Küçük dedektif iş başında

Kayıp eşyaları bulma yöntemleri

Profesör SolomonSiz de sık sık eşyalarınızı kaybediyor ve onları bulmakta zorlanıyorsanız, Profesör Solomon’un “Kayıp Eşya Bulma Teknikleri” işinize yarayabilir.

Kendini “Amatör Profesör” (!) olarak tanıtan Profesör Solomon’un “How to find lost objects” (Kayıp Eşyaları Nasıl Bulursunuz) adlı kitabında anlatılan 12 prensibi uyguladığınızda kaybettiğiniz şeyi bulmamanız için hiç bir sebep kalmayacak.

Bu prensipleri uygularken “düşünme külahı” ve “Eureka değneği” gibi yardımcı araçlarla arayış sürecini daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Sözkonusu kitapta anlatılan 12 prensip sırasıyla şöyle:

 1. Aramayın.
 2. Kaybolan eşya değil, sizsiniz.
 3. RSK kuralını hatırlayın
 4. Kaybettiğiniz şey aslında zaten olması gereken yerde
 5. Gezintiye çıkan eşyalar
 6. Bakar-kör sendromu
 7. Kamuflaj etkisi
 8. Geriye sar ve düşün
 9. Bir kere bak, iyi bak
 10. Eureka bölgesi
 11. Olay yeri tatbikatı
 12. Sizin yüzünüzden değil


Bu temel prensipler, metodun çekirdeğini oluşturuyorlar.

1. Aramayın…

prensip 1Bir şey kaybolduğunda, genellikle ilk akla gelen, “temel içgüdü”nüzle onu paldır küldür aramaya başlamak olur. Rastgele karıştırarak panik halinde evin altını üstüne getirmeye başlarsınız. Bu davranış şekli, arama çalışmanız için hatalı bir başlangıçtır ve bütün çabanızı boşa çıkarabilir.

Hemen başlamayın, önce bir durup düşünün. Nerelere bakabileceğinizi aklınızdan geçirin. Aklınıza bir fikir gelinceye kadar bekleyin ve prensipleri izleyin:

2. Kaybolan o değil, sizsiniz…

prensip 2Hiç düşündünüz mü, belki eşyayı değil de kendinizi kaybetmişsinizdir. Çünkü ana prensip şudur: Kayıp eşya diye birşey yoktur, sistemsiz arayıcılar vardır. (Belki de çok dağınıksınız)

Öncelikle bunu kendinize telkin edin ve durumu kabullenin.

3. RSK kuralını hatırlayın

Kayıp bir eşyayı bulmak için zihninizde bir çerçeve oluşturun ve RSK (rahatla, sakinleş, kendine güven) kuralına dikkatinizi yoğunlaştırın.

3. prensipRahatla
Öncelikle rahat bir koltuğa oturun, ya da divana uzanın.
Artık bir fincan çay mı olur, pipo mu içersiniz, üzerinize rahat bir şeyler mi giyersiniz, orası size kalmış ama kendinizi rahat hissettirecek bir şeyler yapın.

Sakinleş
Şimdi zihninizi boşaltın ve gereksiz düşüncelerden kurtlun. Sanki deniz kıyısına oturmuşsunuz da, ufacık dalgalar ayakucunuza çarpıp çarpıp geri dönüyor. Ya da deniz tutuyorsa, bir çiçek bahçesinde olduğunuzu hayal edin.

Kendine güven
Sonunda kendinize bu kayıp eşyayı eninde sonunda bulacağınızı söyleyin. Size yardımcı olacağına inanıyorsanız zihninizi toparlayacak bir düşünme külahı yapın.

Şimdi sistematik arama-tarama çalışmaları yapmak için hazırsınız. 4. maddeye geçelim:

4. Kaybettiğiniz şey aslında zaten olması gereken yerde

4. prensipİster inanın ister inanmayın, kayıp nesneler genelde olması gereken yerdedirler.
Kayıp eşyanızı her zaman koyduğunuz bir yer var mı? Çekmece olabilir, özel bir kutu, kitap rafı? Öncelikle oraya bakın. Ceketinizi geçen gece portmantoya asmıştınız, arabanın anahtarları da büyük ihtimal oradadır. Ya da aradığınız kitabı kütüphaneye geri koymuşsunuzdur.

Belki siz koymadınız da, ev arkadaşınız size haber vermeden eşyayı ait olduğu yere bıraktı, bu da mümkün.
Bir bakın bakalım orada mı?

Hayır mı? Devam edelim o zaman…

5. Gezintiye çıkan eşyalar…

prin05.gifBazı eşyalar, dolaşmaya çıkmış olabilir, ait oldukları yerde değil de son kullanıldıkları yerde bulunabilirler.

Şimdi hatırlamaya çalışın, dolmakaleminizi en son nerede kullanmıştınız? Tel zımbayla hangi belgeleri zımbalamıştınız? Kısaca, detektiflerin dediği gibi:
“Onu en son nerede görmüştünüz?”
Sevgili kayıp eşyanız onu en son bıraktığınız yerde sizi bekliyor olabilir.

Buldunuz mu?
Hayır mı? Devam…

6. Bakar-Kör sendromu

prin06.gifTamam, olması gereken yerlere baktınız, son kullandığınız yerde de yok, bulamadınız… Acaba? Çok kereler tam da aradığınız eşyaya baktığınız ama onu göremediğiniz olmuştur. Bu büyük ihtimalle aklınızın karışık ve panik halde olmanızla ilgilidir. (ya da gözlüğünüzü takmayı unutmuşsunuzdur, ama bunun da konumuzla alakası yok)
Bazen, neyi aradığımızı unutarak bakınırız. bu yüzden, aradığınız eşyanın adını sürekli mırıldanın:
(“anahtaaar,anahtar! nerdesin sevgili anahtarım, gel bak seninle dolaşmaya çıkacağız, anahtaar” şeklinde)

Herşeyden önce panik olmayın. RSK kuralını hatırlayın. Ne yapıyorduk?:Sakinleşiyorduk!
Orda mıymış? Bir de 7. maddeye bakalım…

7. Kamuflaj etkisi

prin07.gifDurun, bulamıyorum diye hemen sinirlenmeyin, aradığınız eşya belki de bir şeylerin altına saklanmıştır. Eşyanızı örtebileceğini düşündüğünüz her şeyin altına bakın.Üstüne de bakın. Mesela bir gazetenin renkli resimleri arasına saklanmış olabilir. Belki de derginin arasına bıraktınız aradığınız kalemi?

Bulamadıysanız hiç üzülmeyin, sekizinci madde sizi bekliyor.

8. Geriye sar ve düşün!

prin08.gifEşyanın yer değiştirme anında siz de oradaydınız. Şimdi hafızanızı geriye sarın ve düşünmeye başlayın, kalemi elime aldım, bulmaca çözüyordum, tam o sırada telefon çaldı..Tabi ya! Telefonun orada olmasın??
Geriye sarma hafızanızı canlandırabilir ve size eşyayı koyduğunuz yeri hatırlatabilir. Bu da mı işe yaramadı? Seçeneklerimiz giderek azalıyor ama hâla umut var:

9. Bir kere bak, iyi bak!

prin09.gifEşyayı ararken dairesel olarak hareket etmeyin. Alanı bölgesel olarak tarayın. Bir köşeyi kontrol ettiğinizde aynı yere geri dönüp karıştırmayın.İlk seferinde orada değilse büyük ihtimalle ikinci baktığınızda da orada olmayacaktır. Tabii doğru bir şekilde baktıysanız. Doğru şekilde, yani önceki maddelerde tavsiye edilen şekilde. Hem aynı yeri defalarca aramak size vakit te kaybettirir.
Doğru şekilde bakmadıysanız, başa dönün ve aramayı usulüne uygun biçimde gerçekleştirin.

10. “Eureka” Bölgesi

eureka bölgesiKayıp objelerin büyük çoğunluğu olduğunu tahmin ettiğiniz yerdedir. Ya da bu yerin yakınlarında. Bazen bulunması gereken yerden biraz uzaklaşmıştır belki. Bu da sizin gözünüzden kaçmasına sebep olabilir. Mesela kaleminiz klavenin arkasına yuvarlanmıştır. Yatakta gazete okurken, gazetenin ilavesi yatağın altına düşmüştür, aradığınız kitap diğerlerinin arkasına kaymıştır…

Evet, eşyalar da hareket ederler, ama araştırmalarımdan elde ettiğim sonuçlara göre bu hareket alanı orijinal konumlarından en fazla 45,7 cm yarı çapındaki bir daire alanıyla sınırlı.

Buna “Euraka Bölgesi” adını verdim ve bir cetvel yardımıyla (ya da bu bir çubuk da olabilir) bu alanı işaretledim. Kayıp eşyanız büyük ihtimalle en fazla 1 metre kare genişliğinde olan bu alanın içindedir. İyi bakın!

11. Olay yeri tatbikatı

prin11.gifEğer hâla kayıp eşyanızı bulamadıysanız, olay yeri tatbikatı yaparak suç mahallini yeniden canlandırmaktan başka bir seçenek kalmıyor:

Düşünme külahınızı çıkartıp, Sherlock Holmes şapkasını giymenin zamanı gelmiş demektir.

Tipik bir senaryoyla başlayalım:

İşten eve geldiniz. Posta kutusunda sevgilinizden bir mektup var. Mektubu nazikçe aldınız. Kapıyı açtınız… Mektubu okumak için güzel bir ortam hazırladınız… Ee? Mektup nerede!
Yok! Daha demin elimdeydi yahu, ne oldu bu mektuba?

Tamam. Sakin olun.

Şimdi kapıya gidin ve demin içeri girdiğiniz gibi girin, aynı adımları takip edin, ilk nereye gittiniz? Tuvalet. Bi bakın, sonra üstünüze rahat bişeyler giymek için odaya..Oraya da gidin..İyice bakının..Odada da mı yok, belki de çay demlerken mutfaktaki tezgaha bıraktınız? Mutfağa gidin..
Bu sırayı takip edin.

Evde bıraktığınız izleri tekip ederek, giriş anınızı ve sonrasında yaptıklarınızı aynen Canlandırın…
-“İşte!”
Ben demiştim mutfak tezgâhının oradadır diye!

İyi iş çıkardın Sherlock!

12. Sizin yüzünüzden değil

prin12.gifHerşeyi yaptınız ve yine yok değil mi? Yer yarıldı da yerin içine girdi sanki…
Suç sizde olmayabilir. Belki de biri size sormadan eşyanızı aldı, belki temizlik yapılırken bir yere kaldırıldı… Bunun için, son zamanlarda eve girip çıkanları şöyle bi aklınızdan geçirin ve onlara sorun.

Bütün bunları da yaptınız ve sonuç alamadınız mı?
Bu çok nadir rastlanan bir durum. Yani 12 maddeyi de hakkını vererek uyguladınız ve yine sonuç alamadıysanız…

13. Qué Será Será (Herşey olacağına varır)

O kadar çabaladınız ve bulamadınız… Öyle mi?

Bir de şöyle düşünün:

Eşyaların da insanlar gibi bir ömrü var ve kader sizi ondan ayırmış olabilir. Kim bilir, gün gelir, yine kavuşursunuz… Siz de o zamana kadar bu durumdan kendinize bir ders çıkarın: Sabırla beklemek, alçakgönüllülüğün erdemi ya da eşyaya olan düşkünlükten kurtulma çabası..Bütün bunlar sizi daha da olgunlaştıracaktır.

Üzmeyin kendinizi, her şeyin bir ömrü var ve siz elinizden gelen her şeyi yaptınız..

Ne diyordu şarkıda:
“Qué Será Será
Whatever wil be, wil be”
(Ne olacaksa o olur)

Son olarak:
Umarım bu metod işinize yaramıştır. Kaybettiğiniz eşyayı ararken bu yöntemler aklınızda olursa daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Bir de bu arama işini bir mücadele, bir hırs meselesi değil de, saklambaç gibi bir oyun şeklinde ele alırsanız, hem eğlenmiş hem de kendinizi daha az streste hissetmiş olursunuz..

How to find lost objects” İngilizce e-kitap indir… (5 MB)

Hangi yaş aralığındasınız?

Sonuçları gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

“Kayıp eşyaları bulma yöntemleri” üzerine 169 yorum

 1. Ulan inanmazsınız ama USB kayıptı Geri Sar ve Düşün yöntemiyle denerken direk hatırladım ancak sakinleştikten sonra ve buzdolabındaymış oraya koymuştum sinirlenip çok ısınıyo die aklımdan çıkmış tamamen 😀

  AD:ASdas:da:sD

 2. PRFESÖR BEY BEN evde bişey KAYBOLSA hemen BULABİLİYORUM BENİM BİR BEYİN GÜCÜM VAR EŞYALARLA ARAMDA Bİ BAĞ KURUYORUM VE NERDE OLDUĞUNU ANINDA BULUYORUM BU KONUDA SİZE DANIŞABİLİRMİYİM.. YARDIMCI OLUN

 3. abi cok iyi bir yontem 1 gündür bulamadıgım leptobu hemen 1 dk da buldum .dolabı bir açtım orada masum masum duruyor .hemen aldım ve league of legends se başladım

 4. Ben de örgü tığımı bulamiyordum. Bi anda kaybolmuştu. Annemde nereye koydun diye bana kiziyordu. Bu yazıyı okudum. Annemin elişi çantasına baktım . Annem dalginlikla oraya koymuş bide bana kiziyodu

 5. Yok, yok, yok!! Ay yemin ediyorum daraldım. Evin altını üstüne getirdim yok!! Defterimi kaybettim ve ayrıca ödev yapmam lazım. Yalvarırım yardım edin. Gerçekten tam 67 dakikadır arıyorum ama yok yok yok

 6. Bn hic bulmiyommm … bole olmuyooo .. hesap kartmi kaybettimm bulamdimm bakilick yerde aklma glmiyoo

 7. Arkadaslar allahinizi seviyosaniz soleyin böyle bisey olmaz artik kafayi yemek uzereyim ortaya koydugum koymadigim esyalar kayboluyo durdugu yerde kayboluyo dolabin ustunde acilmamis bi kalem paketi vardi bugun bi bakiyim dedim bi baktim yok lisede cok sevdigim surekli kullandigik bi kalemim vardi onu kavonkza koymustum bi baktim o da yok bugunde turbison tam gozumun onune koydum 2,3 gundur masanin uzerindeydi bugun baktim o da yok arkadaslar delirmekuzereyim ya evi terk etcem yada napcami bilmiyorun bana akıl verin

 8. Başkan FBI’da operasyon düzenlemiyoruz alt üstü küçük bi eşyayı arıyoruz sakin ol 😀

 9. nerdeyse evin prizlerini söküyoruz bulamıyoruz yardımcı olun yer yarıldı yerin dibine girdi 3 ay dır arıyoruz

 10. Ben okulda kalemligimi kaybettim onu da bulamıyorum hem okula baktım yoktu o sırada da çantamı açık unutmusum yardım bekliyorum

  1. Bende okuldaki cok amacli salonda gözlüğümü kaybettim nanacagim bilmiyorum ama bence kamera kayıtlarina bir bak

  2. Aynısı bendede oldu kalemimi düşürünce kavgalı olduğum arkadaşım gelmiş kalemimi kırmış kavgalı olduğum biri varsa onu yargila

 11. Abi sürekli para kaybediyorum ya bıktım artık dapdar okul pantolonunun cebinden elimi sokmadigim halde nasil dusuyor nasil kayboluyor aklim almiyo evi alt ust ettim yinede yok deliricem en sonunda, evlat acısı gibi ya . bide bulamayinca sinir kat sayim tepelere ulasiyo sinirden agliyorum .

 12. Şu teknik sayesinde belgelerimi buldum. Aslında ilk aradığımda orada yoktu. Bu sayfada yazan tekniklerle aradığımda buldum. Demek ki dikkatli bakmamışım. Teşekkürler.

 13. ULUKIŞLA POZANTI ARASI KARAYOLUNDA 21.03.2017 TARİHİNDE ARABA BAGAJINDAN İÇİNDE EŞYAM OLAN POŞETİM DÜŞTÜ

 14. ben de alyansımı bulamıyorum. bodruma gitmiştim tatile döndüğümde alyansımı koyduğum kutuda yoktu ne yapacağımı bilemiyorum

 15. kulaklığım yok sanki yok oldu varlığı ortadan kalktı çıldırıyorum sabahtan beri kulaklıksız yaşayamam her yeri aradım yok kafayı yiyorum artık bu yöntemlerde işime yaramadı 🙁

 16. Üc gündur alyansimı tektaşı mi kaybetim evi alt üst etim ama yok alt tarafi dusa girince parmagimdan cikarrdim yok yokk cildiracammm off

 17. gerçekten güzel taktikmiş. usb belleğimi kaybetmiştim, buldum. tesekkür ederim. düşününce hatırlıyorsun nereye koyduğunu. teşkkür ederim

 18. Yok abicim yok flash belleğim yok! YOK YOOOOK!! Dolaba koydum (Tuvalete de gitmeyek artık) gittim geldim yok! Bu 7. eğer bulup da bir daha kaybedersem kendimi asacağım. L sana ihtiyacım vaaaaar….

 19. ya ben kulaklıgımı gecen buldum şimdi yok aynı flash belleğimde yok az önce mrketten kalem parfüm ldım geldim eve poşete baktım yok delikte değil poşet fişede baktım ödenmiş diyor ya napacam ben ya

 20. ya benim anahtarım evde kaybodu tam olarak 3 saattir arıyorum YARDIM EDİN çünkü kardeşim kendisininkini ben kendiminkini anneminkini ve babamınkini kaybettim NEN YAPMAM LAZIM ŞİMDİ

 21. Cüzdanımı kaybettim “evin içinde ” bulamıyorum en son koyduğum yeri falanda hatırlamıyorum pubg alacaktım içinde para vardı alamadım 🙁 🙂

 22. ben bi yazıcı kaybettim. hayır koca şeyi nasıl kaybettim bende anlamıyorum en son yatağımın altına koymuştum 1 yıl sonra aklıma geldi bir şeyler yazıyım dedim bi baktım yerinde yok

Siz de sesinizi duyurun: