karamsar tabloyu görüp atölye açtık
Sinan Çetin’in sahibi olduğu Plato Film’in çatısı altında, Özel Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’yle birlikte faaliyet gösteren Plato Film Okulu bünyesinde de geçtiğimiz yıl Senaryo Atölyesi açıldı. Plato Film Okulu Müdürü Serkan Turhan, televizyon dizilerinde kullanılan günlük dilin insanların zihnine “bu konuşulanlar zaten her gün yaptığımız muhabbetlerin aynısı, ben de yazarım bu kadarını” şeklinde yanlış olarak yansıdığını söylüyor. “Biz sürekli senaryo ihtiyacı olan bir kurumla beraber çalışıyoruz. Geçen yıl kendi içinde belirli yetenek barındıran, fakat teknik anlamda desteğe ihtiyacı olan insanlar olabileceği varsayımıyla önce bir ‘Platonik Senaryo Yarışması’ açtık. 100’den fazla senaryo geldi. Bunların hepsi okundu değerlendirildi ortaya ‘karamsar tablo’ çıktı” diyor.

Turhan, “Biz geçen seneye göre bir farklılık yaptık, bu seneki atölyenin ismini “dizi senaristliği atölyesi” olarak değiştirdik çünkü meslek olarak bu işi yapmak isteyen insanların var olabileceği alan televizyondur” diyor.

İki aylık kurs bedelleri (YTL)
İstanbul Senaryo Atölyesi: 500
Ankara Senaryo Atölyesi: 500
Senaryo Yazarlığı Atölyesi: 590
Plato Film: 1500
Sen-Der: 1050
Senaryo Stüdyosu: 1000

Kaynak: Referans Gazetesi / Sevda Yüzbaşıoğlu

“Senaryo atölyelerinden kurslar” üzerine 25 yorum

 1. herşeyin bu kadar sistematik ve ekonomik işlenmeye çalşılması belkı olası gereken yararlı bir olay ama gerçekten sizce bu işinde İki aylık kurs bedelleri (YTL)
  İstanbul Senaryo Atölyesi: 500
  Ankara Senaryo Atölyesi: 500
  Senaryo Yazarlığı Atölyesi: 590
  Plato Film: 1500
  Sen-Der: 1050
  Senaryo Stüdyosu: 1000 ytl ğibi ticari eğitim muamelesi ğörmesi bu bölğelere uzak yada bu bölgede yetişen ğerçek yeteneklerin önüne bir yol mu acaba

  sanırım bu işe ilği duyan kıtle zaten hayalerinden başka hiç bir şeyleri olmayan insanlar diğil mi? belkı ek işler le ayakta durmaya çalışışırken edindikleri birikimleride bu uyğulamaya yatırmaları acaba hayal ğüçlerine önemli bir katkıda bulunur mu ?

  hiç uğraşma bu kadar sen bu dünyaya yazmak için geldin çizmek için geldin unutmaki tek sorunun bunlar diğil

 2. evet bir seneristin aldığı para güzel, buda eğitimcilerin iştahını kabartıyor, doğal olarak , eğitimcilerin aldıği paralar benim maaşimdan daha fazla, buda demek oluyorki benim gibi hayal gücü yüksek bölüm başına 15000 ytl almayı hayal etmeyip, sadece üretmek isteyen orta okuldan kovulmuş birisi üretmek hevesinden vaz gecmeli, ben en iyisi internet te bedava eğitici bilgi veren site aramaya devam edeyim, belki bulurda bi kac teknik bilgi edinirim…

 3. merhaba ben ilkay küçük, boğaziçi üniversitesi öğrencisiyim. metin yazarlığına ve senaryo yazarlığına ilgi duyuyorum.aklımda birkaç hikaye var bunları seneryoya dönüştürmeyi düşünüyorum.bunu usulüyle yapmak istediğim için metin yazarlığı dersleri almak istiyorum.tesekkür ederim

 4. ÜCRETSİZ SENARYO ATÖLYESİ – ANKARA

  Derneğimiz, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sinemamıza yeni senaristler kazandırmayı amaçlamaktadır.

  24-25 Eylül 2008 tarihlerinde Ankara’da Edebiyat Fakülteleri Edebiyat Bölümlerinde ve Tiyatro Dramatik Yazarlık bölümlerinde okuyan öğrencilere 2 günlük Senaryo Biçim ve Yazımı konusunda atölye çalışması açacaktır.

  Ön kayıt, derneğimiz merkezine gelerek veya alttaki ön kayıt formunu göndererek yapılabilir.

  Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Kontenjanın aşılması durumunda yeni bir kur açılacaktır.

  Ders Gün ve Saatleri: 24-25 Eylül 2008 saat: 18.30 – 21.00

  http://www.sinematek.org/gosterim.htm

 5. ben bu kursa katılmak isterdim fakat çok pahalı buldum halbuki senaristlik dersi almayı isterdim ama bu kursu bir sürü kişi arıyor talep çokmuş ama neden bu kadar fiyatlar yüksekhemde senaristler az diyorsunuz.

 6. bence seneyo yazmak insanın içinde gelmelidir. Öyle ücretle ya da şan şöhretle bu yola çıkan insanların yazdıkları sadece çöp kutularını doldurmaya yarayan üstü karalanmış kağıttan başka bir şey değildir. Eğer bir hikaye yazılacaksa kişisel isteklerden çok topluma ve sanata değer katacağı değere enem verilmelidir.
  Bu yola yeni çıkan arkadaşlara küçük bir tavsiye bir yerlerden araklanmış ve ya alışıldık kalıplardan vaz geçin doğal olun gerisinin hiç bir önemi yoktur.

 7. SENARYO, TV, DİZİ, SİNEMA OYUNCULUĞU VE KISA FİLM OYUNCULUĞU

  Erkan GENİŞ; 2000 yılından beri Taksim-Beyoğlu civarlarında 7 yıl süren eğitim ve set sinema deneyimleri ardından 2 yıl senaryo yönetmen görüşmeleriyle geçen sürecin ardından 15.01.2009 yılında senaryo, TV, Dizi, Sinema Oyunculuğu ve Kısa film Oyunculuğu Eğitimi Vermeye başlamıştır. Bu eğitimler; Uygulamalı (Teorik ve Pratik)
  Olacak şekilde 3 ay süren Eğitimin sonunda; Erkan GENİŞ Tarafından Sertifika ve Katılım belgesi verilecektir.

  Ders Müfredatı hafta içi ve hafta sonu olmak üzere günde 2 saat 13.00 – 15.00 saatleri arasında Taksim Beyoğlu’nda dersler verilmektedir. Kurslarımız Özel ders olarakta verilmektedir. Grup olarakta Kursiyerlerimize dersler verilmektedir. Erkan GENİŞ Beyoğlu’nda vermiş olduğu eğitim sonunda Eğitim aldıklarına dâhil Kursiyerlerine katılım belgesi vermektedir.

  Kurs ücretleri; Aylık olarak 300 TL olmakla birlikte ücretler peşin alınmaktadır. Kursiyerler; Derse gelirken beraberinde bir not defteri bulundurmak zorundadır. Kurs bitiminde; Talebe göre Dileyen Arkadaşlara; TV, Film Yapım Şirketleri, TV Kanalları, Productionlar Cast Ajansları, Senaristler, Yönetmenlere, Cast Direktörlerine, Yönlendirme ve Sektörde çalışma İş İmkânı Sağlanılabilir.

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Erkan GENİŞ
  0535 631 26 39

  Erkan GENİŞ Ev
  0212 479 46 82

 8. SEVGİLİ ERKAN GENİŞ….

  BARTINDAN SENİ TANIYAN ;BEŞİK KERTMEN OLARAK BAŞARICAĞINA ADIM GİBİ EMİNİM..

  TÜM GÜZELLİKLER SENİNLE OLSUN…

  SEVGİLER….

  YADİGAR KIZILKAYA…..

 9. SENARYO ATÖLYESİ

  Senaryo Atölyesinin amacı, Uzun metraj, kısa metraj, belgesel film, dizi film, klip, reklam filmi… senaryosunun nasıl ve ne şekilde yazıldığını göstermek ve katılımcılarla beraber senaryo yazım yöntem ve çalışmaları yapmaktır. Atölye süresince, bir sinema veya dizi film senaryosu yazılmaktadır.

 10. senaryo eğitimi almak istiyorum profesyonel bir kurum olmasını benim için çok önemli.verilen eğitimlerde öğrencilerinize iş imkanı veya öncesi staj konusunda yardımcı oluyormusunuz?

 11. Evet yorumlara bakılacak olursa herkes istekli ama görülen o ki bu yetmiyor benim de hyallerimi süslüyor senaryo yazarlıı ve iyi bir kursa gidip işe bir yerden başlamayı çok isterdim.Aydının yaptıgı yoruma katılıyorum malesef durumumuz bu.Erkan Geniş de ayda 300tl istedigini açıkça yazmış tamamen BEDAVAYA GETİRDİGİ REKLAMINDA iyiymiş valla eminim gelenlerin nederece üretken ve yetekli olduguyla zerre kadr ilgilenmiyordur.Unutun kursu paranız yoksa ne yapbiliyorsaız onu yapın en azından başlayın bişeyler YAZMAYAAA.

 12. İstanbul ve Ankara da faaliyet gösteren Sinematek Derneği, senaryo eğitimi konusunda ülkemizdeki en iyi kurumlardandır. Piyasa deneyimli eğitmenlerden kurulu kadromuzla eğitimler vermekteyiz. Eğitimlerimiz pratik ağırlıklı olup, atölye süresince, 5 kısa film senaryosu, atölye sonunda ise bir sinema filmi, bir dizi filmin 1 bölümü yazdırılmaktadır.
  İlk dersimiz ücretsizdir. Dersi, eğitmeni, mekanı, ortamı, grubu … beğenmezseniz ücret alınmamaktadır. Atölye ücreti aylık (2009 yılı için) aylık 300 TL.dır. Atölye bittikten sonra yazdığınız senaryoların değerlendirilebilmesi için piyasaya yönlendirmeler yapılmaktadır.
  ayrıntılı bilgi için; sinematek.org.tr

 13. MERHABA

  01.01.2010 TARİHİN DE BAŞLAYAN M&G YAPIM SHOW PROGRAMLARI DİZİ, FİLM, REKLAM İŞLERİ YAPMAKTADIR. BU PROJELERİ SENARYO HALİNDE HAZIRLAYIP YAPIMCILIĞINI ÜSTLENMEKTEDİR. M&G YAPIM AYNI ZAMAN DA SENARYO EĞİTİMLERİ VERMEKTEDİR.
  EĞİTİM BİLGİLERİ
  Yazarlık Eğitimleri Verilmektedir. Özel ders
  HAFTA DA 2 GÜN
  2 GÜN 250 TL
  8 GÜNDE 1000 TL
  AYDA 16 SAAT EĞİTİM

  SENARYO YAZIM TEKNİKLERİ
  SENARYO TÜRLERİ

  EĞİTİM TAMAMEN PROFÖSYONEL DÜŞÜNENLER İÇİNDİR
  YAZARLIK ÖĞRENİRKEN
  YÖNETMEN DİLİNDE SENARYO YAZMA TEKNİĞİ
  İŞ PLANI ÇIKARMA
  SNİPSİS YAZIMI, FRAGMAN ve TRATMAN YAZIMI
  BÜTÇE BİLANÇOSU ÇIKARMA
  BİR YAPIMCININ YAPMASI GEREKEN HERŞEYİ ÖĞRENECEKSİNİZ

  İLETİŞİM
  TEL : 0531 575 48 35
  TEL : 0507 747 20 13
  senarist.umit@gmail.com

 14. SENARYO, TV, DİZİ, SİNEMA OYUNCULUĞU VE KISA FİLM OYUNCULUĞU

  Erkan GENİŞ; 2000 yılından beri Taksim-Beyoğlu civarlarında 7 yıl süren eğitim ve set sinema deneyimleri ardından 2 yıl senaryo yönetmen görüşmeleriyle geçen sürecin ardından 15.01.2009 yılında senaryo, TV, Dizi, Sinema Oyunculuğu ve Kısa film Oyunculuğu Eğitimi Vermeye başlamıştır. Bu eğitimler; Uygulamalı (Teorik ve Pratik)
  Olacak şekilde 3 ay süren Eğitimin sonunda; Erkan GENİŞ Tarafından Sertifika ve Katılım belgesi verilecektir.

  Ders Müfredatı hafta içi ve hafta sonu olmak üzere günde 2 saat 13.00 – 15.00 saatleri arasında Taksim Beyoğlu’nda dersler verilmektedir. Kurslarımız Özel ders olarakta verilmektedir. Grup olarakta Kursiyerlerimize dersler verilmektedir. Erkan GENİŞ Beyoğlu’nda vermiş olduğu eğitim sonunda Eğitim aldıklarına dâhil Kursiyerlerine katılım belgesi vermektedir.

  Kurs ücretleri; Aylık olarak 300 TL olmakla birlikte ücretler peşin alınmaktadır. Kursiyerler; Derse gelirken beraberinde bir not defteri bulundurmak zorundadır. Kurs bitiminde; Talebe göre Dileyen Arkadaşlara; TV, Film Yapım Şirketleri, TV Kanalları, Productionlar Cast Ajansları, Senaristler, Yönetmenlere, Cast Direktörlerine, Yönlendirme ve Sektörde çalışma İş İmkânı Sağlanılabilir.

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Erkan GENİŞ :

  0539 913 16 20

  0537 565 01 90

 15. Erkan GENİŞ; 2000 yılından beri Taksim-Beyoğlu civarlarında 7 yılsüren eğitim ve set sinema deneyimleri ardından 2 yıl senaryo yönetmengörüşmeleriyle geçen sürecin ardından 15.01.2009 yılında senaryo, TV,Dizi, Sinema Oyunculuğu ve Kısa film Oyunculuğu Eğitimi Vermeyebaşlamıştır. Bu eğitimler; Uygulamalı (Teorik ve Pratik)Olacak şekilde 3 ay süren Eğitimin sonunda; Erkan GENİŞ Tarafından Sertifika ve Katılım belgesi verilecektir. Ders Müfredatı hafta içi ve hafta sonu olmak üzere günde 2saat 13.00 – 15.00 saatleri arasında Taksim Beyoğlu’nda dersler verilmektedir. Kurslarımız Özel ders olarakta verilmektedir. Grupolarakta Kursiyerlerimize dersler verilmektedir. Erkan GENİŞBeyoğlu’nda vermiş olduğu eğitim sonunda Eğitim aldıklarına dâhilKursiyerlerine katılım belgesi vermektedir. Kurs ücretleri; Aylık olarak 300 TL olmakla birlikteücretler peşin alınmaktadır. Kursiyerler; Derse gelirken beraberindebir not defteri bulundurmak zorundadır. Kurs bitiminde; Talebe göreDileyen Arkadaşlara; TV, Film Yapım Şirketleri, TV Kanalları,Productionlar Cast Ajansları, Senaristler, Yönetmenlere, CastDirektörlerine, Yönlendirme ve Sektörde çalışma İş İmkânı Sağlanılabilir.

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Erkan GENİŞ :0539 913 16 20

  Erkan GENİŞ Ev 0212 479 46 82

  1. Ben de size kariyerinizde daha başarılı olmanız için Türkçe dilbilgisi ve yazım kuralları konusunda bir eğitim verebilirim.

   Örneğin “iş imkanı sağlanabilir” gibi daha doğru cümle kurulumları yapmayı öğrenirsiniz.

   Başvuru için blogun iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 16. Altuna Ajans’ın bünyesinde İLETİŞİM SANAT MERKEZİ Ankara’da açılmıştır. Gazi Üniversitesi ile ortak bir proje çerçevesinde kamera önü ve kamera arkası tüm eğitimler verilecektir. Kurs bitiminde başarı sağlayanlara Gazi Üniversitesi onaylı sertifika verilecektir. Ayrıca Ankara’da henüz bulunmayan imkanlar da halka sunulacaktır.. Örn: jimi jib, stedycam ve fly cam operatörlüğü..

  Mevcut programlar
  -kamera karşısında oyunculuk
  -spikerlik ve sunuculuk (Türkiye’nin ünlü spiker ve sunucuları hoca olarak görev alacaktır)
  -diksiyon
  -seslendirme ve dublaj
  -kısa film atölyesi
  -temel oyunculuk programı
  -senaryo yazarlığı
  -halkla ilişkiler ve reklamcılık
  -liderlik ve stratejik iletişim
  -yönetici asistanlığı
  -sanat yönetmenliği
  -kameramanlık
  -jimmy jib operatörlüğü
  -Steadycam Operatörlüğü
  -Flycam Operatörlüğü
  -Işık- Ses Operatörlüğü
  -Animasyon
  -Profesyonel makyaj

  İletişim için: iletisimsanatmerkezi.com
  0312 431 09 90
  Kültür Mah. Dr. Mediha Eldem Sok. No: 71/10 Çankaya/ANKARA