DivX ve benzer formatlarda video dosyalarını izlemek için “codec”ler

QuickTime LogoPC’lerde Windows Media Player sayesinde QuickTime hariç, birçok video formatı izlenebilirken, Mac üzerinde video izlemek temel olarak sistemle birlikte yüklü gelen ve ‘native’ sayılabilecek bir bileşen olan QuickTime’a bağlıdır. QuickTime sadece kendine özgü uzantısı olan .mov (Mac OS’da “MooV” olarak da geçer) uzantılı film dosyalarının yanında MPG (MPEG) formatındaki videoları da oynatabilir.

DivX 6 LogoUzantısı çoğunlukla “.avi” olan DivX ve XviD formatındaki filmleri izlemek için bazı üçüncü parti ücretsiz yüklenebilen yazılım bileşenlerine ihtiyaç vardır. (Bu hem Windows hem de Mac OS kullanan bilgisayarlar için geçerli.) Her ne kadar AVI (ve WMV) Windows’un resmi video formatlarından birisi olsa da, içeriğini görüntüleyebilmek tamamen film dosyası içinde kullanılan “codec”i dekode edebilecek bir bileşenin bilgisayarınızda yüklü olup olmadığı ile ilgilidir.

Bu ‘codec’lerden bazılarını buradan indirebilirsiniz.

Bu ‘codec’leri yüklediğinizde mevcut olarak kullanmakta olduğunuz video oynatıcı programınız kendiliğinden DivX, XviD gibi formatlara sahip videoları oynatacaktır.

Not: Windows’da .mov uzantılı dosyaları oynatmak için Apple’ın sitesinden QuickTime indirip yüklemeniz gerekir.

VLC Player da başka bir alternatif. Sisteminizde yüklü bileşenlerden çoğunlukla bağımsız olarak bir çok DivX türevini oynatabilen bir uygulamadır.

Mac OS X için VLC Media Player (0.8.6a) İndir

Windows için VLC Media Player (0.8.6a) indir

Tüm bunlara alternatif olarak, son zamanlarda oldukça popüler olarak doğrudan web sayfalarında oynatılan “online” videolar .flv uzantılı Flash formatındadır ve izlemek için webtaraıcınızda Flash plugin’i (normalde sistemle birlikte yüklü geldiği için) herhangi özel bir yazılıma gerek duyulmamaktadır.

“DivX ve benzer formatlarda video dosyalarını izlemek için “codec”ler” üzerine 6 yorum

 1. Windows’da tek mantıklı seçenek QuickTime player.

  Mac’de QT zaten yüklü geliyor ve QT yüklü olduğu sürece Mac OS X üzerindeki hemen hemen tüm video oynatıcılar .mov dosyalarını oynatabiliyor.

  Windows’da .mov uzantılı dosyaları – eğer video kaydedilirken çok özel* bir ‘codec’ kullanılmamış ise – oynatmanın en garanti yolu “QuickTime for Windows” yüklemek.

  Mac’de hemen hemen herhangi bir video oynatıcı program .mov dosyalarını oynatabiliyor, zira Mac OS üzerinde QuickTime yazılımı bütünleşik olarak yüklü geliyor.

  *Çok özel ‘codec’den kasıt, örneğin elime daha önce .mov uzantılı fakat içinde DivX türevi bir ‘codec’ yüklü video dosyası geçmişti. Mac’de DivX yazılımını yüklemeden, QuickTime player filmi oynatmadı. Windows’da Media Player ile oynatabilmiştim.

  QuickTime standart yüklemesi ile 3G, AVI (standart codec’ler), MPG (MPEG-1) ve MP4 (MPEG-4) gibi formatları oynatabiliyor. Ekstra yüklemeler ile hemen hemen her formatı oynatıyor.

  Windows’da VLC Player ile .mov filmi oynatmayı denemedim. Gelişmeleri buraya ekleyeceğim.