George Friedman’dan Gelecek Yüz Yıl ve Türkiye

George Friedman Gelecek 100 yıl

Bundan sonra Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bütün dengeler altüst olacak ve yeni bir dünya düzeni kurulacak.

Stratfor’un kurucusu George Friedman’dan bütün dünyanın gündemine bomba gibi düşen “Gelecek 100 Yıl” adlı kitap 21. yüzyıl için öngörülerde bulunuyor:

2020: Rusya çökecek. Çin büyük bir kriz yaşayarak dağılacak.

2050: Türkiye, ABD, Polonya ve Japonya arasında 3. Dünya Savaşı çıkacak. 50000 kişi ölecek.

2080: Petrol ezervleri bitecek, yerine uzay temelli enerjiler dünyada kullanılmaya başlanacak.

2100: Meksika ABD’ye savaş açacak.

 • NATO etkisini kaybedecek. Avrupa’da Almanya-Fransa ittifakı çökecek. Hakimiyet Polonya’ya geçecek.
 • Türkiye; Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanları hakimiyeti altına alarak dev bir ülke olacak.
 • Başkent Ankara’dan İstanbul’a taşınacak.
 • Karadeniz ve Akdeniz artık bir Türk gölü haline gelecek.
 • Neo Osmanlı senaryosu gerçek olacak. Türkiye Osmanlı İmparatorluğu’nun en etkin döneminin hakimiyetini dünyaya geri getirecek.

George Friedman uzun zamandır beklenen ve provokatif Gelecek 100 Yıl adlı kitabında keskin sezgisi ve akıllıca analizleri ile dünyada gelecekte bizi nelerin beklediğinin büyülü bir tablosunu sunuyor.

George Friedman

Türkler tarih sahnesine imparatorluk olarak dönecek

ABD’li ünlü stratejist, Stratfor’un Başkanı George Friedman, Türkiye’nin bölgesindeki gücünü artırmaya başladığını ve 2040 yılına kadar Osmanlı toprakları üzerinde yeniden hâkimiyet sağlayacağını söyledi..

Bu iddiayı ortaya atan kişi sıradan bir kişi olsaydı, bu gazetede elbette görüşlerine yer verilmeyecekti. Ama Türkiye’nin yeniden imparatorluk kuracağını öngören bu kişi, ABD’nin en önemli stratejik araştırma merkezlerinden biri olan Stratfor’un başındaysa ve kişi ABD Savunma Bakanlığı’na yakınlığı ile biliniyorsa söylediklerine biraz kulak kabartmak lazım. Ünlü stratejist George Friedman, 2040 yılına kadar Türkiye’nin bölgesinde tek süper güç olacağını ve eski Osmanlı toprakları üzerinde yeniden söz sahibi olacağı öngörüsünde bulunuyor.

Türkiye Doğal Lider

“Türkiye’nin eski Osmanlı coğrafyasında kuracağı egemenliğin izlerini şimdiden görebilirsiniz” diyen Friedman, “Süreç zaten başladı. Eğer İslam coğrafyasına bakarsanız, Türkiye’nin bu ülkelerdeki ağırlığının giderek arttığını görebilirsiniz. Bölgeyi domine etmeye başladı bile. Balkanlar’da ise Arnavutluk ve hatta Sırbistanla ilişkileri gelişiyor. Kafkasya’da ise Gürcistan ve Azerbaycan ile güçlü bir ittifak kurdu. Gelecekte olmasını öngördüğüm şeylerin şu anda gelişmekte olduğunu görüyorum” diyor. Friedman’a göre Türkiye doğası gereği lider bir ülke.

‘BÖLGEDE BENZERİNİZ YOK’

Friedman, “Türkiye’nin iki karakteristik özelliği var. Canlı bir ekonomiye ve çok güçlü orduya sahip. Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisine sahipsiniz. 2020’ye kadar 10’uncu sıraya çıkmanızı bekliyorum. Büyük bir orduya ve güçlü hava kuvvetlerine sahipsiniz. Coğrafik yapınız en önemli avantajınız. Kısacası, bölgesel güç olmak için gerekli her şey Türkiye’de mevcut ve bölgede başka benzeriniz yok” diyor.

Psikolojinizi süper güç olmaya hazırlayın

“Türkiye’nin önündeki engel dışsal tehditler değildir. Türkiye’nin önündeki en büyük engeller içsel sorunlardır” diyen Friedman, “İçsel gerginlikler dönem dönem artıyor. Bunlar Türkiye’nin önündeki en önemli sorundur. Ama bunları yönetmeyi başaracaksınız. Türkiye, psikolojik olarak süper güç olmaya hazır değil” dedi.

Friedman medeniyetler çatışmasına inanmıyor

Ünlü düşünür Samuel Huntington’nın “Medeniyetler Çatışması” tezine katılmadığını belirten Friedman, “Çatışmanın medeniyetler arasında değil, medeniyetlerin kendi içlerinde olduğunu düşünüyorum. Huntington’ın Türkiye konusundaki görüşlerine de katılmıyorum” dedi.

Osmanlı toprağına hâkim olup, valiler atayacaksınız

Friedman, Türkiye’nin Osmanlı’nın eski topraklarına yeniden hükmedeceğini belirtti. “Türkiye, Osmanlı’nın sahip olduğu topraklara yeniden hükmedecek. Elbette, Osmanlı’dan çok farklı bir formda yapılanma olacak. Türkiye, bölge ülkelerine valiler atayacak veya ‘Türkiye Birliği’ adında bir örgütlenmeye gidecek. Nasıl bir örgütlenme kurulacağını süreç gösterecek” dedi.

ARAPLARIN ZOR KARARI

Arap dünyasının Türk egemenliğini kabul etmek zorunda kalacağını belirten Friedman, “Arapların Türkiye’ye bakışı bir tür aşk-nefret ilişkisidir. Bir dönem Türkleri çok severler, bir dönem nefret ederler” dedi. “Arap dünyası hem ekonomik hem de askeri açıdan çok zayıf. Arapların temel sorunu, kendilerini yönlendirecek olan dış gücün kim olacağı?” diyen Friedman, “Bir dış güç olarak Türkiye, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en kabul edilebilir ülke” diye konuştu.

‘AVRUPA BİRLİĞİ ÇÖKTÜ’

Krizle birlikte Avrupa Birliği’nin çöküş sürecine girdiğini ifade eden Friedman, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinden yakında vazgeçeceğini belirtti ve “Yakında Avrupa Birliği’ne ihtiyaç duymayacaksınız. Zaten krizle çöküş sürecine girdiler. Bu nedenle Türkiye, Avtupa Birliği’ne entegrasyondan vazgeçecek. Hatta Avrupalıların Türkiye’ye olan ilgisi çok daha fazla artacak” dedi.

Türkiye uzun süren sessizliğini bozdu

Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası kendi kabuğuna çekildiğini ve Soğuk Savaş yılları boyunca adeta görünmez olduğunu belirten Friedman, Türkiye’nin bölgesel bir güç olarak tarihe yeniden geri döndüğünü söyledi. Friedman, “Son yüzyıllarda Türkiye çok fazla içine kapanan bir ülke oldu. Fakat bu Türkiye için normal bir durum değil. Türkiye, doğası gereği kabına sığmayan bir ülke. Çünkü Türkiye’nin coğrafik konumu bunu gerektiriyor.

‘COĞRAFYA TÜRKİYE’Yİ ZORLUYOR’

Türkler her zaman zorlu bir coğrafyada yaşadı. Bu zorluklar Türkiye’yi yükselen bir güç olmaya zorluyor. Osmanlı İmparatorluğu da çevresindeki aynı zorluklar nedeniyle yükselişe geçmişti. Aynı şey yine geçerli. Aynı coğrafik zorlamalar nedeniyle Türkiye bölgesinde büyük güç olacak” dedi. Türkiye’nin çevre ülkeleri ile son yıllarda gerçekleştirdiği ilişkilerden örnek veren Friedman süper güç olma sürecinin başladığına inandığını belirtti.

“George Friedman’dan Gelecek Yüz Yıl ve Türkiye” üzerine 27 yorum

 1. Sağlam bir kitap yazmış, dedikleri son derece tutarlı özellikle tarih aralıkları koordineli manipülatif amacı taşıması bulunduğu konum itibarı ile insanları düşündürtmez değil. Tüm insanları odaklandırmak istediği bir nokta göremezsiniz samimiyetini ön sözünde ve son sözünde açıklanmaya çalışılmış.

 2. ben bir turk olarak buna inanıyorum ve bir turklerin idaali olan kızıl elma ulkusune baylı olarak ben de ulkemin bu koşul ve cercevelerde devam etmesını istiyorum bana göre de turkıye bulunduyu mevki ve konum dan dalayı George Friedman’na katılıyorum belkı kımse bu turde bır buyumeyi kabul etmek istemesede bu bir dunya kuralı halını gelmiştir. Dunya uzerındekı çoğu ulke tarihine baktınızda bunu göre bilmek normaldır cunku tarıhını unutan veya kaybına gözyuman kımseler kaybetmeye mahkum ulkelerdir

 3. George Friedman gelecek türkiye için parlak demiş fakat benim tek şüpem asimile olma sürecinde gençler kimbilir 2020 deki gençlerin durumunun türkiyeyi liderliğe teşımak için yeteceğini bu gun cahil özenti gençlerimizi kurtara bildikde geleceği düşünüyoruz halimiz vahim dostlar…

 4. ben bir türk olarak bu kitabı okudum son sayfalara kadar türkiye mükemmel bi ülke amarikayla ittifak kuruyor adeta dünyaya hükmediyor sonra amerika kıskançlık yapıp türkiyenin kendinden daha süper bi güç olduğunu görünce onun üzerine saldırıyor türkiye tekrar küçülüyor gerçi şöyle bi durum var bu kitabı yazan bi amerikalı hemde koyu

 5. bana gore bu dıs ulkeler bizi gaza getirmeye calisiyo cunku turkiye gelecek yuzyılda eger bunlari yapar ise butun bu isler turkiyenin ustune kalacak ve ermenistan turkiyeden toprak talebinde bulunacak bu yuzden tarıhte biz turkler kotu bir sekilde tanina bilriz

 6. Ben dış güçler bizi kandırıyor,bizle oynayıp gaza getiriyor palavralarına inanmıyorum.Gerçekçi olmak lazım dunyanın en iyi ordusuna sahibiz ”gerçek askerlerle”.. muz cumhuriyeti değil ki gaza getirip bişeyler yaptırasın.Arkadaşımızında dediği gibi yazarın samimiyeti kitapta da anlatılıyor ve ben samimi olduguna inanıyorum.Sizde inanın artık felaket senaryolarını bırakalım lutfen.

 7. Kimse Yahudilerden bahsetmiyor !.Fakat ülkemizde 520 seneden beri başımıza gelen felaketler,katliamlar,acılar ve işkenceler’in ardında kimlerin saklandığı gerçeği kısa sürede en cahil kişilerin bile gözleri önüne çıkacak.

  Türkiyenin bir yıldız gibi parlıyacağını Kur’anı kerim’de bile bahsedilmektedir.Ne dersiniz ? Hz.Muhammed (saws) Zaman Tüneli mi kullanmıştı?
  Kur’anı kerim’in Allah’ın sözleri olduğundan şüphe mi ediyorsunuz?

  Helal olsun sayın “George Friedman” ülkemizin içindeki engellerden titizlikle bahsetmiştir.

 8. Bence Erdogan Türkiyeni basinda oldugu sürece türkiyeden birsey olmaz arkadaslar recep tayip erdogan türkiye saten suan sati sattacak dogu tarafi bu gidilsen kurdistan olacak erdog bir harita cismiz 2023 haritasi orda türkyieni dogu tasfi kurdisatan bu adamsa türkiye dünyayi ele gecirecek diyor azicik sacma bence yani erdogan türkyieni basinda oldugu sürece bu adamin dedikleri olamaz

 9. Konu çok eski. Yazarın dediğide ileride olabilecek şeylerden biri. Yahudi asıllı bir yazarın Türkiye için bunları söylemesi beni çok şaşırttı. Gerçi böyle bir kitap yazarken objektif olunmalı. Belkide bizi poh pohlamak içinde yazılmış bir kitap olabilir. Ama tabi ki biz Türkler bazı diğer milletler gibi asıl amacımızı unutmamalıyız “Dünyayı yönetmek”. Aslında bu düşünce bazı insanlara biraz faşist bir düşünce olarak gelebilir ancak her milletin her milletten insanın içinde vardır bu. Türkiye’yi kurtaracak bir sürü yol var ama halkımız önce başımızdan X.X.X isimli şahısı atmalı. Onun yerinede tabiki 2009 dan 40ı çıkarabilen kişileri koymamalı. Aslında şuan Türkiye’yi bulunduğu konumdan çıkarabilecek kimseyi göremiyorum. Genç, azimli, bilgili, ileri görüşlü, insani değerlere önem veren, ırkçı olmayan ve 6 oku benimsemiş biri olmalı bu kişi. Öncelikle yazarın dediği gibi AB hayalinden vazgeçilmeli.

 10. Bakın herşeyden önce şu XXX deidiğiniz kişi türkiye yi kötü bir bataklıktan kurtardı yani recep tayyib erdoğan siz kürtleri istemiyorsunu madem 6 oku istiyorsunu anayasada ne yazıyor azınlıklar türk vatandaşı sayılacak onun için kürtlere kürt derseniz olmaz.Eh adam biraz saçmalamış neo-osmanlıcılık biraz zor olur.AB bizim için fayda değil,bizim kafkasya ile bir bütün olmamız gerekiyor araplarla bir olamayız satıcıdır tıpkı 1.dünya savaşı ndaki gibi eski türk devletleri bizim için tek çözümdür.Bu konuda fazla bilgi istiyorsunuz Bye-Bye türkçe adlı kitabı okuyunuz.

  1. Sevgili muco,

   Yorumunu onayladım ve burada yayımlandı. Ancak Türkçe’ye olan hakimiyetin ve saygın sayesinde Bye Bye Türkçe kitabını ilk başta senin bir kez daha okuman gerektiğini sanıyorum. Yazdıkların kullanmadığın imla kuralları ve noktalama işaretleri yüzünden pek anlaşılmıyor. Ayrıca yorum gönderme formunun altındaki kuralları bir kez daha hatırlatayım ki, bu mesajıma da cevap yazarsan bu kurallara sadece GO-Blog için değil, Türkçemize saygı anlamında da belki gelecek sefere dikkat edersin:

   Dahi anlamındaki “de” ayrı yazılır.
   Soru eki “mi” ayrı yazılır ve sonuna soru işareti “?” gelir.
   Cümle sonuna nokta konur. Kelimeler arasında kullanılan virgülden sonra bir karakter boşluk bırakılır.

 11. sağlam gaz veriyo fakat söylediklerini hep destekli söylüyor bunu yapmasının sebebi:diğer ülkelerle türkiyeyi birbirine düsürmek.(kısaca şu an olamayacak bişeyden behsediyor).bizim hakkımızda söylediklerinden bir çoğu doğru olabilir fakat rusya nın çökeceğine inanmıyorum).eğer ruslar çökerse bu da amerikanın bizim sonumuzu hazırlarken bizim izlememiz anlamına geliyor.

 12. Arkadaşlar,bakın tamam belki Rusya çökmez.Ama şu anda ülkemizde %73 oranında bor vardır.Bor 50 yıl sonra kullanacağımız ve kullanılacak tek hammaddedir.Şu anda Rusya konmak istiyor.Ama biz birer NATO üyesiyiz, korunuyoruz.Ancak içimizde bulunduğum bu blok ”batı bloku”kar değildir.Bizim Asya ile iyi birer ittifak kurmamız gerekiyor.Ayrıcana altı oklular zamanında yüz binlerce insanımızı mahvetti,şimdi siz zannediyorsunuz ki ergenekonu türkler yönetiyor.Hayır,ergenekonu yönetenler başta ABD ve İsrail’dir.Tayyip’i kötülüyorsunuz.Ama hiç mi gazete okumuyorsunuz.Kaç ülkeyle vize kalktı
  Ortadoğu:69 yatırım Avrupa:277 Asya :11 hadi Avrupa’yı geçiyorum.Ama Ortadoğu’daki vizeleri kaldıran kötülediğiniz Tayyip’tir.Eh artık gazeteleri okursunuz reklam yapmak istemiyorum ama Samanyolu ve Zaman gazetesini biraz göz gezdirin.Oysa içinde bulunduğunuz Türkiye’nin aslında ne kadar güzel olduğunu sizde görüceksiniz.Her zaman Tayyip’in iyi olduğunu anlayabilirsiniz aslında bu zamana kadar Türkiye’nin yaranına bir şeyler yapanlar suikasta kurban gidiyordu.Adnan MENDERES,Turgut ÖZAL gibi.Tayyip’e her gün iftira,iftira ama adam cevabını veriyor.Bana altı oku savunmayın sakın ha Baykal ve Kılıçdaroğlu,Baykal enerji bakanıyken her şey mahvolmuştu.Kılıçdaroğlu PKK yandaşlarını işe alıyordu.Benim yanım şudur şu anda arap ülkeleri kalkınıyor,Mısır,Tunus,hatta Yemen bilene bunlar kalkınırsa ve içinde bulunduğu kötü adamları atarsa araplarla bir olmamız en iyisidir.Benim tarafım doğu blok’udur.Belki Rusya kötüdür ama işin içinde çıkar varsa Rusya!da bizdendir özellikle %5 lik bir bor verme ile Rusya’nın baş düşmanı ABD’dir.Yeni bir blok oluşturulacaksa bu doğu ile olacak bu bloğun içinde olacak ülkeler ise başta türk ülkeleri olmak üzere sonra Rusya ve K.kore Hindistan gibi. Bakın hayal gibi belki inanmazsınız.Ama her şey nedense bir an da oluyor.ayrıcana Türkiye’nin başına gelebilecek en iyi başkan DAVUTOĞLU’dur.Ayrıcana GO (author)dan da özür dilerim o sırada acele işim vardı.

 13. Ülkesinde güneşin batmadıgı solenen İngiltereyede demişlerdıki zamanında ABD süper guc olacak dıe ama herkes gulmustu Sımdı de aynını yapıyoruz ..Belli olmaz bu işler..

 14. Türkiye uzun yıllardır bölünmeme, topraklarını korumaya öyle bir kapandı ki diğer ülkeler ve gizli servisler ne yaptılarsa bölünmeyi ve ayrıştırmayı başaramadılar. Bunun gercekleşebilmesi için Türkiyenin kapanmaktan vazgeçip dışa açılması gerekirse yeni topraklar alınması gerekli. Siz nekadar çok coğrafyaya ve farklı kültüre ve etnik yapıya sahip olursanız hakimiyetiniz o derece zorlaşır ve ayrışma kolaylaşır. Bu sebeptendrki son günlerde bütün yabancı kaynaklı mercilerden bizi bu yönde gaza getirici söylemler duyuluyor. Trkiyeyi dışa açılmaya zorluyorlarki daha derine ve etkili şekilde bize nüfuz edebilsinler.

 15. arkadaşlar. Tarihimiz parıldar zafer öyküleriyle, hiç bir kavim duramazdı önümüzde.
  Bir Hun devleti, bir Osmanlı devleti, bir Göktürk devleti gibi devleti kim kurmuş. osmanlılar dünyayı yönetmiş, hun devleti çağ açmış, 2 milyon nüfuslu göktürk devleti 40 milyonluk çini hakimiyeti altına almış Bu adamın söyledikleri hedef daraltmaca bence. çünkü bugün bağımsız olan 6 türk devleti bile birleşse 210 milyon nüfuslu çinden avrupaya kadar sınırları olan ilk 10 ekonomide ve petrolün söz sahibi mükemmel bir ülke oluşur. amerikanın da fosunu çıkartırız, dünkü devlet. teknolojisi de para etmez. güvenin kendi milletinize.

 16. Adam olacak çocuk b..undan belli olur derler. Neyimizle süper güç olacağız. sattığımız fabrikalarla mı, üretmediğimiz sürekli dışarıdan satıln aldığımız teknolojiyle mi? ithalatla mı, devasa bütçe açığı ve borçla mı???
  Bırakın Allah aşkına… adam duymak istediğiklerimizi yazmış. Arap baharına devam… Adamlar bizi de arap olarak görüye vakti gelince bize de açılacaklar… Şimdilik ittifağın devam etmesi için gaz veriyorlar hepsi bu.

 17. ‘AVRUPA BİRLİĞİ ÇÖKTÜ’ başlıklı paragrafa dikkatinizi çekerim. George Friedman bunu ilk yazdığında (yani kitap basılmadan önce) daha ortada ekonomik kriz falan yoktu.

  Bu yazının tarihi de 2009 dikkat ederseniz.

  İleri görüşlülüğü takdir etmeyi bilmek gerek.

 18. George friedman’ın söyledikleri akıllıca geliyor ama şu an halimize bakınca hiç iç açıcı gözükmüyor ermenilere şehitlik maaş’ı bağlayan bir ülke nasıl olur da o topraklara sahip olur ??