Alzheimer ilaçları işe yaramıyormuş

Alzheimer hastası
Alzheimer hastalarına yazılan belli başlı ilaçların işe yaramadığı ortaya çıktı.

California Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırmaya göre, saldırganlık, heyecan ve halüsinasyon eğilimlerini kontrol amacıyla Alzheimer hastalarının çoğuna verilen üç anti-psikotik ilacın birçok yan etkisi bulunuyor ve bu nedenle hastalar ilaçları bırakmak zorunda kalıyor.

Dr. Lon Schneider başkanlığındaki ekibin yürüttüğü klinik çalışma ‘Zyprexa’, ‘Seroquel’ ve ‘Risperdal’ adlı ilaçların işe yaramadığını 421 hasta arasında yapılan araştırmayla gösterdi.

New England tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, ilaçların ilk uzun süreli plasebo karşılaştırması olduğu için merakla bekleniyordu.

Dr. Schneider, “ilaçlar belli ölçüde yarar sağlıyor, ancak bu yarar, hastaların ilaçları bırakmasına yol açan ciddi yan etkiler yüzünden ortadan kalkıyor” ifadesini kullandı ve bu sonucun şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Schneider, “şaşırtıcı, çünkü bu araştırmayı teşvik eden uzmanların çoğu, bu üç ilacın karmaşık semptomların tedavisinde çok yararlı olduğunu düşünüyordu” dedi.

Uyku hali, kilo alma ve psikotik semptomların ağırlaşması, ilaçların yan etkileri olarak sayıldı.

Bir insanın Alzheimer hastası olup olmayacağını tespit edebilecek bilgisayar programı geliştirildi.

Program, beynin belli bir bölümündeki metabolizma değişikliklerini beyin sintigrafisi yardımıyla ölçebiliyor.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Lisa Mosconi, programla, bir insanın Alzheimer hastası olup olamayacağının çok önceden belirlenebileceğini söyledi.

Dr. Lisa Mosconi, ”bu araştırma, beynin hipokampüs bölümünün metabolizmal faaliyetlerindeki azalmanın, Alzheimer riskini tespit amacıyla kullanılabileceğini ilk kez gösterdi” diye konuştu.

Mosconi, ”elde ettiğimiz sonuçlar başka yöntemlerle desteklenmeli. Kullandığımız teknik, hiçbir Alzheimer belirtisi göstermeyen insanlarda, bu hastalığın ya da ciddi hafıza sorunlarının ortaya çıkma ihtimalini yüzde 85 öngörme imkanı sağlıyor” dedi.

Öğrenme ve hatırlama işlevlerini gören hipokampüs, Alzheimer ilerledikçe küçülüyor.

Kaynak: CNN Türk