Orhan Pamuk Nobel’i aldı

Orhan Pamuk Nobel Ödülünü Alırkenİsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Nobel ödül töreninde, sahipler ödüllerini alıyor.

Stockholm’deki Konser Salonunda düzenlenen tören, Stockholm Filarmoni Orkestrasının çaldığı, İsveçlilerin “Kral Marşı” ile açıldı.

Nobel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Storch, açılış konuşmasında, davetlileri selamladıktan sonra, Nobel ödüllerinin felsefesi hakkında bilgi verdi.

Törende ilk olarak, bu yıl Fizik alanında ödüle layık görülen bilim adamları ödüllerini aldı. İsveç Bilimler Akademisi ve Nobel Fizik Ödülü Komitesi Başkanı Profesör Per Carlson, yaptığı kısa konuşmadan sonra, ödülün sahipleri John Mathern ve George Smoot’u sahneye çağırdı.

Ardından İsveç Bilimler Akademisi üyesi ve Nobel Kimya Ödülü Komitesi Başkanı Lars Thelander söz aldı ve ödül sahibi Roger Kornberg’i sahneye davet etti.

Tıp alanında, yine Akademi üyesi olan Nobel Tıp Ödülü Komitesi Başkanı Goran Hansson, Andrew Fire ve Craig Mello’yu, yaptığı kısa konuşmanın ardından sahneye çağırdı.

Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk hakkında ise İsveç Akademisi Daimi Sekreteri ve Nobel Ödülü Komitesi üyesi Horace Engdahl konuştu.

Son olarak, Ekonomi alanında ödül sahibi Edmund Phelps için, İsveç Bilim Akademisi üyesi Bertil Holmlund kısa bir konuşma yapacak.

Tören sırasında Stockholm Filarmoni Orkestrası, davetlilere, Mozart, Josbep Hayd, Shostakovic ve Martin Kraus’un eserlerinden parçalar çaldı.

Nobel ödül töreninde, ödül sahiplerine, İsveç Kralı 16. Carl Gustaf tarafından diploma, altın madalya ve para ödülleri takdim ediliyor.

Törenin ardından İsveç Kralı 16. Karl Gustav, yaklaşık 1300 davetliye Stockholm şehir salonunda akşam yemeği verecek.

Uluslararası Nobel Ödülü, İsveçli kimyager ve sanayici Alfred Nobel’in (1833-1896) vasiyetiyle, ölümünün beşinci yılı olan 1901’den beri Fizik, Kimya, Tıp, Edebiyat ve Barış, 1968 yılından bu yana Ekonomi dallarında veriliyor.

Orhan Pamuk: “Kızgınlığımı yatıştırmak için yazıyorum”

Yazar Orhan Pamuk, Nobel ödül töreni resmi yemeğinde yaptığı konuşmada “kendisini daha iyi hissetmek, kızgınlığını yatıştırmak için yazdığını” söyledi.

Stocholm belediye sarayında bu akşam 2006 Nobel ödülleri sahipleri onuruna resmi bir yemek verildi.

Yemeğin sonunda İngilizce kısa bir konuşma yapan bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pamuk, şunları söyledi:

“Bana neden yazdığımı soruyorlar, buna her seferinde farklı bir yanıt veriyorum. Kendimi daha iyi hissetmek için yazıyorum, içimdeki kızgınlığı yatıştırmak için yazıyorum. Küçüklüğümde ressam olmak isterdim ve resim yapardım. Mutlu olmak için resim yapardım. Çocukluğumdaki mutluluğu bulmak için yazıyorum. Edebiyat, benim çocukluğumdaki mutluluğu daim kılan, canlı mutlu olmamı sağlayan bir unsur.”

Yazar Pamuk, İstanbul ile ilgili otobiyografi kitabının ardından kendisine, “Otobiyografi yazmak için çok genç değil miydiniz?” sorusunu yönelttiklerini, şimdi de “Çok genç yaşta Nobel ödülü almadınız mı?” diye sorulduğunu kaydetti.

Ödül töreni, İsveç televizyonu aracılığıyla yaklaşık 30 ülke canlı yayınladı. Yaklaşık 1300 davetlinin katıldığı yemekte, modern bale gösterileri ve müzik dinletileri sahnelendi.

Kaynak : Anadolu Ajansı