Küçük dedektif iş başında

Kayıp eşyaları bulma yöntemleri

Profesör SolomonSiz de sık sık eşyalarınızı kaybediyor ve onları bulmakta zorlanıyorsanız, Profesör Solomon’un “Kayıp Eşya Bulma Teknikleri” işinize yarayabilir.

Kendini “Amatör Profesör” (!) olarak tanıtan Profesör Solomon’un “How to find lost objects” (Kayıp Eşyaları Nasıl Bulursunuz) adlı kitabında anlatılan 12 prensibi uyguladığınızda kaybettiğiniz şeyi bulmamanız için hiç bir sebep kalmayacak.

Bu prensipleri uygularken “düşünme külahı” ve “Eureka değneği” gibi yardımcı araçlarla arayış sürecini daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Sözkonusu kitapta anlatılan 12 prensip sırasıyla şöyle:

 1. Aramayın.
 2. Kaybolan eşya değil, sizsiniz.
 3. RSK kuralını hatırlayın
 4. Kaybettiğiniz şey aslında zaten olması gereken yerde
 5. Gezintiye çıkan eşyalar
 6. Bakar-kör sendromu
 7. Kamuflaj etkisi
 8. Geriye sar ve düşün
 9. Bir kere bak, iyi bak
 10. Eureka bölgesi
 11. Olay yeri tatbikatı
 12. Sizin yüzünüzden değil


Bu temel prensipler, metodun çekirdeğini oluşturuyorlar.

1. Aramayın…

prensip 1Bir şey kaybolduğunda, genellikle ilk akla gelen, “temel içgüdü”nüzle onu paldır küldür aramaya başlamak olur. Rastgele karıştırarak panik halinde evin altını üstüne getirmeye başlarsınız. Bu davranış şekli, arama çalışmanız için hatalı bir başlangıçtır ve bütün çabanızı boşa çıkarabilir.

Hemen başlamayın, önce bir durup düşünün. Nerelere bakabileceğinizi aklınızdan geçirin. Aklınıza bir fikir gelinceye kadar bekleyin ve prensipleri izleyin:

2. Kaybolan o değil, sizsiniz…

prensip 2Hiç düşündünüz mü, belki eşyayı değil de kendinizi kaybetmişsinizdir. Çünkü ana prensip şudur: Kayıp eşya diye birşey yoktur, sistemsiz arayıcılar vardır. (Belki de çok dağınıksınız)

Öncelikle bunu kendinize telkin edin ve durumu kabullenin.

3. RSK kuralını hatırlayın

Kayıp bir eşyayı bulmak için zihninizde bir çerçeve oluşturun ve RSK (rahatla, sakinleş, kendine güven) kuralına dikkatinizi yoğunlaştırın.

3. prensipRahatla
Öncelikle rahat bir koltuğa oturun, ya da divana uzanın.
Artık bir fincan çay mı olur, pipo mu içersiniz, üzerinize rahat bir şeyler mi giyersiniz, orası size kalmış ama kendinizi rahat hissettirecek bir şeyler yapın.

Sakinleş
Şimdi zihninizi boşaltın ve gereksiz düşüncelerden kurtlun. Sanki deniz kıyısına oturmuşsunuz da, ufacık dalgalar ayakucunuza çarpıp çarpıp geri dönüyor. Ya da deniz tutuyorsa, bir çiçek bahçesinde olduğunuzu hayal edin.

Kendine güven
Sonunda kendinize bu kayıp eşyayı eninde sonunda bulacağınızı söyleyin. Size yardımcı olacağına inanıyorsanız zihninizi toparlayacak bir düşünme külahı yapın.

Şimdi sistematik arama-tarama çalışmaları yapmak için hazırsınız. 4. maddeye geçelim:

4. Kaybettiğiniz şey aslında zaten olması gereken yerde

4. prensipİster inanın ister inanmayın, kayıp nesneler genelde olması gereken yerdedirler.
Kayıp eşyanızı her zaman koyduğunuz bir yer var mı? Çekmece olabilir, özel bir kutu, kitap rafı? Öncelikle oraya bakın. Ceketinizi geçen gece portmantoya asmıştınız, arabanın anahtarları da büyük ihtimal oradadır. Ya da aradığınız kitabı kütüphaneye geri koymuşsunuzdur.

Belki siz koymadınız da, ev arkadaşınız size haber vermeden eşyayı ait olduğu yere bıraktı, bu da mümkün.
Bir bakın bakalım orada mı?

Hayır mı? Devam edelim o zaman…

5. Gezintiye çıkan eşyalar…

prin05.gifBazı eşyalar, dolaşmaya çıkmış olabilir, ait oldukları yerde değil de son kullanıldıkları yerde bulunabilirler.

Şimdi hatırlamaya çalışın, dolmakaleminizi en son nerede kullanmıştınız? Tel zımbayla hangi belgeleri zımbalamıştınız? Kısaca, detektiflerin dediği gibi:
“Onu en son nerede görmüştünüz?”
Sevgili kayıp eşyanız onu en son bıraktığınız yerde sizi bekliyor olabilir.

Buldunuz mu?
Hayır mı? Devam…

6. Bakar-Kör sendromu

prin06.gifTamam, olması gereken yerlere baktınız, son kullandığınız yerde de yok, bulamadınız… Acaba? Çok kereler tam da aradığınız eşyaya baktığınız ama onu göremediğiniz olmuştur. Bu büyük ihtimalle aklınızın karışık ve panik halde olmanızla ilgilidir. (ya da gözlüğünüzü takmayı unutmuşsunuzdur, ama bunun da konumuzla alakası yok)
Bazen, neyi aradığımızı unutarak bakınırız. bu yüzden, aradığınız eşyanın adını sürekli mırıldanın:
(“anahtaaar,anahtar! nerdesin sevgili anahtarım, gel bak seninle dolaşmaya çıkacağız, anahtaar” şeklinde)

Herşeyden önce panik olmayın. RSK kuralını hatırlayın. Ne yapıyorduk?:Sakinleşiyorduk!
Orda mıymış? Bir de 7. maddeye bakalım…

7. Kamuflaj etkisi

prin07.gifDurun, bulamıyorum diye hemen sinirlenmeyin, aradığınız eşya belki de bir şeylerin altına saklanmıştır. Eşyanızı örtebileceğini düşündüğünüz her şeyin altına bakın.Üstüne de bakın. Mesela bir gazetenin renkli resimleri arasına saklanmış olabilir. Belki de derginin arasına bıraktınız aradığınız kalemi?

Bulamadıysanız hiç üzülmeyin, sekizinci madde sizi bekliyor.

8. Geriye sar ve düşün!

prin08.gifEşyanın yer değiştirme anında siz de oradaydınız. Şimdi hafızanızı geriye sarın ve düşünmeye başlayın, kalemi elime aldım, bulmaca çözüyordum, tam o sırada telefon çaldı..Tabi ya! Telefonun orada olmasın??
Geriye sarma hafızanızı canlandırabilir ve size eşyayı koyduğunuz yeri hatırlatabilir. Bu da mı işe yaramadı? Seçeneklerimiz giderek azalıyor ama hâla umut var:

9. Bir kere bak, iyi bak!

prin09.gifEşyayı ararken dairesel olarak hareket etmeyin. Alanı bölgesel olarak tarayın. Bir köşeyi kontrol ettiğinizde aynı yere geri dönüp karıştırmayın.İlk seferinde orada değilse büyük ihtimalle ikinci baktığınızda da orada olmayacaktır. Tabii doğru bir şekilde baktıysanız. Doğru şekilde, yani önceki maddelerde tavsiye edilen şekilde. Hem aynı yeri defalarca aramak size vakit te kaybettirir.
Doğru şekilde bakmadıysanız, başa dönün ve aramayı usulüne uygun biçimde gerçekleştirin.

10. “Eureka” Bölgesi

eureka bölgesiKayıp objelerin büyük çoğunluğu olduğunu tahmin ettiğiniz yerdedir. Ya da bu yerin yakınlarında. Bazen bulunması gereken yerden biraz uzaklaşmıştır belki. Bu da sizin gözünüzden kaçmasına sebep olabilir. Mesela kaleminiz klavenin arkasına yuvarlanmıştır. Yatakta gazete okurken, gazetenin ilavesi yatağın altına düşmüştür, aradığınız kitap diğerlerinin arkasına kaymıştır…

Evet, eşyalar da hareket ederler, ama araştırmalarımdan elde ettiğim sonuçlara göre bu hareket alanı orijinal konumlarından en fazla 45,7 cm yarı çapındaki bir daire alanıyla sınırlı.

Buna “Euraka Bölgesi” adını verdim ve bir cetvel yardımıyla (ya da bu bir çubuk da olabilir) bu alanı işaretledim. Kayıp eşyanız büyük ihtimalle en fazla 1 metre kare genişliğinde olan bu alanın içindedir. İyi bakın!

11. Olay yeri tatbikatı

prin11.gifEğer hâla kayıp eşyanızı bulamadıysanız, olay yeri tatbikatı yaparak suç mahallini yeniden canlandırmaktan başka bir seçenek kalmıyor:

Düşünme külahınızı çıkartıp, Sherlock Holmes şapkasını giymenin zamanı gelmiş demektir.

Tipik bir senaryoyla başlayalım:

İşten eve geldiniz. Posta kutusunda sevgilinizden bir mektup var. Mektubu nazikçe aldınız. Kapıyı açtınız… Mektubu okumak için güzel bir ortam hazırladınız… Ee? Mektup nerede!
Yok! Daha demin elimdeydi yahu, ne oldu bu mektuba?

Tamam. Sakin olun.

Şimdi kapıya gidin ve demin içeri girdiğiniz gibi girin, aynı adımları takip edin, ilk nereye gittiniz? Tuvalet. Bi bakın, sonra üstünüze rahat bişeyler giymek için odaya..Oraya da gidin..İyice bakının..Odada da mı yok, belki de çay demlerken mutfaktaki tezgaha bıraktınız? Mutfağa gidin..
Bu sırayı takip edin.

Evde bıraktığınız izleri tekip ederek, giriş anınızı ve sonrasında yaptıklarınızı aynen Canlandırın…
-“İşte!”
Ben demiştim mutfak tezgâhının oradadır diye!

İyi iş çıkardın Sherlock!

12. Sizin yüzünüzden değil

prin12.gifHerşeyi yaptınız ve yine yok değil mi? Yer yarıldı da yerin içine girdi sanki…
Suç sizde olmayabilir. Belki de biri size sormadan eşyanızı aldı, belki temizlik yapılırken bir yere kaldırıldı… Bunun için, son zamanlarda eve girip çıkanları şöyle bi aklınızdan geçirin ve onlara sorun.

Bütün bunları da yaptınız ve sonuç alamadınız mı?
Bu çok nadir rastlanan bir durum. Yani 12 maddeyi de hakkını vererek uyguladınız ve yine sonuç alamadıysanız…

13. Qué Será Será (Herşey olacağına varır)

O kadar çabaladınız ve bulamadınız… Öyle mi?

Bir de şöyle düşünün:

Eşyaların da insanlar gibi bir ömrü var ve kader sizi ondan ayırmış olabilir. Kim bilir, gün gelir, yine kavuşursunuz… Siz de o zamana kadar bu durumdan kendinize bir ders çıkarın: Sabırla beklemek, alçakgönüllülüğün erdemi ya da eşyaya olan düşkünlükten kurtulma çabası..Bütün bunlar sizi daha da olgunlaştıracaktır.

Üzmeyin kendinizi, her şeyin bir ömrü var ve siz elinizden gelen her şeyi yaptınız..

Ne diyordu şarkıda:
“Qué Será Será
Whatever wil be, wil be”
(Ne olacaksa o olur)

Son olarak:
Umarım bu metod işinize yaramıştır. Kaybettiğiniz eşyayı ararken bu yöntemler aklınızda olursa daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Bir de bu arama işini bir mücadele, bir hırs meselesi değil de, saklambaç gibi bir oyun şeklinde ele alırsanız, hem eğlenmiş hem de kendinizi daha az streste hissetmiş olursunuz..

How to find lost objects” İngilizce e-kitap indir… (5 MB)

Hangi yaş aralığındasınız?

Sonuçları gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

“Kayıp eşyaları bulma yöntemleri” üzerine 173 yorum

  1. benimde hiç bir zaman işime yaramayan ama şimdi lazım olan cetvel yok puff kayboldu birazdan b u yöntemleri deniyeceğğim ama umudum yok çok fazlada yinede deniyelim yoksa dana gözü gibi 0 alırım

  1. Ya boyle bisey olmaz evde ortaya koydugum koymadim seyler kayboluyo paketi acilmamis kalem takimi vardi dolabinustune koymustum yok.cok sevdigim lisede kullandigim kalemim vardi onu dolabin icine koymustum yok tirbisonum kayboldu evde tam gozumun onundeydi oda uctu gitti boyle bisey olmaz ya deliricem ya da en sonunda evi terk edicem evdekilermi benden habersiz kullaniyo sakliyoda solemiyo yoksa bendemi bi sıkıntı var bilmiyorum ama bi yere koydugum esyalarkm yerinde durmuyo

 1. ya ben nerden bulabilirim acaba ya bilen var mı resimler güzelde bulamadım ya acaba nerden bulabilirim bulamazsam ayayı yedim hoca sonra basar sıfırı ya offfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ne yapcam şimdi ben

  1. aynen ya öffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

 2. bende maddi olarak çok değerli bişeyi kaybettim aslında yeri bellidir herzaman koyduğum yere defalarca baktım ama yok bulamadım bu teknikleride uyguladım ne yazıkki bi sonuç yok kafayı yicem aramktan ve düşünmekten

 3. okulda matematik defterimi çıkardım masanın üzerindeydi ders boyunca . sonra eve geldim mat defteri yok(2 gün sonra yazılı var tabi lise 1 konularıda zor.) aradım aradım sinirden ağladım sonra dersteyken bütün arkadaşlara sordum sizdemi diye onlarda hayır dediler hatta aradık yok eve geldim evin altını üstünü çok titizlikle aradım yok sinirden oturup ağlamaktan başka bişey yapamadım bence kaybolan birşeyinizi 3 kere aradıktan sonra bulamıyorsanız kesinlikle aramayın !

 4. benimde evde hattım kayboldu evde ama odanın içinde nereye düştüğünü görmedimm hattımı bulamıyorumm ben çok sıkkınım ne yapcağımı bilmiyorumm hattım kayıp yanii yokk nereye düştüğünü bilmiyorumm

 5. kucağımda laptop var sağ elimde mausla internette takılıyodum. cebimden sigaramla çakmağımı çıkardım tam yakmayı düşünürken küllük olmadığını farkettim sigaranın dışındaki jelatini çıkardım karnımın kenarına laptopun dibine sıkıştırdım kül dökebilmek için o arada sigara paketi ortadan gitti. koltuğun kenarındamı diye baktım yok.evde dolaştığım her yere ince ince baktım yok
  elimi atabilceğim her yere baktım yine yok
  kedim var belki o oynarken vura vura götürmüştür dedim oda yok abi bu ne ya…
  koltuğun altında evin hiç bi yerinde yok
  2 saniyede nası bi sigara paketi kaybolur 1 tane içtim daha içinden yok böyle bişey. 2. sigaramı yakmaya çalışırken sigarada gitti 😀
  ve şu anda en komik olanı sigara paketinin jelatinide yok ortalıkta. şeytan aldı götürdü derler ya vallahi inanmaya başladım ya elimde olan bişey kayboldu yok böyle bi ihtimal olasılığı bile tartışılabilir değil ya.
  nenelerimiz falan derler ya şeytan aldı yok işte cinler senle oyun oynuyo. böyle oyunlarının içine ediym sinir oldum ya yok ve bu yazıyı yazarken bile bakınıyorum etrafa yinede yok. illa gidip yeni sigara alcam off allahım offf

 6. biz yeni eve taşındık bütün cdler var sadece benim oyun cdler kaybolmuş evin altını üstünü getirdim.hep dolaba koyardım şimdi hiç biri yok hepte pahalı oyunlar nerden baksanız 100 tl ve üstü.en son ne yaptığımıda hatırlamıorum sadece rengini hatırlıyorum xDD

 7. ben de işe yaramaz diye düşünüyordum ama kalmemi katybettim bu basamakları uyguladım yine de bulamadım ta ki 11 basamağa kadar anneme sorduğumda televizyon dolabının içinde dedi ve buldum

 8. arkadaşlar dua edin boşverin vardır bi hayır demek lazım galiba Allah sabrımızı deniyor ve bu olayda sabırlı olanların bulabileceğine inanıyorum inş.buluruz hepimiz aradıklarımızı…

 9. merhaba arkadasım. Herkimsen Allah senden razl olsun. 2 gundur aramadlglmlz yer kalmayan kimlik kartını verdigin yontemle abartmıyorum 60 saniyeden daha klsa zamanda buldum. Sizide google’den buldum. öncelikle tüm yazıyı okudum ve sonra sizin verdiginiz ‘ anahtar ‘ örnegini hemen kimlik’e cevirdim. ‘ Kimlik kimlik nerdesin ? ‘ . şaka degil, sonra gözüm Tv nin altına gitdi. bi bakdım orda. Ne kadar mutlu oldugumu anlatamam arkadaslm herkimsen cok cok tesekkurler. 😀
  bu blog’u da facebook paylasımı yapicam. Sagolun. herkes,n kaybetdigi esyaları bulması dilegiyle.

 10. Yha arkadaşlar hiç anlamadınız
  Adam Size videyo gib anlatıyor
  RSG kuralını uygulayın
  yada dediği gibi
  herşeyei aklınızda geri sarın
  Benim Cetvelim
  kaybolmuştu
  ama buldum hemde:************* altında buldum ..
  SÖLEMEM HAHA
  ŞAKA

 11. DİKKAT DİKKAT ! BU YAZIYI KESİNLİKLE OKUMALISINIZ !!! 🙂
  ya burası gerçekten süper bir site kurana yani bu siteyi kurana çok teşekkür ediyorum.benim ingilizce dersi performans ödevim için resimlerim koybolmuştu.4. maddeye kadar okudum 4. maddede diyordu ki ; Kaybettiğiniz şey aslında zaten olması gereken yerde bende hemen oturdum sakinleştim kendime güven verdim ve nerde olmasını düşündüm kitaplarımı koyduğum yerde olması gerekiyordu ama sonradan daha mantıklı düşününce ingilizce defterimin arasında olması gerektiğini düşündüm zaten bir şeylerin arasına koyduğumu anımsıyordum.baktım ve buldum çok saolun 🙂

 12. artık delircemmm çalışma kitabını bulamıyorummmmmmmmmmmmm ve yarın dersimm varrrr offfff yaaaa bir sure falan yok mu okusak şu anda hatim bile indirebilirimm yaniii……………..

 13. offffffffffffffffffffff düşünüyorum arıyorum ama yokkkkkkkkkk telefonum kayboldu masanın üzerine koydum sabah baktım yokkk yokk yokkk delirmek üzereyim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 14. Yha arkadaşlar hepinizin yarası derindir ama ben aldığım 512GB hard diskimi aldığım gün kaybettim 🙁 gelde stres yapma 3 buçuk aylık birikimim 3 saatte gitti…
  🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

 15. Benim kaybolan esyam bi mp3 . Hani maddi olarak onemli saymak istemiyorum paragoz gibi ama icinde iki yillik sarki birikimim vardi diyebilirim ve sanirim cuma gunu kaybettim. Aleti kaybetttigimin farkina anca pazartesi gunu vardim ve iki gundur sanki evcil hayvanimi onumde kesmisler, beni de issiz bir adaya atmislar gibi hissediyorum. Icinde 1300 kusur sarki vardi ve o sarkilari da bilgisayara kaybetmeden direk mp3 e atardim. Hani bilgisayarda da yok bin kere format atildi bilgisayara.. Offf yine hatirladim icin bi fena oldu. Ne yapsam ne etsem, heryeri aradim yok yok yoook. Ya benim icime oturan o degil, icinde enteresan br sekilde vicdan azabi ve ukde kaldi. Hani bunun acisini anca baska bi mp3 hatta 120 gb lik ipodun buyugu gecirebilir ama kader aglarini bastan ormus be dostlarim.. Anneme desem neden kaybettim der almaz, babam desem annemin tarafini tutarinda bana zirnik koklatmaz oooooooff…. Bu yonteme gelelim. Bence bir ise yaramiyor. Bulunacak olan esya zaten bukunuyo kardesim simdi bunu bilime dokmeye gerektigi yok. Ya bi de ben sarki dinlemeyi cooookk severdim ya anlatamam basil icime oturdugunu. Ayiptir soylemesi biraz icimi dokuyo gibi oldu ama kardeslerim benim kalbimden bir parca kopardilar topraga gomduler, filizlensin diyebilirim de uctune su gubre islemlerini yaptilar yemin ediyorum duygularimi anca bu sekilde tasvir edebilirim. Simdi seizden istedigim iki dakika elinizi acip ilayda mp3 unu bulsun Amin demeniz.. Cunku bu konuda Allah’in merhametine kalmis durumdayim. Elimden bur haltsinda gelmiyo ve sinirrr oluyorumm… Ahh ahh neyse ben kadar dostlarim…

 16. Benimde 16 gb hafıza kartım 1cm kare kadar küçücük ama içinde bir dünyam vardı o kayboldu naaptığım hakkında çok kısa bir şey hatırlıyorum pc masası yanıbaşında ayaktayken bir kağıtla haffıza kartımı sardım zarar görmesindiye ve 2-3 saat sonra kaybettim kanısına vardım ve enson hatırladığımda bu hala bulamadım 🙁

 17. Bende walkmanimi kaybettim dünden beri deliler gibi arıyorum önemli olan içinde ki şarkılarım.Çok düşük bir ihtimal ama buzdolabının içine bile baktım ama yok yok yok ! içime fenalık oturdu şimdi yine arayacağım hadi hayırlısı umarım işe yarar yoksa kafayı yerim herhalde….. ! :(((

 18. psikolojik mi?Bilmiyorum ama gerçekten buldum kesinle rahatlamak ve son kullanıdığın koyduğun yerde olduğunu düşünmek hatayı kendinde bulmak işe yarıyor teşekkürler…. 😀

 19. ben biçok eşyamı kaybettim sonra bunları uyguladım ve 7.maddede buldum şarj makinemi geçen gün de anahtarımı kaybetmiştim onu da 8.maddede buldum çok sağolunya ben buna bayıldım

 20. Sevgilimden Küçük Bir Hediye Almıştım O Günde Bursadan İzmire Gidecektım Sonra Bu Siteye Girdim Ve Bulamadım Tam Pes Edicekken Birden Cebimde Sivri Bir Şey Olduğunu Farkettim Bir Baktım Ve Hediyeyi Buldum Su Anda Sevinç Çığlıkları Atıyorum Çok Sağolun 🙂

 21. Allah razı olsun ya önemli bir belgemi kaybetmiştim bunu okudum aramaya basladım ıkı dakıkada buldum halbuki iki gundur arıyorum stresle. sherlock yöntemını kullandım cıktı hemde gayet olması gereken yerde ama en basında daha aramaya baslarken cok streslı olduum için farkedememısım….:)

 22. Ya ben de oyuncak yayimi disari cikarmistim arkadaşlarımla oynayim diye herkesin elinde gezerken ne olduysa oldu kayboluverdi offf herkese sordum kamelyayafln her yere baktim ev baktim hala yokk inbsallah biri bulur çok seviyorum ben onu yhaaaaaaaaa başka nerden bulcagimi da bilmiyorum. 🙁

 23. arkadaşlar nohut kadar ama o kadarda değerli bir eşyamı kaybettim ağlamaktan gözlerim kızardı en son onu taşırken ayağıma düştü ve onu birdaha göremedim yardım edin……

 24. Ben gözlüğümü kaybettm numaralı okuldan eve geldim gözlük gözümdeydi
  Salonda koltuğa oturdum çıkardım sonrası yok ne yaptım bilmiyorum hem manevi hem maddi değeri var benim için
  Ama bulamıyoru Allahım sen yardım et yarabbim ne olursun

 25. Allah sizden razı olsun çok teşekkür ederim 300 liramı kaybetmiştim 9. maddenizi okudum ve para nerdesin para diyerek dikkatli baktım para defalarca baktığım kitapların arasından çıktı çooooooooooooook teşekkür ederim