Kredi kartı aidatlarını nasıl geri alırsınız?

NEVŞEHİR’de 450 tüketicinin, bankalar tarafından ‘kart aidatı’ adı altında kesilen parasını geri aldığı bildirildi.

Credit cardsTürk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, bankaların tüketicilerden ‘Kredi Kartı Aidatı’ olarak 5 ile 45 YTL arasında ücret aldığını ve bu durumdaki tüketicilerin ilgili Tüketici Hakem heyetlerine dilekçe ile başvurduğunu söyledi. Şube Başkanı Uğur şunları kaydetti:

“Nevşehir Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı aidatı ile ilgili bütün başvuruları tüketici lehine karara bağladı. Bunun üzerine bankalar, Tüketici mahkemelerinde dava açmaya başladı.

Tüketici Hakları Mevzuatı (2007 Baskısı) kitabını sipariş et

Şube olarak yaptığımız bir çalışma ile bankaların açtığı davanın haksız olduğunu ortaya koyan ve 15 sayfayı bulan dava dosyası hazırladık. Dosyayı isteyen mağdurlara ücretsiz olarak veriyoruz. Hazırladığımız dosyalarla mahkemeye giren bütün tüketicilere, hakimler lehte karar verdi. 500 dosyadan davası sonuçlanan 450 kişinin ödedikleri kart aidatı parası hesaplarına yatırıldı.”

TÜM TÜKETİCİLERE ÇAĞRI

Dava dosyasını, mağdur olan herkese ulaştırmak için, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde televizyon ve radyolarda canlı yayın konuğu olup halka bilgi verdiğini belirten Şube Başkanı Mustafa Uğur, halen kredi kartı aidatı problemi olan kişilerin şubelerine başvurmaları halinde her türlü çözüm yolları hakkında bilgi verileceğini ve ilgili dava dosyasının sunulacağını söyledi.

Konu ile ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye bilgi veren sendika yetkilileri, kart aidatları konusunda mağdur olan herkese yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi. Türkiye’nin her yerinden kendilerine başvuranlara önce Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu gönderdiklerini belirten yetkililer, bankaların tüksetici hakem heyetinden çıkan karara itiraz etmeleri durumunda bu kez de tüketicilere 15 sayfalık teknik donanımlı bir rapor gönderdiklerini belirtti. Şimdiye kadar Nevşehir’de 450 kişi aidat paralarını bu şekilde geri almayı başardı.

Yetkililer, isteyen herkesin info@nevtes.org adresine mail atabileceklerini veya msn üzerinden ilgili dosyaları göndereceklerini kaydetti.

Kaynak: DH

“Kredi kartı aidatlarını nasıl geri alırsınız?” üzerine 6 yorum

 1. Hakkı Ceylan’ın blogundaki ilgili yazıdan esinlenerek kendi kredi kartı yıllık aidatı sorunum ile ilgili olarak
  hazırladığım dilekçe örneği :

  _________ Bankası Genel Müdürlüğü’ne

  KONU: Kredi kartı yıllık ücreti hk.

  #### #### #### #### no’lu kart hamiliyim. Son ödeme tarihi gg / ay / yil olan
  Hesap Bildirim Cetvelinde yer alan gg / ay / yil tarihli 40 YTL tutarlı ÜYELİK
  ÜCRETİ talebiniz haksız olup Hesap Bildirim Cetveline itiraz ediyorum.

  Talep edilen 40 YTL’ yi kredi kart yıllık üyelik ücretinin bir sonraki hesap
  bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu gerçekleştirmeniz rica olunur.

  Saygılarımla,

  { Adınız Soyadınız }

  İmza:

  Adres:
  ___________________________________
  ___________________________________

  Kredi kartı üyelik ücretinden kurtulmanın yolu başlıklı yazımda BDDK’ya karşı Tüketici Derneği’nin tavrı ve kendilerine yazılan açık mektup gibi birçok yeni bilgi ve kaynağa ulaşabilirsiniz.

 2. kredi kartından alınan yıllık aidatlar yasal faizleriyle müşterilere geri ödenmesi ile ilgili kanundan herkes yararlandırılmalı…insanlaRIN ZAMANIDA pARASIDA önemlidir…. LÜTFEN SOYGUNCU BANKALARIN KARTLARINI TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE TAŞIYALIM…AYNEN BENİM YAPTIĞIM GİBİ…

 3. Merhabalar açıklamanız için teşekkür ederim.
  ben garanti bankası dilekçe verdim bir türlü alamadım yıllık 1.dönem hesap işletim ücretini bir türlü alamadım daha önceleri 2 fatura ototmatik talimat vermiştim. çoğu kartlarımı iptal ettim garantiye ait olan kartlarımı elma hesabını bile iptal ettim
  diğer aidatlarımı alabilirmiyim mesele diğer kartlarımın ayıllık ücretlerini alabilirmiyim

 4. KREDİ KARTI AİDATI HAKKINDA

  ############## NOLU KART HAMİLİYİM BENDEN KREDİ KARTI AİDATI ADI ALTINDA 25 TL PARA KESİLMİŞ. KESİLEN AİDATIN TEKRAR İADE EDİLMESİNİ RİCA EDERİM. DAHA ÖNCEDENDE TARAFINIZA MÜRÜACATTA BULUNDUM AMA BANA GERİ DÖNÜLMEDİ, BU KONUDA İVEDİLİKLE TARARAFIMA BİLGİ VERİLMESİNİ RİCA EDERİM.07/04/2010