Otomotiv devleri üretimi kısıyor

otomobilFinansal kriz reel ekonomiyi vurmaya başladı. Gayrimenkulden sonra otomotiv sektörü de ciddi sorun yaşamaya başladı. Üretimler kısılıyor.

Finansal kriz reel ekonomiyi etkilemeye başladı. Gayrimenkul sektöründeki büyük kan kaybı yaşanırken otomotivden de kritik haberler gelmeye başladı. Almanya’daki Opel, Daimler, BMW ve Ford şirketleri, üretimi kısacaklarını açıkladı. Opel’in sözcüsü Andreas Kroemer, Eisenach tesislerinde gelecek haftadan itibaren üç hafta üretime ara verileceğini açıkladı.

Kroemer, “Finansal krizin etkilerini hissediyoruz. İnsanlar paralarını tutuyor ve araba siparişi vermiyor” dedi. Bochum tesislerinde üretimi geçen hafta durduran Opel’in yıl sonuna kadar en az 40 bin otomobil az üreteceği kaydedildi.

Daimler’in Sindelfingen’deki Mercedes üretim tesislerinde ise Noel tatili erken başlayacak. 17 Aralık’ta durdurulacak üretime ocakta tekrar başlanacak.

İşçi çıkarılıyor
Automobilwoche dergisinin haberine göre Mercedes Benz, Noel molası ile üretimini yıl sonuna kadar 35 bin araç azaltmayı planlıyor. Daimler ağustos ayında bu yıl 45 bin otomobil daha az üretmeyi planladıklarını açıklamıştı. Porsche’de ise henüz bir üretim kısıntısı söz konusu değil.

Ford da Almanya’daki üretimini azaltacağını açıkladı. Focus, C-Max ve Cougar üretilen Saarland’daki tesiste 204 taşeron işçi çıkarıldı. Üretimin ne kadar sınırlanacağı ise henüz açıklanmadı.

BMW de mali kriz nedeniyle üretimde kısıtlamaya gidiyor. ABD piyasası için planlanan 40 bin otomobilin karardan etkileneceği kaydedildi. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen de Çek Cumhuriyeti’ndeki bağlı kuruluşu Skoda’da satışların düşüklüğü gerekçesiyle ekim sonunda bir hafta üretimi durduracağını ve bu yıl 13 bin daha az otomobil üretileceğini açıkladı.