Facebook’dan istedikleriniz

Facebook kullanımıFacebook bir çoğumuzun günlük hayatının bir parçası. Facebook‘u kimimiz arkadaşlarımızla veya akrabalarımızla ilginç haber, görüntü veya filmleri paslaşmak için, kimimiz katıldığımız ilginç etkinliklerden tanıdıklarımızı da haberdar etmek için, kimimiz genellikle sadece oyun oynamak için, kimimiz de arkadşlarımızla tek bir noktadan haberleşmek için kullanıyor. Pekiyi Facebook’da geçirdiğimiz süre esnasında bir problemle veya beklenmedik bir durumla karşılaştığımızda ne yapacağız?  Hiç Facebook ile iletişime geçmeyi düşündünüz mü? Facebook’dan ne gibi beklentileriniz var?

Ülkemizde Facebook‘da ile en sık karşılaşılan beklenmedik durum, tanımadığımız birinin bizi arkadaş listesine eklemek için davet etmesi ya da arkadaş listenizde yer almasına bile gerek kalmadan rahatsız edici mesajlar göndermesi. Çok azımız bilse de bu yaklaşım normalde Facebook’un kullanım koşullarına aykırı, çünkü Facebook’a üye olurken kabul ettiğimiz şartlardan en temel ikisi:

  1. Facebook’da üye olurken başta adınız  ve soyadınız olmak üzere kendinizle ilgili verdiğimiz bilgilerin doğru olması – burada kastedilen kendinize ait her tür bilgiyi sağlamanız değil, istemediğiniz veya kişisel bulduğunuz bilgileri kendinize saklayabilirsiniz – ancak Facebook profilinize yalan yanlış bilgiler verilmesi kullanım kurallarına aykırı. Neden? Bir sonrki maddeyi okuyun:
  2. Facebook aslında sadece tanıdığınız insanlarla sizi Internet ortamında buluşturmayı amaç edinmiş bir sanal platform. Yeni arkadaş veya sevgili bulma sitesi değil. Bu kurallar çerçevesinde sisteme üye olup kullanmaya başlayanlar yine bu şartlarda sisteme giren diğer tanıdıklarıyla iletişimde olmak istediği için – sonuçta oraya koyduğunuz özel bilgileriniz veya paylaştığınız düşünceleriniz yabancılar tarafından değil arkadaş çevreniz tarafından algılanacaktır, bununla beraber sahte profil kullanan kişilerin bu ayrıcalığa sahip olması kişisel mahremiyetinizin ihlali olacaktır.

Facebook’da bu yüzden neredeyse her gönderinin altında “suistimali rapor et” veya “şikayet et” gibi düğmeler yer almakta, hatta bir kişiyi arkadaş listesine eklerken bazı durumlarda “valla bu kişiyi tanıyorum” gibi teyitler de istenmekte. Tüm bunların sebebi yukarıdaki 2 ana kaideye dayanıyor.

Peki gerçekten sanal bir tacize uğradığınızda ne yapıyorsunuz? Facebook kullanıcılarının çok azı rahatsız edildikleri durumlar haricinde şikayette bulunmak dışında Facebook ile ileitşimie geçior. Oysa Facebook’un yoğun olarak kullanıldığı her ülkedeki (Türkiye dahil) belirli bir kitleye hizmet veren bir kullanıcı destek ekibi var.

Facebook’a birşey sormak isteseydiniz veya Facebook’dan birşey isteyecek olsaydınız bu ne olurdu? Lütfen bu yazının altındaki formu doldurarak ankete katılın. Sorunuzun yanıtını alma veya isteğinizin gerçekleştirilme ihtimali sandığınızdan daha yüksek olabilir!

“Facebook’dan istedikleriniz” üzerine 3 yorum

  1. Facebook bir platform sunuyor, kullanıcının beklentilerine cevap veren. Kullanıcılar facebook’u kullanarak yeni arkadaşlar edinmek isterlerse, neden olmasın? Bundan rahatsız olup, şikayet etmek gerekirse, o da mümkün. Facebook’la iletişime geçmeme bugüne kadar gerek olmadı. Platform benim için şimdilik yeterli. Ama daha az zaman geçirmek isterdim. Belki wall postlarının yayınlanmasını kişiye göre düzenleyebilir. Bende daha samimi arkadaşlarımın postları kalabalıkta kaybetmem. Teşekkürler

  2. ben de sadece bir iki kez spam şikayetinde bulunmak için iletişim kurma gereği duydum, o kadar. nasıl sayfa oluştururum, nasıl güvenlik ayarı değiştiririm gibi soruların cevabını ya arkadaş yardımı alarak, yahut kendim deneyerek buluyorum.

  3. Facebookta dünya haritası olsa ve insanlar daha önce bulundukları ve yaşadıkları yerleri işaretlereyerek ve oralardaki insanlarıda görebilse arkadaş bulma konusunda bir çığır olurdu, bu bence facebooku çok daha ileride taşırdı, hatta bunu bir proje olarak yaparsanız facebookun önüne geçme şansınızda yüksek bence, bende daha çok fikir varda hepsini açıklamıyım burda 🙂 bu arada ben bunu çok önce düşünmüştümde badoo da yapıyor sanırım ve başka yapanda vardır muhakkak 🙂