Kredi kartı üyelik ücretinden kurtulmanın yolu

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Üstün Bol, bankaların tek yanlı ve haksız olarak belirleyip tahsil ettikleri kredi kartı üyelik ya da kullanım ücretlerinin iadesi için yapılması gerekenleri anlattı.

Kredi kartlarıTüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Üstün Bol, bankaların tek taraflı ve haksız olarak tespit ve tahsil ettikleri kredi kartı üyelik veya kullanım ücretini hakem heyeti kararlarıyla iade etmek zorunda kalacaklarını bildirdi.

Üstün Bol yaptığı açıklamada, bir süredir bankaların “kredi kartı üyelik ücreti” veya “kredi kartı kullanım ücreti” adı altında müşterilerinden fahiş rakamlar tahsil edildiğine yönelik değerlendirmelerin kamuoyuna yansıdığını hatırlattı.

Tüketici Hakları Mevzuatı (2007 Baskısı) kitabını sipariş et

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/kredi_karti_adiatlari.flv /]

Bankaların müşterileriyle yaptıkları sözleşmeler incelendiğinde; iki farklı grubun ortaya çıktığını belirten Bol, birinci grubun 4822 sayılı yasayla değiştirilen 4077 sayılı Tüketici Yasasının yürürlüğe girdiği 2003 yılından önce kredi kartı alanlar, ikinci grubu ise 2003 yılından sonra bankayla yapılan sözleşmelerin bir kopyasını alarak kredi kartı sahibi olan tüketicilerin oluşturduğunu bildirdi.

Tüketici Yasası’nda 2003 yılında yapılan değişiklikle bankalara sözleşmelerin bir nüshasını tüketicilere verme zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Bol, “Bu eylemi yerine getirmeyen bankalar suç işlemektedir. 2003 yılından önce kredi kartı alan tüketicilerin sözleşmeleri kendilerinde bulunmamaktadır. Kredi kartı yenilenmemiş veya yenilendiğinde sözleşmenin bir nüshası tüketicilere verilmemiş ise bankalar sözleşme maddelerinde üyelik ücreti/kullanım ücreti bedelinin varlığını ve miktarını ispat etmekle mükelleftir. İspat edemiyorlarsa her hangi bir ücret talebinde de bulunamazlar” dedi.

Kredi kartlarının yenilenmesi sırasında yeni sözleşmeleri müşterilerine göndermemiş bankaların suç işlediklerini belirten Bol tüketicilerin, kendilerine sözleşmenin bir nüshasını vermeyen banka yöneticileri hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceklerini ve kendilerinden haksız olarak tahsil edilen fahiş üyelik/kullanım ücretinin iadesi için hakem heyetlerine başvurabileceklerini bildirdi.

NERELERE BAŞVURMALI

Bol, 2003 yılından sonra kredi kartı alan ve sözleşmelerinin bir nüshası kendilerinde bulunan tüketicilerin sözleşmelerinde üyelik ücreti/kullanım ücreti maddesi bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ancak bu maddede üyelik ücretinin ne kadar olacağı ile ilgili ibare boş bırakılmıştır. Bankanın müşterisiyle istişare etmeden tek taraflı olarak ücret belirlemesi sözleşmede haksız şartlar oluşturmaktadır. Dolayısıyla tüketiciler hakem heyetlerine başvurarak bankaların kendilerinden tahsil ettiği insafsız ücretlerin makul bir orana indirilmesini talep etmelidirler. Bu konuda çeşitli hakem heyetlerince verilmiş örnek kararlar bulunmaktadır. Diğer bir yöntem ise, fahiş ücretler talep eden bankaların kartlarının iptal edilerek, daha makul üyelik, kullanım ücreti alan bankaların kartlarının kullanılmasıdır. Bankalar tek taraflı ve haksız olarak tespit ve tahsil ettikleri üyelik ücretini/kullanım ücretini hakem heyeti kararlarıyla iade etmek zorunda kalacaklardır”

Kaynak: ANKA

“Kredi kartı üyelik ücretinden kurtulmanın yolu” üzerine 9 yorum

 1. Son olarak Akbank tarafından 40 YTL gibi “cüzzi bir rakam” tahsil edildikten sonra bu konuda ciddi olarak birşeyler yapmaya karar verip GO-Blog’da bu konuda birşeyler yazmaya karar vermiştim.

  Web sitesine tesadüfen rastladığım Hakkı Ceylan adında bir üstad, kendi blog sitesinde YKB’nin kestiği yıllık Worldcard üyelik aidatını nasıl geri aldığını anlatmış.

  Ayrıca sitesinde Tüketici Derneği Tüder’in bu konudaki haksız kazançlarla ilgili BDDK’ya yazdığı Açık Mektubun bulunduğu web sayfasına link vermiş.

  Kendisini bu sayfalarda bir yorum yazmaya davet ettim.

  Ayrıca cisday.org ‘da da bu konuyla ilgili hararetli bir tartışma mevcut.

 2. ben hikmet kocaman world card kulanmaktağim yapıkredı bankası ne zaman aldiğimi bilmiyorum ama bağaği oldu taksim de çalişirken aldim.Yanliz bende formu yok son kulanma yılına kadar bizden demekı heryıl alacaklar aydat kart üçreti ben nasil alabilirim bu konuyla bana yardımcı olursanız sevinirim madi durumum fazla iyi değil avukata verecek gücümde yok

  Saygilarimla Hikmet Kocaman

 3. ben işbankasından OGS aldım.bana bir hesap açtılar.ve otomatik ödeme talimatı vermemi vermezsem hesap işletim ücreti alacaklarını(hesabı açtıktan sonra)söylediler.ben otomatik ödeme talimatı vermediğim için 30 ytl bu ücreti kestiler.(bu yüzden köprüden kaçak geçmiş gözüküyorum bide buna para ödeyeceğim)temmuz ayında bir 30 ytl daha keseceklermiş.ne yapmam gerekiyor.bana yardımcı olabilirmisiniz.

 4. Merhaba ben iki farklı bankanın kredi kartını kullanıyorum. Birisi HSBC diğeri YKB sının world kartı.

  Kart üyelik ücreti konusunda HSBC bankasıyla sorunum olmadı müşteri hizmetlerini aradım ve kart üyelik ücretimin iptalini istedim onlarda hiç bir sorun çıkarmadan iptal ettiler. Oysa yapı kredi bankasına gelince durum tam tersi oldu. Üyelik ücretinin iptali için bana şart koştular. 90 gün içinde belirli bir miktar daha(ki bu miktar hiç de küçümsenecek bir miktar değil) harcama yapmam gerektiğini ancak bu şekilde üyelik ücretini iptal edebileceklerini söylediler. Kendimi bu bankanın kredi kartını kullanarak cezalandırılmış gibi hissediyorum. Bende kartımı kullanıma kapattırmak istediğimi belirttim müşteri hizmetlerindekilere. Bununla da kalmak istemiyorum çünkü kartımı kapattırsam da bu ücreti yine alacaklar benden gereken neyse hukuki olarak onları da yapıcam. Ben 2003 ten önce aldım bu kartı ve banka bana şu ana kadar kartım yenilendiğinde de sözleşmenin bir nüshasını göndermedi ve bunun suç olduğunu öğrendim.

  Gereken neyse yapıcam bu güne kadar yapmadığıma yanıyorum.

 5. bilgime başvurulmadan 3 aydır benim hesabımdan da aylık 20 tl çekilmiş, merak edip araştırdım ve aşagıdaki bilgiye ulaştım.

  Gehas Soygunu Nedir

  Garanti Bankasından herhangi bir kredi kartınız var ise lütfen hesap özetinize bakınız. Hesap Özetinde Gehas adı altında 10-20 TL gibi heray çekilen ücret sizin soyuldugunuzu gösterir.

  Garanti Bankası internet şubesine girerek hesap özetinize bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  Kredi kartları için yıllık üyelik ücretine nasıl itiraz edeceğini araştırırken bankalar başka taktikler peşinde! Garanti Bankası’nın ‘sigorta’ oyununa gelmemek için dikkatli olun! Bir yandan bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı yıllık üyelik bedeli, bir yandan da vadesiz hesaplara tahakkuk ettirilen hesap işletim ücretlerinin yasal durumu tartışılırken yeni bir banka uyanıklığı daha ortaya çıktı.

  Tüketici derneklerine ve mahkemelere başvuran banka müşterilerinin bu ücretleri geri almaya başlamasıyla arayışa giren bankalar, kredi kartı kullanan müşterilerini otomatik sigorta programına dâhil etmeye başladı. Kredi kartı borcunun ödenememesi riskini yüklenmek için yapıldığı anlatılan sigorta poliçesi için herhangi bir imza ya da telefonlu onay alınmadan taksitler halinde tahsilât yapılması yeni bir hukuk tartışmasını başlatacak.

  Bazı bankaların aylık 1-2 YTL kesinti ile müşterilerine kayıp-çalıntı sigortası veya asistans hizmeti sağlamasından esinlenen Garanti Bankası, son aylarda Bonus Card ekstrelerine yansıttığı GEHAŞ işlemi ile 7 ay boyunca 15 YTL tahsil ediyor. Ekstrelerini dikkatli incelemeyen müşteriler ise bu ücreti farkında olmadan ödeyip genelde hiç kullanmayacağı bir hizmeti satın almış oluyor.

  Garanti Emeklilik Hizmetleri Anonim Şirketi’nin kısaltılmış ismiyle ekstrelere işlenen GEHAŞ, birçok kart kullanıcısına ilk etapta market ya da restoran ismini hatırlatıyor. Kredi kartı hareketlerini sadece internet üzerinden takip edenlerin kolayca düşebildiği bu tuzak, ekstrenin basılı hali görüldüğünde fark edilebiliyor. Basılı olarak gönderilen ekstrede, harcamalar sektörlere göre ayrıldığı için GEHAŞ taksitleri sigorta başlığı altında veriliyor. Yan tarafa yerleştirilen Garanti Emeklilik logosu da ekstresini inceleyen müşteriyi bankanın yan kuruluşu olan sigorta şirketinin reklâmının yapıldığı hissine kaptırabiliyor.

  Ekstrede bu şekilde bir kesinti olduğunu fark eden kart kullanıcıları için işkence niteliğindeki telefon trafiği başlıyor bu noktada.

  Garanti Bankası’nın 444 0 333 no’lu müşteri hattında soruları cevaplayan yetkililer, bu ödemenin Garanti Emeklilik şirketi tarafından tahsil edildiğini, itiraz için 444 0 336 numaralı telefonun aranması gerektiğini söylüyor. Şifre yüklenmiş karttan, imza dahi olmadan nasıl tahsilât yapılabildiği sorusuna cevap alınamamışken Garanti Emeklilik şirketi de bu işlemin kart hesabının bağlı olduğu Garanti Bankası şubesince yapıldığını söyleyip şubenizi arayın demekle yetiniyor. Garanti Bankası şubelerindeki müşteri temsilcileri ise olan bitenden habersizmiş gibi davranıp, “Geçen yılki sigortanız otomatik olarak yenilenmiş.” diyerek ‘cambazlık’ denemesinde bulunuyor.

  Geçen yıllarda olmayan bir şeyin nasıl yenilenebileceği sorulduğunda ise “15 YTL karşılığında ekstre borcunuz sigorta altına alınıyor, ne güzel değil mi? Ayda 15 YTL az bir ücret; ödeyin, gitsin!” diyerek pazarlama hünerini sergiliyor. Nihai olarak uzun süren telefon diplomasisi sonrasında işlemin iptali için hemen sisteme giriş yapıldığı ve ekstrede GEHAŞ diye görünen işlemin iptal edileceği söyleniyor. Ertesi gün, hesap hareketlerinde hâlâ bu işlemin neden gözüktüğü sorulduğunda büyük bir lütuf edası ile “Normalde bu işlem en az 7 günde iptal edilir, ben sizin için acil notu düştüm, 3 gün beklemeniz gerek.” şeklinde bir azar işitiliyor.

  Bu hikâyenin daha vahim bir şekli de birçok kart müşterisinin başına gelebiliyor. Kredi kartını hiç kullanmayan; fakat tedbir olarak kart taşıyan bir müşteri, kartını hiç kullanmamış olmanın verdiği rahatlıkla yıllık üyelik bedeli ödemeyeceğini beklerken, gelen son ekstrede GEHAŞ işlemini görüp anlam veremiyor. Aynı ekstrede, kartla işlem yapılmış olduğu için bir de 25-30 YTL tutarında yıllık üyelik bedelinin tahakkuk ettirildiğini görünce tamamen mağdur duruma düşebiliyor.

 6. kredi kartınız varsa 10 gun kulanmayın alıs verıs yaptıgınız yerlerede sıkayet kutusuna yıllık kart ucretı alıyorlar ve sızlerın verdıgınız puanları dahı gerı ıstıyorlar dıye sıkayette bulunalım bırlıkten kuvvet dogar