Sarımsak (Allium sativum)

SarımsakDilimizde doğru hecelenişi (yazılışı) sarmısak mı yoksa sarımsak mıdır, hala tartışma konusudur.

Anavatanı Hindistan olan mutfağımızdan eksik etmediğimiz sarımsağın tarihi insanlık kadar eskidir. Tarihin ilk çağlarında Sümerler’in sarımsağı bildikleri ve ilaç olarak kullandıkları elde edilen arkeolojik kayıtlardan anlaşılıyor. Eski Mısırlılar’ın da sarımsağı yediklerini ve ilaç olarak kullandıklarını biliyoruz. Tarihi kayıtlardan Gizek Piramidi’ni yaptıran firavun Keops’un (IV. Hanedan) inşaat sırasında işçilere bol miktarda sarımsak yedirdiğini öğreniyoruz.

Sarımsağı İsrail oğulları Mısır’dan Filistin’e getirdiler. Oradan Anadolu ve İyonya’ya yayıldı. Bu kıymetli nebat ancak Haclı seferleri sırasında ilk defa Fransa’ya getirildi. Ve Avrupa bu suretle sarımsağı öğrenebildi.

Sarmısak bugün dünyanın her tarafında yetiştirilmektedir. Boyu 70 cm bulur. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Sarmısak A,B1 B2,PP ve C vitaminleri ihtiva etmektedir. Bileşiminde ALLİCİN ve DİALLYLDİSULFİD adlı iki aktif bulunmaktadır.

Sarımsaktaki kötü koku ihtiva ettiği kükürtten ileri gelmektedir. Bu kokuyu gidermek için sarmısak yedikten sonra bir avuç maydanoz veya bir kahve tanesi çiğnenir.

Sarımsağın ihtiva ettiği yağ (Oleum allicine ) 1944 senesinde J. Cavallito ve J. Bailey adlı iki bilim adamı tarafından keşfedilmiştir. Bu iki bilim adamı elde ettikleri yağa Allicin (06 H 10 OS 2 ) adını verdiler. Bu yağ öyle kıymetli bir devadır ki, 1 miligramı 15 OE penisilinin aktivitesine eşittir.

Hepimizin aklına geliyor. Maalesef mikroplarla iç içe yaşıyoruz. Yiyecekler kontrolsuz. Gecekondu mahallelerinde kanalizasyonlar yollara akıyor. Buna rağmen salgın hastalıklar meydana gelmiyor. Bunun sebebi sarmısaktır. Bizleri salgın hastalıklardan sarmısak koruyor. Yalnızca mikrobik hastalıklardan mı koruyor? Hayır. Avrupa’da ölüm sebebi olarak 1. ve 2. sırada olan kanser ve damar hastalıklarına karşı da koruyor.

Bugün dünyada en fazla sarmısak yenen ülkeler ararında Bulgaristan ilk sırada alıyor. Bulgaristan’da kanser ve damar sertliğinden ölenleri sayısı Avrupa’ya nazaran 6–7 misli düşük. Tek sebep var. Sarmısak.

İsveçli çocuklar okula giderken sarmısak yiyor. Zira sarımsağın çocukları çocuk felcine karşı da koruduğu anlaşıldı.

garlic-plantSARIMSAĞIN FAYDALARI:

 1. Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi gelir
 2. Yara ve çıbanları iyileştirir.
 3. Krampları yok eder.
 4. Akciğeri, karaciğeri, Safra kesesini ve kalbi kuvvetlendirir.
 5. Bağırsak kurtlarını, diğer parazitleri öldürür.
 6. Mide ve bağırsakları dezenfekte eder. Zararlı bakterileri yok eder.
 7. İştahı açar.
 8. Nezleyi yok eder, nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi gelir. Veremlilere bilhassa sarımsak yemeleri tavsiye edilir.
 9. Tansiyonu düşürür.
 10. Ateşi düşürür.
 11. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırır.
 12. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı korur.
 13. İdrar yollarında taş oluşumunu engeller.
 14. Kalp adalelerini güçlendirir.
 15. Kalbi besleyen koroner damarları genişletir.
 16. Cinsel gücü arttırır.
 17. İdrar söktürür.
 18. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden korur.
 19. Safra salgısının salınımını arttırır.
 20. Kabızlığı önler.
 21. Saç dökülmesini yavaşlatır.
 22. Sesi güzelleştirir.

(Bu yazının bazı yerlerinde sarımsak – bilinçli ve kasti olarak -, sarmısak olarak değil sarımsak olarak hecelenmiştir.)

“Sarımsak (Allium sativum)” üzerine 5 yorum

 1. sarmısak meğer neymiş ki bilmiyormuşuz. kokusu da olmasa… allah her derde derman vermiş,
  hocamdan da razı olsun ki bunlarla bizi bilgilendiriyo.

  herkese sağlık diliyorum. hayattaki en değerli ve paranın yetmediği şey sağlık. sağlığı herkesin daim olsun…

 2. sarımsağın faydalarını biliyorum ve uyguluyorum.oğlum 10 yaşındayken sarılık hepatit A oldu.karaciğerinde büyüme oldu.Her gün yemeklerin yanında neredeyse bir baş sarmısak yedi.çok seviyordu, ilginç ama öyle bende severim kokusuna rağmen 10 gün sonra kontrolleri vardı.değerler tamamen düşmüştü.Doktor ya önceki tahlıl yanlıştı bu kadarhızlı iyileşme mümkün değil dedi.

 3. S N.Hocam Epey zaman önce 250 gr.sarmısak 500 gr.sağan 2 kaşık elma sirkesi ve 500 gr. çiçek balı karışımı ile zindelik ve enerji veren bir karışım yapıyordum.Fakat yapılış tarifesini kime verdiğimi hatırlayamadığım için yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Çalişmalarınızdaki başarılarılarınızın devamını diliyor,saygılar sunuyorum.Tuncer Erdal