Hala Bilmeyenler için: BLOG ve RSS nedir?

Blog1. BLOG (Ağ güncesi) Nedir ?

Blog, ağ güncesi, (ya da Web Günlüğü) teknik bilgi gerektirmeden*, herhangi bir konuda kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir.

İngilizce karşılığı olan blog kelimesi “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog sözcüğünün kısaltılmış halidir.

Ağ günceleri, yani Bloglar, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayın olarak karşımıza çıkar. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, ağ güncesi kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.


Kişisel

Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar. Bloglarda en fazla rastlanan türdür. Özellikle MSN Bloglarının tamamına yakını bu türdendir.

Temasal

Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Türkçe olarak yayınlanan bloglarda en fazla ilgiyi yemek konulu ağ günceleri çekmekte, sayı olarak ise bilgisayar ağ günceleri göze çarpmaktadır.

Topluluk

Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır. Komünite olarak da adlandırılan bu türdeki ağ güncelerinin çoğu kendi sunucularındaki blog yazılımını kullanmaktadır. Tarihsel olarak ise, LiveJournal’da oluşan bir kültür mirasını devam ettirmektedirler.

Şirket

Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglar dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Türkiye’de az sayıda olsa da bazı şirketler şirket ağ güncelerini hizmete sunmaya başlamıştır. Aslında dünyadaki akım, şirketin doğrudan değil, samimi karakterdeki bazı çalışanların desteklenmesi yoluyla ağ güncesinde reklamını yapmaktır. Hatta en ünlü şirket ağ güncelerini tutan Microsoft çalışanları, samimiyetlerine inandırmak için arasıra rakip firmaların ürünlerini de övmekte, reklamını yapmaktadır.

Apple (Mac OS X) Safari'de RSS2. RSS Nedir?

Pekçok büyük haber kuruluşu, topluluk Web siteleri ve kişisel blog’lar (web günlükleri ya da ağ günceleri) RSS adı verilen bir teknoloji kullanarak makale özetlerini ve başlıkları haber yayını olarak sunarlar. (Örnek: kısa kısa…)

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:

  • Rich Site Summary (RSS 0.91)
  • RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
  • Really Simple Syndication (RSS 2.0.0)

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML’i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

RSS kaynağı sağlayan internet sitelerinde genellikle şu ikonlar bulunur: Resim:Rssicon 3614.gif Resim:Small Orange XML Button for RSS Page.gif

___________________________________
* Bir blog yazmak veya yönetmek teknik bilgi sahibi olmadan da yapılabilir. Ancak gelişmiş özelliklere sahip bloglar, genelde teknik bilgiye sahip blogcular tarafından oluşturulmuştur.

“Hala Bilmeyenler için: BLOG ve RSS nedir?” üzerine 5 yorum