60. Hükümet

60. Hükümet30 Ağustos 2007’de yapılan ve bir saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında Devlet Bakanları arasındaki görev dağılımı ve hükümetin güvenoyu takvimi konuşuldu.

1-DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI CEMİL ÇİÇEK: Adalet eski bakanı ve hükümet sözcüsüydü. Hükümetin iki numaralı ismi oldu.

2-DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI NAZIM EKREN: AKP kurucusu ve iktisat profesörü. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü yaptı.

3- DEVLET BAKANI MURAT BAŞESGİOĞLU: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ydı. Meclis’in en kıdemli milletvekillerinden.


4-DEVLET BAKANI NİMET ÇUBUKÇU: 2 Haziran 2005’ten bu yana “Kadın ve Aileden Sorumlu” Devlet Bakanlığı yapıyor. Koltuğunu korudu.

5-DEVLET BAKANI MEHMET SAİD YAZICIOĞLU: Trafik kazasında ölen Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun kardeşi. İlahiyatçı. Diyanet İşleri Başkanlığı görevinde de bulundu.

6-ADALET BAKANI MEHMET ALİ ŞAHİN: 58 ve 59. hükümetlerde Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı. Antalya milletvekili.

7-İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY: Devlet Bakanı’ydı. Sezer, Milli Eğitim Bakanlığı’nı veto etti. İçişleri Bakanlığı’na atanması sürpriz oldu.

8-MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN: 2002’den bu yana Maliye Bakanı. Koltuğunu korudu.

9-SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ: Tıp profesörü. 58 ve 59. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı. Görevini korudu.

10-TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI MEHMET MEHDİ EKER: 2 Haziran 2005’ten bu yana Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapıyor.

11-SANAYİ VE TİCARET BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN: Seçimden önce Ankara Sanayi Odası Başkanı’ydı. Bakan olması bekleniyordu.

12-KÜLTÜR TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY: SHP ve CHP’de 30 yıl politika yaptı. Baykal’la ters düştü. Seçimden önce AKP’ye katıldı.

13-DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI HAYATİ YAZICI: Başbakan Erdoğan’ın avukatı. AKP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

14-DEVLET BAKANI MEHMET AYDIN: 58. ve 59. hükümetlerde de Devlet Bakanlığı yaptı. Medeniyetler İttifakı projesinde Başbakan Erdoğan’la birlikte çalışıyor.

15-DEVLET BAKANI KÜRŞAD TÜZMEN: DPT’de üst düzey görevler yaptı. Milli yüzücü ve profes-yonel dalgıç olan Tüzmen, koltuğunu korudu.

16-DEVLET BAKANI MEHMET ŞİMŞEK: 1967’de Batman Gercüş’te doğdu. Merrill Lynch’te Bölüm Başkanı’ydı. Eşi ABD vatandaşı.

17-MİLLİ SAVUNMA BAKANI VECDİ GÖNÜL: Kocaeli, Ankara, İzmir Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sayıştay Başkanlığı yaptı. Adı sık sık cumhurbaşkanı adayı olarak geçti. Koltuğunu korudu.

18-DIŞİŞLERİ BAKANI ALİ BABACAN: AB’den sorumlu Devlet Bakanlığı ve Başmüzakerecilik yapıyordu. Dışişleri Bakanlığı’na terfi etti.

19-MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK: Erkan Mumcu’nun istifasının ardından Milli Eğitim Bakanı oldu. Koltuğunu korudu.

20-BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI FARUK NAFIZ ÖZAK: Trabzonspor’da kaptanlık ve Başkanlık yaptı. 2 Haziran 2005’ten bu yana Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapıyor.

21-ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM: İDO’da Genel Müdürlük yaptı. 2002’den bu yana Ulaştırma Bakanı. Koltuğunu korudu.

22-ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK: AKP kurucularından. Gazeteci, partisinin Grup Başkanvekilliği’ni yaptı.

23-ENERJİ BAKANI HİLMİ GÜLER: MKEK ve Etibank’ta Genel Müdürlük yaptı. 2002 seçimlerinden bu yana Enerji Bakanı.

24-ÇEVRE VE ORMAN BAKANI VEYSEL EROĞLU: İSKİ ve DSİ Genel Müdürlüğü yaptı.

“60. Hükümet” üzerine bir yorum