Göz Sağlığı hakkında “Doğru” bilinen YANLIŞLAR

Göz doktoru

Gözlük Kullanımı

 • Dinlendirici Gözlük : Böyle bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır.
 • Gözlüğün sürekliliği: Uzak gözlük devamlı, yakın gözlük yalnızca yakın mesafe çalışmalarında kullanılır. Dioptri (numara) değişikliği ancak muayenede belli olur. Gözün gözlüğe alışması diye bir kavram yoktur, kişi iyi görmenin ne olduğunu anladığı için gözlükten vazgeçemez.
 • Yanlış dioptri kullanımı: Gözü bozmaz ancak  takıldığı anki görmeyi bozar.
 • Dioptri  değişikliği : Uzak için hipermetrop olan çocuklarda büyüme çağında dioptri azalma, myoplarda ise artması gözlenir. GÖZLÜK TAKMAK veya TAKMAMAK DİOPTRİNİN NE AZALMASINA NE DE ARTMASINA SEBEP OLUR. Ancak çocuk yaşta görmenin gelişmesi açısından mutlaka takılması gerekir.
 • Bebek veya küçük çocuk gözlük takamaz : Özendirme ile bu sıkıntı önlenebilir. Yeter ki çocuğa uygun yaklaşılsın. 8 aylık yüksek hipermetrop gözlük kullanan kişiler olmuştur.

MYOPİ

Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının önünde odaklaşmasıdır.
HİPERMETROPİ

Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının arkasında odaklaşmasıdır.
Bu tanımlar uzağı görmemek veya yakını görmemek şeklinde tanımlanamaz.
Astigmatizmanın göze zararı : Astigmatizma myopik veya hipermetropik olur ve göz sağlığı açısından diğer kırma kusurlarından farkı yoktur, yalnızca gözün belli bir açısındaki kırmanın farklılığını ifade eder.

Gözün Çizilmesi : Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 20 yaş üzerinde yapılan  laser tedavisi (Excimer) gözü çizmez, yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır.

Gözün kullanımı : Göz hasta olsa bile gözün kullanılması (yakın veya uzak için) göz sağlığına zararlı  değildir. Bilhassa glokom olgularında tersine faydalıdır, çünkü göziçi sıvısının dışarı atılımını kolaylaştırcı etki ile rakamsal değerin düşmesi söz konusudur.

LASER  ‘derde deva’ mıdır ? : Hayır değildir. Değişik alanlarda değişik laser sistemleri kullanılmakla birlikte, hiçbir surette derde deva olarak tanımlanamaz…

Laser ile katarakt cerrahisi : YOKTUR.  Fako olarak tanımlanan yöntem ses dalgası ile çalışır ve sıklıkla kullanılan yöntemdir.

Laser ile şaşılık tedavisi : YOKTUR…

Laser’in gözü kör etmesi : Tedavi amaçlı kullanılan bu cihazlar körlük yapmaz, ancak merkezi görme noktasının hastalıktan etkilenmesi veya laser komplikasyonu olarak ödem gelişmesi görme bozulmasına sebep olabilir.

İyi görmek göz sağlığının garantisidir : HAYIR…   Örneğin : Glokom hastaları hastalığın son safhasına kadar iyi görebilirler, görme sonradan tedrici olarak azalmaya başlar ki bu safhada görmenin geri dönüşü söz konusu olmaz.

TV ve bilgisayar gözü bozar mı?: Hayır, bozmaz. Yalnızca, ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma, batma,kızarma ve refleks sulanma olur…

Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir : Görmenin iyi olabilmesi için retina tabakasının sağlıklı,  kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Gözdibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir.

Göziçi mercekleri göz için zararlıdır : Uygun yere uygun lens takılması hiçbir zaman zararlı değildir. Yapım malzemesi göz için inert dir.

Her ilaç her kişiye etki eder… : Her ilaç her kişiye aynı oranda etki etmez, kişisel farklılıklar   her zaman söz konusudur. Dolayısı ile etkin ilaç kesinleşinceye kadar hekim ilaç değiştirmek zorunda kalabilir.

Uyku bozuklukları göz hastalığıdır… : HAYIR.   Uyku beyinsel bir fonksiyondur ve gözler yalnızca olaya iştirak eder.

Gözyaşım kurudu, ağlayamıyorum…  : Ağlamak psikolojik bir olaydır ve ağlama ile gelen gözyaşı da refleks sonucudur.  Gözyaşı kuruluğu kavramı vardır, ancak bunun ağlama işlevi ile ilişkisi de yoktur.

Göz tansiyonunda sınır : Glokom yalnızca rakamsal değerin ifadesi ile tanımlanmamaktadır. Önemli olan bir husus da  görme sinirinin durumudur.  Rakamsal değeri  normal olarak bilinen değerlerde olmasına rağmen glokom olan kişiler de vardır.  Bu nedenle sınır tanımlaması her zaman büyük yanılgılara sebep olur.

Kaynak: Prof. Dr. Haluk Ertürk

“Göz Sağlığı hakkında “Doğru” bilinen YANLIŞLAR” üzerine 10 yorum

 1. ben 28 yaşında bir vatandaşım 3 sene önce geçirmiş olduğum bir rahatsızktan dolayı zanlediyorum hastalığım glomus timörü gözlerim rahatsızladı doktora gittim gözlük verdi fakat menmun olmadım tekrar başka doktora gittim damla verdi rahatsızlığım halen devam ediyor şaşı görüyorum neyden olabilir teşekürler

 2. sayın hocam ben ankardan yazıyorum
  25 yaşında erkek kardeşim 20 gün içinde sol gözünün geörmesini tamamen kaybetti nedenini onalrca dr bulamadı çaresinide bir sürü test sonuç yok
  hastalıgının adı şu santrel arter damar tıkanıklıgı bi çare bulun mahvolduk sitenize baktım kitap aldım bişi bulamadım neolur yardım edin defalarca yazdım size
  cevap almadım
  saygılarımla
  ciğeri yanan abla:(

 3. İyi günler: Ben 47 yaşında bir bayanım.Az önce Esra hanımın programında, saırı soğan suyunun bir çok kadın rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylediniz. Bende miyom var. 4 aydır adet görmüyorum. Fakat ayrıca reflüm var soğan suyu midemi rahatsız ediyor. Bu miyomun iyileşebilmesi için başka bir altarnatif yokmu? SAYGILARIMLA. Teşekkür ederim.

 4. gözlerinin çift görme nedeniyle göz doktoruna gittik.gözle alakalı olmadığını,nörolojiye gitmemizi söyledi.beyin emarı çektirdik.onun sonucunda ;
  TEKNİK:Aksiyel planda 5 mm kesit kalınlığında T2 ağırlıklı(TSE 4416/99)
  Aksiyel planda T1 ağırlıklı(SE690/14)
  Koronal planda 4mm kesit kalınlığında T2ağırlıklı (TSE5400/99)
  sagittal planda 5mm kesit kalınlığında T1 ağırlıklı(SE600/14)
  Aksiyel planda 5 mm kesit kalınlığında FLAIR (TIRM9000/119/2000)
  BULGULAR:sağ vertebral artel belirgin ince görünümdedir.
  Sağ maksiller inferolateralduvarda retansiyon kisti izlendi.
  sol alt konka hipertrofiktir.
  beyin parankiminde patolojik sinyal intensitesinde lezyon saptanmadı.
  her iki serebral hemisferin gri beyaz cevher sinyal dagılım paterni tabidir.
  mezensefalon,pons,medülla oblongataya ve serebellar hemizferlere patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.
  ventriküler sistem normal konfigürasyon ve genişliktedir.serebral hemisferik sulkuslar doğaldır.
  kavernöz sinüsler simetrik ve açıktır.
  pontoserebellar açı sisternaları simetrik,normal genişliktedir.bilateral7-8 sinir kompleksinin sistenal vekanaliküler komponetleri kontrastsız inceleme sınırları içinde simetrik ve tabii görünümdedir.
  membranöz labyrint tabiidir.
  sellar,parasellar yapıları normaldir.
  orbital yapılar normaldir.
  kranioservikal bileşke normaldir.
  lütfen acil cevap verirmisiniz…teşekkürler