“Made in PRC” uyanıklığı

Made in PRCÇin malının “kötü ve ucuz” olduğu yönündeki kanıya, “zehirli oyuncak” skandalı eklenince, Çin hükümetü önyargıları kırmak için yeni bir yol buldu.

ABD’de milyonlarca çin malı oyuncağın toplanmasının ardından, prestiji yerle bir olan Çin, tüketicinin önyargılarını aşmanın yeni bir “cinliğini” buldu. Çin malı ürünler artık “Made in China” yerine “Made in PRC” (People’s Republic of China – Çin Halk Cumhuriyeti) ibaresiyle satılıyor. Uygulama son iki aydır gündemde. Böylece Çin malı olduğu anlaşılmıyor. Bu etiketi taşıyan ürünler Türkiye’de de yavaş yavaş boy göstermeye başladı. Yöntem o kadar başarılı oldu ki ABD ve Türkiye’deki internet forumlarında “PRC hangi ülke” başlıklı tartışmalar başladı. Birçok kişi “Üzerinde Made in PRC yazan bir mal satın aldım. Bu ülke neresi?” diye soruyor.

Eskiden beri kalitesiz ürünleniyle tanınan Çin’de üretilen oyuncakların, diş macunlarının toplatılmasının ardından birçok mağaza “Burada Çin malı satılmaz” tabelaları asmaya başlamıştı. Bu ismin de herkes tarafından öğrenilmesinden sonra yeni cinliğin ne olacağı merak ediliyor.

““Made in PRC” uyanıklığı” üzerine 8 yorum

 1. bu yanıltmaca pekala fena deil.ama daha çok kişinin bilmesiyle bu aldatmaca etkili olmayacak sanıyorum..prc.yi duymuştum.markası belli olmayan bişe almak istemem, mutlaka bi açıklama getirilmeli vatandaş da uyanık olmalı…:)

 2. çok iyi yazmışşınız herkesin bunu okuması gerekir çinlilerin davranışı da resmen insanları kandırma bu siteyi kurduğunuz için teşekkürler.lütfen herkes bu siteyi ziyaret etsin!!!

 3. bende feyzaya katılıyorum bu konuya açıklık getirmeniz çok iyi olmuş.

  bu arada feyza ”lütfen herkes bu siteyi ziyaret etsin” demişsin de zaten senin bu yazdıklarını okuyan ziyeret etmiş demektir 😀

 4. Çin malları ile ilgili bi sürü olumsuz sözler duydum. üniversite yıllarımdayken, hemen, hemen her tarih dersinde zekeriya hoca bize çin malı ile ilgili şunu derdi ; ^^ abd’nin işine gelmiyor. onları çekemiyorlar. çünkü; abd yeni bir japonya istemiyor.^^

 5. sayın taygun bey..

  bende mouse’un altına baktığımda made in P.R.C yazıyo bi araştırıyım dedim demek çin malıymış sağolun bilgilendirme için.(mouse’u hemen değiştiriyim bari)

  değiştirmeniz pek mumkun deıl köklü bir semtte oturuyorsanız beli klavye ve maouse işinde genelde çin oluyor benımde kolumdaki saat prc atamıyorum satamıyorum sevgilim gönderdi