Coca Cola Tadında Hayat (The Coke Side of Life)

Coke Side of LifeTürkiye’de “Coca Cola Tadında Hayat” adıyla lanse edilen “The Coke Side of Life”, 21. yüzyılın ilk dünya çapındaki reklam kampanyası olma özelliğini taşıyor. Uygulama ilk olarak Mayıs 2006’da Türkiye’de başlatıldı. Kampanyanın ilk adımı olarak “Mutluluk Fabrikası” adında bir reklam filmi yayınlandı. Hani kola makinasının içinden kolanın geliş hikayesini anlatan ve bir sürü sevimli yaratığın yer aldığı animasyon reklam.

“The Coke Side of Life” kampanyası hayata pozitif bakma mesajları veriyor ve mutlu olma nedeni olarak da Coca Cola’yı gösteriyor. Kişilerin bulundukları ruh halinden daha iyi ve üst noktalara taşınmasına yardımcı öğelerle süsleniyor. “Mutluluk Fabrikası (Happiness Factory) reklam filminde de “Her Coca Cola şişesi, içinde mutluluk taşır” mesajı veriliyor.


Kampanya her ülkede gerçekleştirilen yerelleştirilme çalışmalarıyla zenginleştiriliyor. Türkiye tanıtımında kullanılan reklam müziği Ömer Ahunbay tarafından bestelendi ve Işın Karaca tarafından seslendirildi. Türkiye’yi tanıtıcı unsurlar olarak Galata Kulesi, Rumeli Hisarı, şehir hattı vapurları, Boğaz Köprüsü, Kız Kulesi gibi simgelere yer verildi. Kampanyada ayrıca 4.130 adet durak ve raket reklam yüzü, 1.050 adet ışıklı özel balon (reklam panolarının üzerine yapılan irili, ufaklı, rengarenk balonlar), 13 adet duvar çalışması (yolunuz düşerse duvar çalışmalarından birini Zincirlikuyu’dan Etiler’e giden yol üzerindeki Etiler Movieplex sinemasının arkasındaki binanın duvarında görebilirsiniz) gerçekleştirildi.

Coca-Cola geçtiğimiz ay sitesinin relansmanında da “The Coke Side of Life” (Coca-Cola tadında hayat) kampanyasını kullandı ve site için yeni pazarlama kurallarına uygun bir hedef koydu: İçeriğinin tüketiciler tarafından oluşturulması. Başarının, tüketici ile iletişime geçmekten öte işbirliği yapmaktan geçtiğini fark eden diğer markalar gibi, Coca-Cola da Web 2.0’ın meyvelerini yemeğe hazırlanıyor.

Diğer sitelerden farkını 3 madde ile özetliyor:

  1. Ziyaretçilerine yaratıcılık fırsatları veriyor ve yaratmaları için araçlar sunuyor.
  2. İçerik yaratıcılarını ödüllendiriyor.
  3. Ziyaretçilerini içeriklerinin yorumlandığı global bir topluluk ile tanıştırıyor.

İlk yaratıcılık fırsatı ise “Kendi özünü bir şişeye koyup dünya ile paylaşma fırsatın olsaydı hikayen ne olurdu?” sorusu ile geliyor. Amaç kendini 45”lik kısa bir film ile ifade etmek. Coca-Cola şişesinin içinden tabi. Hatırlarsanız marka bir süre önce 4 viral film sızdırmıştı, ufkumuz açılsın diye.

Reklamlar Amsterdam merkezli Wieden+Kennedy reklam ajansı tarafından tasarlandı, Yapım şirketi ise Psyop.

Ajans: W+K/Amsterdam
Kreatif Direktörler: Rick Condos / Hunter Hindman
Müşteri İlişkileri: Sarah Murray / Oscar Barron
Yapımcı: Cimen Ekici
Üst Düzey Kreatif Direktör: Al Moseley & John Norman
Üst Düzey Yapımcı: Tom Dunlap

Prodüksiyon Şirketi: Psyop
Yönetmen/Tasarımcı: Zoe Wishart
Üst Düzey Yapımcı: Justin Booth-Clibborn
Yapımcı: Mariya Shikher
3D Animasyon: Kevin Estey, Joshua Harvey, Joe Burrascano
Şarkı: Folder
Grup: Plastic Operator

“Coca Cola Tadında Hayat (The Coke Side of Life)” üzerine bir yorum