Internet üzerinden e-posta zinciri ile gönderilen kandırmacalar – Bölüm II

e-posta sahte haberlerBir çoğumuzun sıklıkla almakta olduğu zincir e-posta mesajlarından bir örnek:

“Bir hasta çocuk var. Bu maili ne kadar çok forward (iletirseniz) ederseniz bir kuruluş bu çocuğun tedavisi için o kadar para verecek”.

Bu tamamen palavra ve adres avcılığı. Lütfen buna ve benzerlerine alet olmamak için aşağıdaki yazıyı okuyunuz.

SPAM nedir? SPAM’cilere alet olmamak için ne yapmak lazım? Neden sizce arkadaşlarınız size “mail adresimi herkese gösterme” diye uyarıda bulunuyor?

Sizin e-mail adresiniz kimin işine yarar diye düşündünüz mü? Eğer arkadaşınız sizden böyle bir şey talep ediyorsa, sebebi: SPAM Maillere kurban olmak istememesidir.

Sürekli aldığımız “bu mesajı bilmem kaç kişiye yollarsanız, x kurulusu mesaj başına X dolar verecek”

Veya: ”size gelen bu mesajı en az 15 kişiye göndermezseniz başınız dertten kurtulmayacak”,

“Bu bir tantradır, on beş gün içinde şu kadar kişiye gönder”,

“bu sitede Atatürk’e hakaretler edilmektedir, 20.000 kişi birikince kapatılacaktır” türünden e-postaların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur ve SPAM olarak adlandırılır.

SPAM kapsamındaki diğer tip e-postalar, ürün satış ilanları, zincir mektuplar, ne idüğü belirsiz virüs uyarıları, dünya bilmem kimler birliği olarak zavallı Afgan kadınlarına veya bilmem kim kurulusunun dünyayı zehirlediğine vs. yönelik imza kampanyaları, bilmem ne adresinden alınacak program ile surf yaparken para kazanacağımızı anlatan postalar, Microsoft’un yeni programlarına koyduğu bir kodla bütün e-postaları izlemesi, sinemada iğne ile AIDS kapanlar veya böbrekleri çalınanlarla ilgili hikayeler, zavallı hasta bir çocuğun (hep ayni senaryo kullanılır) gönderdiği e-postanın her atılışında bilmem kaç kuruş para kazanacağı ile ilgili postalardır.

Bu tür postaların hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktur ve tek amaçları bu tür postalar forward edildikçe üzerinde toplanan e-posta adreslerinin toplanmasıdır. Dikkat edilirse imza kampanyalarında bile e-posta adresinizi eklemeniz istenmektedir. Bu zincir mektuplarla toplanan adresler daha sonra pazarlanmakta, ” 250.000 Türk’ün e-posta şifresi”gibisinden CD’ler ile satılmaktadır. Daha sonra bu posta adreslerine abuk sabuk (genelde illegal) ürün ilanları gelmektedir.

Bu tür ilanların sonundaki “çıkmak için bilmemkim@bilmemnere.com adresine “Remove başlıklı bir e-posta göndermeniz yeter” yazısı KESİNLİKLE ciddiye alınmamalıdır. Genelde bu tür “remove” cevapları kale alınmamakta, hatta e-posta adresinin doğruluğunu kontrol etmekte kullanılmaktadır.

Kullanıcının isteği dışında gönderilen bu tür e-postaların hepsine SPAM adi verilir ve gerek e-posta adreslerinin gereksiz şişmesine, gerekse İnternet trafiğinin (su anda bir problem teşkil etmese de yakin gelecekte) artmasına yol açarak,gereksiz bir yük oluşturmaktadırlar.

Ayrıca bir başka nokta daha var.

Sizin maillerinizin bununla ne ilgisi var? Siz burada belirtilen bu tür mailleri zaten hiç atmıyorsunuz. Sizin attıklarınız zararsız/komik yazılar, karikatürler, ve üstelik SADECE KENDİ ARKADAS ÇEVRENİZDEN BİR KAÇ KİSİYE ATIYORSUNUZ.

Aslında sizin kontrolsüz attıklarınızla, yukarıda belirtilen SPAM maillerin hiç bir farkı yok.

Sizin yolladığınız mail de o arkadaştan bu arkadaşa gezinerek, en sonunda “Tok” kısmında 100 kadar arkadasın adini içererek, bu adresleri toplayan birinin eline geçebilir.

Sonuç? “bu kişiler benim mail adresimi nerden buluyor?” dediğiniz olmadı mi hiç?

Peki bundan kurtulmanın bir yolu yok mu?

Var. Aslında bu iğrenç durumdan kurtulmanın, çok kolay, çok kısa ve çok da zahmetsiz bir yolu var.

Birden çok kişiye mail atıyorsanız, MAIL ATTIGINIZ KİSİLERİN ADRESİNİ “BCC” (gizli) KISMINA YAZMAK.

BCC (gizli) nedir ?

BCC (gizli) , “Blind Carbon Copy”.

(Akabinde CC: Carbon Copy).

“BCC”‘nin “CC” ‘den ve “To”‘ dan farkı:

BCC’ ye yazılan adreslerin KİMSE TARAFINDAN GÖRÜLEMEMESİDİR.

Yani birden fazla kişiye yolladığımız maillerde, ARKADASLARINIZIN
ADRESLERİNİ BCC ‘YE YAZMAK BU SORUN için KESİN ÇÖZÜMDÜR.

Bununla birlikte “forward” ettiğiniz maillerin basındaki “—Orijinal Message—“kısmını da silerseniz, hem yollanan maillerin içeriği 10’larca gereksiz satırdan kurtulacak ve böylece okunması kolaylaşacak, hem de mail adresi hırsızlarının isi zorlaşacaktır.

Görüldüğü gibi kolay olan bu çözümün tek zor yani, onu akil etmek. Gerçekten böyle bir Spam Mail Ticareti’nden habersiz arkadaşlarınızın böyle bir şey düşünmesine pek imkan yok.

Öyleyse bu bilgiyi onlarla paylaşarak hem onları, hem de kendi mail adreslerimizi kurtarmalıyız. (Tabii ki BCC ile göndererek)

Bu mail ticaretinin boyutları hakkında fikir vermesi için sunu da belirteyim ki, duyduğuma göre Amazon.com da kendisine üye olan kullanıcıların bilgilerinin Amazon.com’un malı olduğunu ve onları istediği gibi pazarlayabileceğini iddia etmeye başladı.

Varın gerisini siz düşünün…

Unutmayın, siz de Internet zincirinin bir halkasısınız, ve bu zincirin daha kaliteli olması için üzerinize düşen görevi yapın.

“Internet üzerinden e-posta zinciri ile gönderilen kandırmacalar – Bölüm II” üzerine 2 yorum

  1. Milyonlarca kişi şpekulasyonların gerçek olmadığını bilse de içinde bir şüphe uyanarak konuyla ilgili herhangi bir araştırma yapmadan duyduklarını veya mailde okuduklarını tanıdıklarıyla paylaşma ihtiyacı duyarlar. Hoax mail denen bu e-postaları insanların birbirine forward etmesi sonucu bu mailler çığ gibi büyür. Şehir efsaneleri ve markalarla ilgili Türkiye’ de fazla olmasa da yurtdışında bir çok site vardır. İşte bunlardan bazıları:

    http://hoaxbusters.ciac.org
    http://www.snopes.com
    http://www.f-secure.com/hoaxes/hoax_index.shtml
    http://www.gdd.org.tr/asparagas