Elektrikle Çalışan Otomobiller

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller

Hindistan’da 2005-2006 geliri 5,5 milyar dolar olan TATA Motors, Hindistan’ın en büyük otomotiv kuruluşu. Ticari araçlarda her segmentte uzak ara lider olan bu şirket, kompakt sınıf, orta sınıf ve SUV sınıfında ikinci sırada yer alıyor, ve aryıca Türkiye’de de bir kuruluşu (www.tata.com.tr) var.

Land Rover ve Jaguar‘ı da satın aldıktan sonra dünyanın en ucuz arabası “Tata Nano” ve en prestijli markalarından ikisi aynı şirketin eline geçmiş. Bu firmanın ayrıca elektrikle çalışan motorlar konusunda da ciddi atılımlarda bulunduğu söyleniyor.

Umut, kendi blogundaki Otomobil Dünyasının Geleceği: Elektrikli Arabalar başlıklı yazısında birçok özelliğiyle ön plana çıkan elektrik enerjisiyle çalışan otomobillerden bahsetmiş. Ayrıca sözde çevre dostu gibi görünen, fakat uzun vadede yine çevre kirliliğine yol açmaktan geri kalmayan diğer alternatif motor teknolojilerine de kısaca değinmiş.

Güneş enerjisiyle çalışan otomobilAyrıca daha sık duyduğumuz güneş enerjisi olan çalışan otomobillerin çalışma mantığı aslında elektrikli motorların çalışma prensibine dayanıyor.

Yeşil ve çevre dostu arabalar denilince eskiden akla hibrid motorlar, bitki bazlı yakıtlar, karışım yakıtlar, bio yakıtlar, lpg’li ekonomik yakıtlarla çalışan arabalar geliyordu. Ancak, bu seçeneklerin hepsi de uzun vadede dünyayı daha çok kirletip, dünya kaynaklarının anlamsızca israf edilmesine yol açacaktı. Oysa elektrikli arabalar birçok özelliğiyle ön plana çıkıyorlar:

  • Elektrik enerjisi göreceli olarak dünya kaynaklarına bağımlı değil. (Atom enerjisi, rüzgar enerjisi, güneş enerjisiyle üretilebilmesi vs.) – sonuçta enerji dönüştürülebilir bir şey.

  • Elektrikli arabalar çok hızlı olabilirler. Çoğu için 5-6 saniyelik bir 0-100 km/saatlik performans söz konusu.

  • Çalışmak için klasik otomobil motorlarının ihtiyaç duyduğu atmosfer basıncına, yani bildiğimiz dünya gezegenindeki hava basıncına ihtiyaç duymazlar.

  • Gerekli alt yapı bir kez yapıldıktan sonra, elektrik enerjisinin maliyeti, depolanması, tüm lojistik faaliyetleri çok daha kolay. Benzin ve diğer yakıt türlerindeki gibi kaçakçılık, düşük kalite vs. sorunları yok.

Gazi üniversitesi’ne bağlı Faydalı bir.site‘de bu araçların nasıl yapıldığına dair bir bilgi var. Bunun haricinde Metin Under adında bir blog yazarı da, Güneş Arabaları başlıklı yazısında bu teknolojinin icadının aslında uzun zaman öncesine dayanmasına rağmen, neden günümüzde hala seri üretime geçmediğini ve kullanımının ertelenme sebeplerine değinmiş. Tabii ki petrol şirketleri bu gecikmenin ana faktörü…