Mac OS X’in bütünleşik Apache Web Sunucusunda PHP’yi Etkinleştirme

Mac OS X - Apache - PHP

Mac’de yerleşik bir web sunucusu bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Kişisel Web Paylaşımı olarak da bilinen bu özellik, günümüzde en yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu Apache web sunucusu tarafından sağlanmaktadır.Apache, Mac OS X üzerinde yüklü ve piyasadaki UNIX tabanlı web hosting firmalarının bir çoğunun kullandığı konfigürasyona yakın olan standart ayarları yapılmış olarak gelmektedir.

Apple’ın Kişisel Web Paylaşımındaki tek sürprizi bu değil. Dinamik web siteleri geliştirmek isteyen Mac kullanıcılarının bazıları Mac OS X üzerinde, başta sunucu taraflı uygulamalar geliştirme amacıyla kullanılmakta olan bir programlama dili olan PHP’nin de Apache ile entegre olarak yüklenmiş ve hatta ufak bir-iki etkinleştirme adımını uygulamak gerektiği dışında standart ayarlarının hazır olduğunu bilmiyor olabilirler.

Ancak PHP varsayılan ayar (default) olarak etkin değil. Bu bölümde PHP’yi etkinleştirmek için kısa bir öğreti bulacaksınız. Mac’de yerleşik bir web sunucusu bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Kişisel Web Paylaşımı olarak da bilinen bu özellik, günümüzde en yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu Apache web sunucusu tarafından sağlanmaktadır.

Apache, Mac OS X üzerinde yüklü ve piyasadaki UNIX tabanlı web hosting firmalarının bir çoğunun kullandığı konfigürasyona yakın olan standart ayarları yapılmış olarak gelmektedir.

Apple’ın Kişisel Web Paylaşımındaki tek sürprizi bu değil. Dinamik web siteleri geliştirmek isteyen Mac kullanıcılarının bazıları Mac OS X üzerinde, başta sunucu taraflı uygulamalar geliştirme amacıyla kullanılmakta olan bir programlama dili olan PHP’nin de Apache ile entegre olarak yüklenmiş ve hatta ufak bir-iki etkinleştirme adımı dışında standart ayarlarının hazır olduğunu bilmiyor olabilirler.

Ancak PHP varsayılan ayar (default) olarak etkin değil. Bu bölümde PHP’yi etkinleştirmek için kısa bir öğreti bulacaksınız.

1. Adım

Terminal uygulamasını açın. Tüm OS X yüklemelerinde gelen bu araç Uygulamalar > İzlenceler (İngilizce sistemlerde Applications > Utilities) klasöründe mevcuttur.

2. Adım

Terminale girdiğinizde aşağıdakina benzer bir mesajla karşılanacaksınız:

Last login: Sat Nov 25 17:06:07 on ttyp1 Welcome to Darwin! Macintosh:~ kullanici$

Vereceğiniz komutları $ işaretinden sonra yazmalısınız.

3. Adım

Aşağıdaki komutları yazın ($ işaretini siz girmeyeceksiniz. Bu işaret yazacığınız komuttan önce belirir). Bir seferde bir satır yazacaksınız, her satırdan sonra ‘Return’ veya ‘Enter’ tuşuna basacaksınız:

$ cd /etc/httpd $ sudo pico httpd.conf

4. Adım

Son komut ile, UNIX’de bir metin editörü olan “Pico” uygulaması ile Apache Web Sunucusunun konfigürasyon dosyasını açma isteğini göndermiş bulunduk. Bu komutun ardından sistem yönetici şifrenizi girmeniz gerekecektir. PHP’yi etkinleştirmek için bu dosyada bir iki değişiklik yapacağız.

Klavyenizde Kontrol-w tuşlarına basın ve ardından “php” yazıp, ‘Enter’ (veya ‘Return’) tuşuna basın. Böylelikle Apache konfigürasyon dosyasında “php” ifadesinin ilk geçtiği yeri aratmış olacağız. Bunun akabinde aşağıdaki satıra ulaşabilmeniz gerekir.

# LoadModule php4_module libexec/httpd/libphp4.so

Satırın başından # (diyez) işaretini silin. Tekrar Kontrol-w’ye ve ardından Enter’a basın. Aşağıdaki satıra ulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın:

# AddModule mod_php4.c

Bir kez daha satırın başlangıcından # (diyez) işaretini silin.

5. Adım

Böylelikle dosya üzerinde yapılması gereken tüm değişiklikleri tamamladık. Şimdi bu değişiklikleri kaydetmeliyiz. Kontrol-o’ya basın (harf olan o, sıfır değil) ardından Enter’ı tuşlayın. Konfigürasyon dosyamız güncellenmiş oldu. Pico’dan çıkmak için Kontrol-x’e basın.

6. Adım

Son adımda yapılması gereken tek şey Apache’yi yeniden başlatmak, böylece konfigürasyon dosyasında yaptığımız değişiklikler devreye girecek. Web Paylaşımını yeniden başlatmak için Sistem Tercihlerindeki “Paylaşma” bölümünü de kullanabiliriz, veya Terminal’de aşağıdaki komutu çalıştırarak da aynı işlemi gerçekleştirebiliriz.

$ sudo apachectl restart

Bu durumda yönetici şifrenizi tekrar girmeniz gerekebilir.

Hepsi bu kadar. PHP artık Apache’nin bir parçası olarak çalışacaktır.