Renault -Nissan İttifakı ve Daimler AG stratejik işbirliği yapacaklarını açıkladı

Renault-Nissan & DaimlerKapsamlı görüşmeler sonrasında, bir takım projelerin hemen hayata geçirilmesine karar verildi. Anlaşmanın imzalanması sonrasında, Renault-Nissan İttifakı’nın Yönetim Kurulu  Başkanı Carlos Ghosn ise: «Bugün yaptığımız açıklama stratejik işbirliğimizi genişletmemizi ve Renault-Nissan İttifakı ile Daimler için kalıcı şekilde değer yaratmamızı sağlayacak. Birlikte ürün gamımızı genişleteceğiz, mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanacağız ve önümüzdeki on yıllar için gerekli yenilikçi teknolojileri geliştireceğiz.» şeklinde açıklamada bulundu.

KÜÇÜK ARAÇLAR İÇİN YENİ BİR ORTAK MİMARİ

Mevcut smart fortwo’nun ardından pazara çıkacak olan yeni dört koltuklu smart modeli ve gelecekteki Renault Twingo ortaklaşa geliştirilecek bir mimariden üretilecek. Bütün araçlar tasarım anlamında birbirlerinden farklı olacak. Yeni mimari yapının temel özelliği, mevcut smart modellerinden gelen mekanik aktarma gruplarının tasarımına dayanıyor.

Ortaklaşa geliştirilen bu modellerin lansmanı, 2013’ten itibaren öngörülüyor. Hambach’taki smart fabrikası iki koltuklu versiyonları üretirken, Renault’nun Slovenya’daki Novo Mesto fabrikası, dört koltuklu versiyonların üretimini yapacak. Satışa sunulmalarından itibaren bu modellerin elektrikli versiyonları da olacak.

MOTOR-AKTARMA GRUPLARININ ORTAKLAŞA KULLANIMI VE GELECEKTE ORTAKLAŞA PROJE GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA GENİŞ KAPSAMLI İŞBİRLİĞİ

Motor -aktarma grupları konusundaki işbirliği, tüketim konusunda çok performanslı (az yakıt tüketen) dizel ve benzinli motorların Renault-Nissan İttifakı ve Daimler tarafından ortaklaşa geliştirilmesi üzerinde şekilleniyor.

Renault-Nissan İttifakı, Daimler’e Mercedes’in özelliklerine göre değiştirilerek uyarlanacak olan, kendi ürün gamında kullandığı 3 ve 4 silindirli benzinli ve dizel motorlar temin edecek. Burada bir kazan-kazan ortaklığı söz konusu olacak: Daimler, Renault-Nissan İttifakı’nın motorlarını kullanarak hem Renault-Nissan İttifakı’na   kapasite kullanım oranlarını artırma olanağı sunacak hem de  kendisi gelecekteki Mercedes-Benz üst gam kompakt model gamı için  ek satış fırsatları oluşturabilecek.

Daimler, Infiniti’ye mevcut gamından gelen 4 veya 6 silindirli dizel ve benzinli motorlar sağlayacak. Yine, bu ortaklık da kazan-kazan prensibine uyacak: Infiniti, Daimler’in motorlarını kullanabilecek ve Daimler de  üretim kapasitesini daha iyi değerlendirebilecek.

Daimler, Renault ve Nissan aynı zamanda gelecekteki dizel ve benzinli motor projeleri konusunda da işbirliği yapacaklar. Ortaklaşa geliştirilen yeni motorların üretim yerlerinin seçimi, ortakların farklı üretim merkezleri arasında dengeli bir dağılımı sağlamak amacıyla sonradan yapılacak. Bu alanda, teknik geliştirme, bir yandan üst düzeyde rekabetçi maliyet yapılarını sunarak, diğer yandan her ortağın marka kimliklerinin ve ürünlerinin korunmasını sağlayacak. Spesifik olmayan parçalarda maliyetlerin düşürülmesi için standartlaştırma yapılacak. Ayrıca, her marka, kendi marka kriterlerine cevap veren kendi teknolojik çözümlerini kullanacak.

En önemli hedeflerden biri, ölçek ekonomisi sağlayan volüm etkisi ve geliştirme maliyetlerinin paylaşımı yoluyla ortakların rekabet gücünü artırmak.

HAFİF TİCARİ ARAÇLAR ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Üreticiler, hafif ticari araçlar alanında da yakın işbirliği yapmayı kararlaştırdılar. 2012 yılından itibaren, Mercedes-Benz Vans hafif ticari araçlar gamını yeni bir pazara giriş modeli çıkararak genişletecek. Bu ticari aracın teknolojisi Renault’dan gelecek. Araç Renault’nun Maubeuge fabrikasında üretilecek. İki iş ortağı, yine bir volüm etkisinden, üretim kapasitelerinin daha iyi kullanımından, yatırım paylaşımından ve dolayısıyla  daha iyi bir global maliyet yapısından yararlanacak.

HER İŞ ORTAĞININ SERMAYESİNİN %3,1’İNE TEKABÜL EDEN  KARŞILIKLI HİSSE DEĞİŞİMLERİ

Bu stratejik işbirliği, üç üreticinin karşılıklı olarak en başarılı uygulamalarından faydalanmalarını ve uzun vadede değer yaratıcı bir işbirliğine dayanan sinerjiler geliştirmelerini sağlayacak olan eşzamanlı çapraz iştiraklerle güçlendiriliyor. Bu operasyonun global organizasyonu, Renault, Nissan ve Daimler arasında karşılıklı hisse devirleri ile somutlaşacak olan 3,1/3,1/3,1 oranlarında çapraz iştirak hissesi alımları ilkesine dayanıyor:

  • Daimler, Renault’nun yeni çıkardığı hisselerin %3,1’ini alacak;
  • Daimler, Renault’dan Nissan’ın mevcut hisselerinin %3,1’ini alacak;
  • Renault, Daimler hisselerinin %3,1’ini  alacak;
  • Renault, Nissan hisselerinin %2’si karşılığında, Daimler’deki iştirakinin %1,55’ini Nissan’a devredecek;
  • Renault ve Nissan’ın elinde %1,55 Daimler hissesi bulunacak.

Bu stratejik işbirliği, Renault-Nissan İttifakı için  Renault-Nissan B. V. tarafından ve tarafları temsil eden bir işbirliği komitesi aracılığı ile Daimler tarafından yönlendirilecek. Üç şirketin üst kademe yöneticilerinin katılımıyla oluşturulacak bu işbirliği komitesine Carlos Ghosn ve Dieter Zetsche eş başkanlık yapacaklar.

DİĞER İŞBİRLİĞİ OLASILIKLARI VE EK SİNERJİLER

İki grup gelecekte yakın şekilde çalışmak üzere Renault, Nissan ve Daimler arasında uzun vadeli bir işbirliği çerçevesi oluşturma niyetlerini ifade ettiler. Stratejik işbirliği anlaşmasının imzalanmasından ve ilk projelerin hayata geçirilmesinden sonra, Infiniti ve Mercedes-Benz modelleri arasında modül ve aksam değişimleri, A.B.D.’de, Çin’de ve Japonya’da Nissan, Infiniti et Daimler arasında bölgesel işbirlikleri olanakları başta olmak üzere, her üretici gelecekte ortaya çıkacak fırsatları araştırmaya devam edecek. Ayrıca, Renault, Nissan ve Daimler elektrikli araçlara ve bataryalarına bağlı teknolojileri ortaklaşa geliştirme fırsatlarını da  değerlendirecekler. Bu stratejik işbirliği iki grup arasındaki ortak satın almalar, benchmark ve başarılı uygulamaların değişimi gibi konularda ek potansiyel sinerjiler yaratacak şekilde genişletilecek.