Etiket arşivi: Sosyoloji

Ben Tarikatı

Kılık değiştiren tilkiİnsanın ‘kendisini tavaf eden hacı’ olduğu bir zamanda, ilişkiler de kısa ömürlü ve yüzeysel. Coğrafi hareketlilik mekâna sadakati ortadan kaldırıyor.

Günümüz Türkiye’sinde gazetecilerden oyunculara, politikacılardan işadamlarına kadar pek çok insan ‘ben tarikatı’nın müridi. Bu insanlar kendilerine tapınmayı var olma sebebi haline getirmiş durumdalar. Onlara kalırsa hayatın asıl amacı, ne pahasına olursa olsun, başarmaktır. Başarabilenler, hak ettikleri için başarmıştır. Başaramayanlar ise zaten yeteneksiz ve hak etmemiş insanlardır. ‘Ben tarikatı’nın müridanı, kendilerini her dem yeniden pazarlama hevesindedir. Gazatelerin magazin sayfaları, bu itibarsız şöhretlerin şişmiş egolarıyla dolu.

Ben Tarikatı yazısına devam et

Çizgi film deyip geçmeyin!!!

South Park Sizce de South Park şimdiye kadar yapılmış en duyarlı çizgi film değil mi?
Günümüz hayat koşullarını, Amerika’nın dış politikasını, yaşadığımız dünyanın gelmiş olduğu durumu, star odaklı yaşayan, kısa yoldan meşhur olmayı şiddetle isteyen ve politik duruştan yoksun gençlerin geleceğinin nasıl da karamsar olduğunu Amerikan ufaklıklarının ağzından biraz da bol küfür sosuyla anlatan bir belgesel sanki.

Maalesef sosyal konuları bu denli özenle ve müthiş esprilerle isleyen bir yapım şu aralar az rastlanır durumda. Bu konulara en az South Park yapımcıları kadar hassas olan dünya starları da yapımda ses ve görüntülerini kullanarak veya kullanılmasına izin vererek bu müthiş kara mizaha eşlik ediyorlar.

Çizgi film deyip geçmeyin!!! yazısına devam et