Apple’dan yeni bir ürün: iPod + Akıllı Cep Telefonu + Internet İletişim Aygıtı = iPhone

Apple iPhoneApple genel müdürü Steve Jobs bugün San Francisco’daki MacWorld fuarında  iPod’un mp3 ve video çalar özellikleri ile akıllı cep telefonu ve Internet bağlantı cihazı özelliklerini bir araya getiren yeni bir ürün tanıttı. iPhone adı ile anılacak olan bu ürünün sloganı “telefonun yeniden icad edilmesi”.

İçinde Apple’ın yeni nesil işletim sistemi olan Mac OS X’in “mobil” bir versiyonu bulunan bu cihaz, 2 megapiksel bir kamera, 4 GB veya 8 GB ‘flash’ bellek, çoklu-dokunuş agılayıcı (multi-touch sensitive), gelişmiş adres defteri, ajanda, e-posta, Internet tarayıcı ve Mac OS X Tiger’daki “widgets”ın benzeri (örn: hava durumu ve borsa bilgilerini çevirimiçi gösteren panolar) yardımcı uygulamalar içeren özelliklere sahip.

iPhone, örneğin zengin metin ve resim editörü ile HTML tabanlı mesajlar hazırlayabildiğiniz ve bütünleşik fotoğraf albümünden seçtiğiniz yüksek çözünürlükteki fotoğrafları iliştirebildiğiniz gibi Internet’e diğer cep cihazlarındaki mobil web tarayıcılarının aksine, Mac’deki Safari’nin benzeri bir “cep Safari” uygulaması ile Internette gezinebiliyor, Yahoo veya Google’da arama yapabiliyor, hatta Google Maps gibi servislerle gitmek istediğiniz yere ait yol haritaları ve uydudan çekilmiş resimleri görüntüleyebiliyor. Üstelik de, iPhone kullanırken, tüm bunları yapmak üzere Internet’e bağlanmak için GSM şebekesini kullanmak yerine, bulunduğunuz mekandaki bir Wi-Fi yani kablosuz Internet erişim servisinden yararlanabiliyorsunuz.

iPhone bir tuş takımı veya işaretleyici kalem bulundurmayıp, onun yerine kendi ekranında gerektiği zaman sanal klavye çıkartan ve tamamen parmak dokunuşlarınızla yönetilme özelliğine sahip. Buna ek olarak telefon özellikleri de fazlasıyla gelişmiş.

Amerikan Federal İletişim Komisyonunun (Federal Communications Commission) onayını bekleyen ve akabinde Haziran 2007’de piyasaya sürülmesi hedeflenen iPhone’un ABD satış fiyatı 499 $ olarak belirlenmiş. Avrupa’ya sene sonunda, Asya’da da 2008’de satışa çıkarılması tasarlanan bu teknolojik ürün Steve Jobs’un deyimiyle “Apple’ın 1984’de tanıttığı ilk Macintosh bilgisayar’dan ve 2001’de tanıttığı iPod mp3 çalardan sonraki ilk devrimci ürün”.

Şimdi de sıra tanıtım videolarında…Steve Jobs’un Büyüleyici SunuşuiPhone’un Özelliklerinin Tanıtıldığı Apple Web Sitesindeki Video

Apple’ın web sitesinde ayrıntılı bilgi bulabilir, cihazın özelliklerini QuickTime formatındaki sesli ve animasyon görüntülü olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca Steve Jobs’un yaklaşık iki saatlik sunuşunun da QuickTime streaming formatındaki videosu oradan ulaşılabilir.

“Apple’dan yeni bir ürün: iPod + Akıllı Cep Telefonu + Internet İletişim Aygıtı = iPhone” üzerine 5 yorum

 1. Avrupa’ya gelişi yaklaşık olarak 2008 başı. Bilkom bir sakarlık yapmazsa herhalde aynı tarihte buraya da gelir.

  Herşeyi güzel ama Steve’in anlattığı kadar yenilikçi bulmadım. Pil ömrü konusunda bir şeyler yapmaları lazım. 3. parti yazılım geliştiricilere de pek olanak tanımıyorlar. Yani sadece Apple’ın “uygun gördüğü” programları kullanabileceğiz. Ayrıca Amerika’da sadece bir telekom şirketine bağladılar. Farklı operatörlerle kullanılamayacak. Umarım burada da aynısını yapmaya kalkmazlar. Şu anki durumda Apple cihazın “hakkını vermiyor” gibi duruyor. 🙂

  Ayrıca iPhone isminin patentini de almamışlar. Apple şimdiden bir firmayla mahkemelik, çünkü isim patenti başka firmada ve piyasada bu isimle bir ürün var zaten.

  Çok profesyonelce, bravo Apple! Ben olsaydım bu iPolitikaya sahip bir firmanın genel müdürü olarak mümkün olan bütün iMarkaların patent hakkını alırdım. iTV’yi de bu yüzden değiştirdiler, Apple TV yaptılar, evet, çünkü başka bir firmanın geliştirdiği bir TV izleme yazılımı olan iTV zaten çoktandır piyasada.

  Apple mı desem, bilen bilir, “road apple” mı desem kararsızım.

 2. Yeni iPhone 3G S’nin Türkiye fiyatının ne olacağı konusunda elimde kesin bir bilgi yok, ancak cihazın 9 Ağustos 2009 tarihinde Turkcell shop’lara gelmiş olacağını duydum.

  Ben de dört gözle bekliyorum. Gelişmeleri blog’da duyuracağım.