Justin TV

Justin TVYouTube furyasından sonra Internet üzerinde sosyal video yayıncılığı ve paylaşımında son zamanlarda yeni bir site revaçta: Justin TV. Kolayca canlı video yayını yapabilme ve yapanları izleme, hatta siteye bağlananlarla gerçek zamanlı sohbet edebilme (chat) özelliği ile gelen Justin TV ister profesyonel bir video kamera ile, ister bilgisayarınıza takılı webcam ile milyonlarca insana anında canlı video yayını yapmanıza olanak tanımakla kalmıyor, yaptığınız tüm yayınları arşivlemenize, en sevdiğiniz videolardan oynatma listeleri oluşturmanıza, profilinizi özelleştirip diğer kullanıcılarla iletişim ve arkadaşlık kurmanızı da mümkün kılıyor.


Henüz Türkçe’yi desteklememesine rağmen, Türkiye’den binlerce Internet kullanıcısı hergün Justin.tv’ye akın ediyor. Justin TV ekibi sitenin diğer dillerde de yayın yapabilmesi için dünyanın her bir yanından tercüman başvurularını kabul ediyor.

Justin TV, San Francisco’da Justin Kan tarafından kurulmuş bir “lifecasting” (bir kişinin günlük hayatını canlı yayınlama) ve çevirimiçi canlı video “streaming” (gerçek zamanlı video aktarımı) platformu. Bu platform konusuna göre kategorilere ayrılmış çeşitli kanalların bir araya gelerek oluşturduğu bir yayıncı ağını bünyesinde barındırıyor. Justin.tv ilk kurlulduğunda sadece tek bir kanaldan oluşuyordu, daha sonra binlerce farklı kanalın bir araya geldiği bir ağa dönüştü. Yeni başalayan müteşebbis firmalara sermaye desteği sağlayan “Y Combinator” firmasından Paul Graham, Justin.tv’nin kuruluşu için 50.000$ finanse etmiş.

Justin Kan
Justin Kan

Justin.tv konusu itibariyle EDtv, “John Malkovich olmak” ve “Truman Show” filmlerinden esinlenmiş olabilir. Justin Kan 19 Mart 2007’de, üzerine bir webcam takılı bir kaskı başına geçirip, kamera başındayken 7/24 canlı video yayını yapmaya karar vermiş. Bu yaratıcı fikir basının ilgisini çekmiş ve Amerikan televizyon ve Internet basınında Today Show’dan Ann Cury, CNET Live’ın ilk bölümünden Tom Meritt gibi ünlü talk-show culara konuk olmaya hak kazanarak popüler olmaya başlamış.

Justin.tv’nin Internet adresi çok basit:

http://www.justin.tv

Türkiye ve Justin TV

Ancak Türkiye’deki anlamsız Internet sansürü nedeniyle Justin.tv T.C. Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 25.02.2009 tarih ve 2009/286 sayılı kararı gereği erişime kapanmış.

Fakat aşağıda tarif edilen ayarları yaparak YouTube ve Justin.tv dahil,  eften püften sebeplerden varsayılan ttnet (bilerek küçük harfle yazıyorum) ayarları ile erişimi engellenmiş tüm sitelere girebilirsiniz:

Yerel ağ bağlantınızın özelliklerine girip İnternet Erişim Kuralları bölümünde
Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan yazan kısma
aşağıdaki rakamları yazarak her siteye sansürsüz ve sorunsuz girmeye başlayabilirsiniz:
208.67.222.222 ve 208.67.220.220

Mac OS X kullanıyorsanız:

System Preferences > Network panelini açın. Etkin olan İnternet bağlantınızı soldaki listeden seçin (yanında yeşil parlayan boncuk bulunan). Sağ taraftaki “Advanced…” düğmesine bastıktan sonra DNS sekmesine gelin. “DNS Servers” listesine, bu bölümün altındaki + işaretine basarak 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 rakamlarını girebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra “OK” düğmesine basın.

Bu DNS adresleriyle bir sorun yaşarsanız alternatif olarak şunları da deneyebilirsiniz:

Yeğlenen Dns Sunucusu : 4 . 2 . 2 . 2

Diğer Dns Sunucusu      : 4 . 2 . 2 . 1

Bunlar belki daha akılda kalıcı, fakat kendim denediğimde ilk verdiklerime göre daha yavaş bir bağlantı sağlıyorlar gibime geldi.

Bu arada Justin.tv’nin Almanya şubesi diyebileceğim http://de.justin.tv’de (bu yazının yazıldığı dönemde yukarıdaki ayarları yapmadan da erişilebiliyordu) Türk kanallarının bir araya geldiği bir dizin var. Burada birçok canlı Türkçe yayını izlemek mümkün.

Alında Internet üzerinde canlı video yayıncılık pazarı rekabetin çoktan kızışmış olduğu ve halen de büyümeye devam eden bir pazar. Zira Justin.tv’nin, Ustream, Stickham ve Justin‘le aynı yıl (2007’de) kurulan Mogulus gibi rakipleri var.

Mogulus bu pazara ilk girdiğinde, kendisini, kullanıcıların yüksek kalitede canlı yayın yapmak için kendi kanallarını kurmalarına izin veren bir İnternet televizyonu olmaya adamıştı. Sonradan daha kullanışlı ve göze hitap eder bir arayüzle Livestream.com olarak yayınına devam etti.

Justin.tv ‘yurdum’uzda daha çok “süper lig tv spor maç larını canlı bedava online izle mek” için kullanılıyorsa da, daha entellektüel amaçlarla kullanımının giderek artması da muhtemel. Ayrıca yine Internet sansürü sürecinde YouTube ve Justin.tv gibi sitelere erişimin mahkeme kararıyla engellenmesi yüzünden İzlesene.com (http://www.izlesene.com.tr) adlı site Türkiye’de ve Dünyadaki Türk Internet gezginlerinin gözde video izleme sitesi oldu.

Ancak ben aradığım videoları izlesene.com ‘da bulamadığım için istediğim video ve film kliplerini izleyebilmek için yine YouTube ve Dailymotion.com gibi sitelere başvurmak zorunda kalıyorum. Kimbilir, bakarsınız belki bir gün FBS bir video izleme ve paylaşım sitesi açar.

“Justin TV” üzerine 10 yorum

  1. Türkiye’de süper lig maçlarını internetten BEDAVA izlemek için kullanılmaya çalışılmasından mütevellit popüler olmuş. Yoksa başka birşey değil.

    Online lig tv justin’den nasıl izlenebiliyor hiçbir fikrim yok benim. Oyun falan mı?

  2. izlesene.com.tr diye yeni bir site buldum, bir nevi yerli youtube gibi, tanıtımını buraya kopyalayıp yapıştırıyorum: “Türkiye’nin en büyük video topluluğu! Onbinlerce video arasından sevdiklerinizi izleyin, kendi videolarınızı yükleyin, milyonlarla paylaşın, ünlü olun!”

    bedava video film izlemek isteyenlere hitap ettiğini öne sürüyor.

    futbol lig maçları var mı bilmiyorum yalnız.