Turkcell’in Apple ile anlaşması sonucu iPhone resmi ve meşru olarak Türkiye’ye geliyor(muş)!

Sabah.com.tr’deki bir yazıya göre Turkcell ve Apple, uzun zamandır beklenen bir anlaşma için masaya oturup sözleşme imzalamışlar yahut anlaşma hazırlıkları sürüyormuş. En azından o yazıdan ben öyle anladım.

iPhone kızıAslında bu uzun zamandır bir çok Apple fanatiği ve sempatizanının beklediği bir haberdi. Bununla beraber Turkcell’in web sitesinde böyle bir habere ait en ufak bir içeriğe rastlayamadım.

Bugün Türkiye’de bir iPhone ile gayrı-meşru yöntemlerle GSM şebekesini kullanmak mümkün. Yalnız, buna başından beri engel olmak için cihazın üzerinde standart olarak gelen ‘firmware’in yeni versiyonlarında bu “kırılabilme” işlemi giderek daha da zorlaştırılmıştı.

Geçen sene sonuna kadar ve belki bu senenin ilk başlarında, Doğubank, Gittigidiyor.com gibi marketlerde kırılmış ve herhangi bir sim kartı ile satılan iPhone’larla, Türkiye’de tam anlamıyla işlevsel sayılabilecek bir seviyede bu cihazın kullanıcısı olmak mümkündü. Ta ki firmware’in 1.1.3 versiyonu çıkana kadar… 1.1.1 ve 1.1.2 gibi daha önceki firmware versiyonlarına sahip iPhone’ların fiyatı ABD’de 400 dolardan başlayan fiyatlarda iken telefonlar, bahsettiğim pazarlarda 800-1000 YTL’ye bulunabiliyormuş.

http://iwanttobuyaniphonebuticant.blogspot.com/(iPhone almak istiyorum ama alamıyorum) adresinde bulunan ve bir Türk vatandaşı tarafından hazırlanan blog’da hem bu konuda daha geniş ve detaylı bilgi verilmiş, hem de bir ‘hacker’ın kırılması neredeyse imkansız gibi görünen bu firmware’i nihayet kırabildiğine dair bir haber ve kaynaklara yer verilmiş. Zatın kendisi son yazdığı yazılardan birinde belirttiği üzere nihayet iPhone’una kavuşmuş.

Bu konudaki araştırma ve tetkiklerim sürecek ve de her aldığı yeni cep telefonunda “gelen gideni aratır” klişesini söylenen biri olarak, çok yakında ben de iPhone kullanıcıları kervanına katılabilirim. Sonuçta aldığım hiç bir Apple ürününde diğer markalarda yaşadığım kadar sorun yaşamadım, özellikle teknik servis anlamında – ve de herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim.

“Turkcell’in Apple ile anlaşması sonucu iPhone resmi ve meşru olarak Türkiye’ye geliyor(muş)!” üzerine 2 yorum

 1. Gectigimiz gunlerde Turkcell e iPhone ile ilgili bir öneri maili atmistim. Turkcell e öneri mayetinde gondermis oldugum mail iPhonenin Turkcelle gelme ihtimali uzerine olup olmadigi idi.

  Cevap olarak 04 Mar 2008 09:10:08 de yanit geldi.

  Cevaplari soyle idi;

  Apple I-Phone modelinin testlerini tamamladık.Cıhaz destegı için 4440532 Turkcell Müşterı Hızmetlerımızı arayabılırsınız.

  Saygılarımızla
  Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  İpek Tuğluer
  Müşteri Çözüm Merkezi