Türk Bloglarının “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” Furyası

Previously on “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir”

DigiturkBir çok Türk blog’u “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” başlığı ile aşağıda Digitürk’e hitaben yazılmış sitem mektubunu bir makale olarak yayımladı. Hatta bu furyaya birkaç saatliğine ben de müdahil olmuştum ki, gelen tepki mesajları, farklı açıklamalar, Digitürk’ün “Marketing Türkiye” sitesinde verdiği cevaba istinaden ben de aynı habere farklı bir bakış açısıyla yer vermeye karar verdim.

Bu yazının İçindekiler:

  1. Önsöz (yukarıda okudunuz)
  2. Mektup (aşağıda)
  3. Olayın başlangıcı
  4. Gelişme
  5. Sonuç

2. Mektup

Sayın DigiTurk PR Departmanı Yetkilisi, ya da ANTIFRAUD Bölüm şefi,

Ticari kaygınız nedeniyle istemeden ve farkında olmadan pek çok blog yazarının kişisel özgürlüğünü elinden aldınız. Bunun beklenen sonucu olarak, an itibariyle, pek çok blog yazarı hem ailelerinin hem de dostlarının Digiturk aboneliklerini iptal ettirmeyi düşünüyor.

Müşteri kitlenizin en üst tabakasında yer alan, sinema paketleri ve yabancı dil kanallarının izleyicilerinin aynı zamanda Türkiye’de en aktif blog kullanıcıları olduğu gözünüzden kaçmaması gereken bir gerçek.

Marka imajınızın özellikle A+ grupta yerin dibine geçtiğinin ve geçmeye devam ettiğinin bilincinde olmalısınız.

(Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir sloganının anlamı ne ve neden diye bir sorunuz varsa yazıyı okumaya devam edin.)

Hatta zamanında, Danone‘nin kendi elinde olmadan içine düştüğü durumun İKİ MİLYON BLOGGER GÜCÜNDE daha kötü duruma, KENDİ ELLERİNİZ VE BECERİKSİZLİĞİNİZLE düşmüş olduğunuzun farkında olmalısınız.

Blogger altyapısının canlı ya da banttan yayın yapmaya olanak tanıyan imkan tanımadığı, üçüncü parti servislerden alınan embed kodlar kullanılarak başka bir servis üzerinden sağlanan içeriğe erişim sağlanması yoluyla dağıtıldığı, yani kendi sunucularında barındırmadığı herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen Blogger.com’u engelleten güzide birimlerinizin başındakileri işten kovun bence. Bu işi bilen birilerini işe alın!

Eğer markanızı düşünüyorsanız, ve bu yaptıklarınızdan dolayı üzgünseniz size Sansüre Sansür hareketine ana sponsor olmayı öneririm.

Saygılarımla,

Bir başka Blog Yazarı daha, belki de bir blogger-zede.

Not:
Başlık “bedava indir seyret vesaire” hem SEO, hem de ironi amaçlıdır.

Not 2:
Eğer şu an yasaklanmamış bir blogunuz varsa sizi de benzer bir çağrı yapmaya davet ediyorum (evet bu bir mimdir, ve bu yazıyı okuyan her blog yazarı bu mim’e davetlidir)

Not 3:
Konu ile ilgili yorum ve düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağım.

Not 4:
Blogunuzda bu konuyla ilgili tepkinizi belirmeye üşenmeyin (bkz: not 2)

 

3. Olayın Başlangıcı

Blogger.com ve blogspot.com Türk anayasa mahkeme kararı ile Türkiye’den erişilemez kılınmıştı. Daha sonradan Digitürk’ün, bu servisten yararlanan 60a yakın blog sitesinin Lig TV sitesinden elde ettiği video kaynaklarını blogspot.com ‘daki sayfasına gömme (embed etme) yoluna gittiği ve telif haklarını ihlal ettiği ortaya çıkmış. Telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk yasama, yürütme ve/veya yargı organımız Google’ın bu ücretsiz blog servisine olan erişimi, Türkiye’deki tek ADSL sağlayıcısı olan TTnet abonelerine verilen bağlantı dahilinde yasaklamış. Yani neticede Türkiye’de normal veya alışagelmiş yöntemlerle bu tür damga yemiş sitelere erişim teknik olarak mümkün değil.

“Kuruyla birlikte yaşın da yandığı” durumun sözkonusu olduğu mağdur olan blogcular adına Türkiye’nin önde gelen blogcuları da Digitürk’ü protesto etmek amacı ile sözkonusu mektubu yayımladılar.

4. Gelişme

Yasama, yürütme, yargı mercii ve birlikte çalıştıkları TTNet teknik ekipleri bu senenin ortalarında ücretsiz içerik sağlayıcılarının barındırdığı ‘subdomain’li alt sitelerden biri sözgelimi “aykırı” bir içerik yayımladı diye tüm servis sağlayıcı siteyi (ve içinde barındırdığı tüm siteleri) yani tüm şebekeyi yasaklamak yerine sadece “yamuk yapan” o alt siteyi (dolayısıyla ‘subdomain’ini) nasıl yasaklayacağını öğrendiği için Blogger’a komple erişim yasağı kaldırıldı.

Ancak burnundan soluyan Blogger’larin öfkesi geçmemişti. O yüzden “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” furyası başladı.

Digitürk’ün hukuk müşaviri Süleyman Talas’ın IP magazinde çıkan cevabi açıklaması Marketing Türkiye’nin de web sitesinde yayımlandı. Zula-Blog yazıyı “cache”lemiş.

5. Sonuç

Blogcuların gücü bir kez daha gözler önüne serildi.

Digitürk yasal yollardan hakkını aramaya devam edecek. Bu esnada Blogger.com’un dolayısıyla binlerce (belkdi de milyonlarca) blogun erişiminin engellenmesine sebep olduğu gerekçesiyle bir çok Türk blogger tarafından protesto edilecek.

GO-Blog bu konuda tarafsız olmayı tercih edecek.

“Türk Bloglarının “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” Furyası” üzerine 2 yorum