Bursa’da Bir Gece: The Beatles Tribute Band Konseri

Aşağıdaki olaylar 04 Mart 2006 Cumartesi 11:00 p.m. ile 02:06 a.m. arasında Bursa Kültürpark'da geçmektedir...

The Beatles Tribute Band Konseri1963 yılında yerel ‘rock bar’ınızda bir etkinlik olduğunu hayal edin: Fakat bu sefer gösterinin yıldızları bir zamanların John Lennon (1940-1980), Paul McCartney (1942), George Harrison (1943-2001) ve Ringo Starr (1940)’ı yerine Martin Reynolds, George Pool, Paul Mannion ve Fred Ward vardı.

Cumartesi akşamı arkadaşımla, “Hadi ‘Emvy Park’a gidelim”dedik. Çekirge’den itibaren Kültür Parkın yolunu tuttuğumuzda, Emvy’de iyi bir canlı müzik ortamı bulacağımızı tahmin etmemize rağmen, o akşam ‘The Beatles Tribute Band’in orada olacağı konusunda en ufak bir fikrimiz yoktu.

60’lı yıllarda popüler müziğin çehresini tamamen değiştiren 4 genç adam: The Beatles. Kendilerinden sonra gelen pek çok müzik türünün ilk örneğini veren, bu türleri tanımlayan 4 deha. Dağılmalarının üzerinden 36 yıl geçmesine karşın asla eskimeyen grup, günümüz müzisyenlerinin en büyük ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Yeni çıkan her grup ve yapılan her yeni albüm Beatles ve Beatles’ın çalışmalarıyla karşılaştırılırken, müzisyenler Beatles’ın yaptıklarının ötesine geçebilmeyi hedefliyor. Efsane yaşamaya devam ederken, 60’lı yılların bu efsane grubunu canlı olarak izleme fırasına sahip olamayanlar için hala bir fırsat mevcutmuş:

Dünya’nın belki de en iyi Beatles ‘tribute’ grubu olan, “The Beatles Tribute Band” meğersem Mart ayı içerisinde Türkiye turnesine çıkmış. 1 Mart Çarşamba Eskişehir Hayal Cafe DelMar, 2 Mart Perşembe İstanbul Mojo, 3 Mart Cuma Ankara Manhattan ve 4 Mart Cumartesi Bursa Envy Park’da Beatles hayranlarıyla buluşan grup, seleflerinin (öncellerinin) en büyük hitlerini seslendirerek bizi soktuğu zaman tünelinden 60’lı yıllara taşıdı. Gerçekten de kendimizi bir Beatles konserinde gibi hissettik.

The Beatles Tribute Band, Beatles’ın o dönemde kullandığı ekipmanları kullanıyor, o dönem giyindiği şekilde giyiniyor (ceket ve kravatlardın ayakkabılara kadar) ve hepimizin bildiği şarkıları Beatles ile aynı kalitede ve aynı şekilde icra etti.

Beni en çok etkileyen, yeteri kadar yorulduktan sonra dinleyici kitlesinin giderek daha yüksek sesle vurgulanan coşkulu tezahurat ıslıklarına centilmence “Bir şarkı daha istiyor musunuz?” diye sorarak karşılık vermeleri ve aldıkları ısrarlı “evet” ricasını kırmayarak sahneden inmekten (tam üç kere!) vazgeçerek canlı müziğe devam etmeleriydi.

Bu muhteşem gece etkinliğine hazırsız girmiş olmaktan dolayı elimden tek gelen resim ve video klipçiklerini cep telefonumla çekmek oldu.

Bursa The Beatles Tribute Band Konseri

“Bursa’da Bir Gece: The Beatles Tribute Band Konseri” üzerine bir yorum