Etiket arşivi: otomotiv

Türkiye’de bir otomobil fabrikası daha: Chery

CheryÇin’in en büyük özel otomobil üreticisi ve yakın zamanda Ford grubundan Volvo’yu satın alarak büyük bir çıkış yapan Chery firması Avrupa’ya açılmak için Türkiye’de otomobil üretmek istiyor. Bunun için de bir süredir Türkiye distribütörü Mermerler Grubu ile uygun arazi araştıran firmanın Sakarya’da karar kıldığı son haberler arasında.

“Ah keşke bizim de böyle bir otomobil markamız olsa!” diyor insan… Ya da bu kriz döneminde yurdumuzun büyük holdingleri elden çıkarılan markalardan birini birlikte satın alsa.. Opel, Volvo ya da Saab iyi fırsatlardı hani…

Firmanın global web sitesi: http://www.cheryinternational.com/

Renault -Nissan İttifakı ve Daimler AG stratejik işbirliği yapacaklarını açıkladı

Renault-Nissan & DaimlerKapsamlı görüşmeler sonrasında, bir takım projelerin hemen hayata geçirilmesine karar verildi. Anlaşmanın imzalanması sonrasında, Renault-Nissan İttifakı’nın Yönetim Kurulu  Başkanı Carlos Ghosn ise: «Bugün yaptığımız açıklama stratejik işbirliğimizi genişletmemizi ve Renault-Nissan İttifakı ile Daimler için kalıcı şekilde değer yaratmamızı sağlayacak. Birlikte ürün gamımızı genişleteceğiz, mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanacağız ve önümüzdeki on yıllar için gerekli yenilikçi teknolojileri geliştireceğiz.» şeklinde açıklamada bulundu.

KÜÇÜK ARAÇLAR İÇİN YENİ BİR ORTAK MİMARİ

Mevcut smart fortwo’nun ardından pazara çıkacak olan yeni dört koltuklu smart modeli ve gelecekteki Renault Twingo ortaklaşa geliştirilecek bir mimariden üretilecek. Bütün araçlar tasarım anlamında birbirlerinden farklı olacak. Yeni mimari yapının temel özelliği, mevcut smart modellerinden gelen mekanik aktarma gruplarının tasarımına dayanıyor.

Ortaklaşa geliştirilen bu modellerin lansmanı, 2013’ten itibaren öngörülüyor. Hambach’taki smart fabrikası iki koltuklu versiyonları üretirken, Renault’nun Slovenya’daki Novo Mesto fabrikası, dört koltuklu versiyonların üretimini yapacak. Satışa sunulmalarından itibaren bu modellerin elektrikli versiyonları da olacak.

Renault -Nissan İttifakı ve Daimler AG stratejik işbirliği yapacaklarını açıkladı yazısına devam et

Otoda vergi indirimi

Otomotiv ihracatSabah Gazetesi’nde bugün Hazal Ateş imzası ile yaralan habere göre, Başbakan Yardımcısı Ekren, 4. kriz paketini bir aksilik olmazsa seçim öncesi çıkaracaklarını bildirdi. Ekren, talebi artıracak vergi indirimi düşündüklerini, yüzde 4 büyüme hedefini de revize edeceklerini açıkladı..

Hükümet’in paketinin önemli yönleri şöyle:

İHRACATA DOPİNG

 • Eximbank’ın sermayesi artırılacak. Yıl sonuna kadar 13 milyar doların üzerinde kredi ve kredi garantisi sağlanacak. Yeni pazarlara girilmesi için politik risk sigortasına ağırlık verilecek.
 • KOSGEB kaynaklarından ihracatçı firmalara kullandırılan 1 milyar dolarlık düşük faizli kredi takviye edilecek.
 • KOBİ’ler başta olmak üzere üretim yapan firmaların enerji başta olmak üzere bazı girdi maliyetlerinin bir bölümünü devlet üstelenecek.
 • Otomotiv, hazır giyim gibi sektörlere ek ihracat kredisi açılacak.

OTOMOTİVE GAZ

 • Otomotivde süreli ve sınırlı vergi indirimi de gündemde.
 • ÖTV, KDV indirimi ile stokların eritilmesine destek verilmesi düşünülüyor. Bu amaçla ortaya çıkabilecek vergi kaybı senaryosu üzerinde çalışılıyor. Sektör, satışlar artar, vergi indirimi telafi eder görüşünde.
 • Küçük hacimli motor üretimi yapan firmalara da destek verilerek sayısı 72 bini aşan taksiciye ÖTV ve KDV indirimi karşılığında araçlarını yenileme fırsatı sunulacak. Otoda vergi indirimi yazısına devam et

Otomotiv devleri üretimi kısıyor

otomobilFinansal kriz reel ekonomiyi vurmaya başladı. Gayrimenkulden sonra otomotiv sektörü de ciddi sorun yaşamaya başladı. Üretimler kısılıyor.

Finansal kriz reel ekonomiyi etkilemeye başladı. Gayrimenkul sektöründeki büyük kan kaybı yaşanırken otomotivden de kritik haberler gelmeye başladı. Almanya’daki Opel, Daimler, BMW ve Ford şirketleri, üretimi kısacaklarını açıkladı. Opel’in sözcüsü Andreas Kroemer, Eisenach tesislerinde gelecek haftadan itibaren üç hafta üretime ara verileceğini açıkladı.

Kroemer, “Finansal krizin etkilerini hissediyoruz. İnsanlar paralarını tutuyor ve araba siparişi vermiyor” dedi. Bochum tesislerinde üretimi geçen hafta durduran Opel’in yıl sonuna kadar en az 40 bin otomobil az üreteceği kaydedildi.

Daimler’in Sindelfingen’deki Mercedes üretim tesislerinde ise Noel tatili erken başlayacak. 17 Aralık’ta durdurulacak üretime ocakta tekrar başlanacak.

Otomotiv devleri üretimi kısıyor yazısına devam et

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller

Hindistan’da 2005-2006 geliri 5,5 milyar dolar olan TATA Motors, Hindistan’ın en büyük otomotiv kuruluşu. Ticari araçlarda her segmentte uzak ara lider olan bu şirket, kompakt sınıf, orta sınıf ve SUV sınıfında ikinci sırada yer alıyor, ve aryıca Türkiye’de de bir kuruluşu (www.tata.com.tr) var.

Land Rover ve Jaguar‘ı da satın aldıktan sonra dünyanın en ucuz arabası “Tata Nano” ve en prestijli markalarından ikisi aynı şirketin eline geçmiş. Bu firmanın ayrıca elektrikle çalışan motorlar konusunda da ciddi atılımlarda bulunduğu söyleniyor.

Umut, kendi blogundaki Otomobil Dünyasının Geleceği: Elektrikli Arabalar başlıklı yazısında birçok özelliğiyle ön plana çıkan elektrik enerjisiyle çalışan otomobillerden bahsetmiş. Ayrıca sözde çevre dostu gibi görünen, fakat uzun vadede yine çevre kirliliğine yol açmaktan geri kalmayan diğer alternatif motor teknolojilerine de kısaca değinmiş.

Güneş enerjisiyle çalışan otomobilAyrıca daha sık duyduğumuz güneş enerjisi olan çalışan otomobillerin çalışma mantığı aslında elektrikli motorların çalışma prensibine dayanıyor.

Yeşil ve çevre dostu arabalar denilince eskiden akla hibrid motorlar, bitki bazlı yakıtlar, karışım yakıtlar, bio yakıtlar, lpg’li ekonomik yakıtlarla çalışan arabalar geliyordu. Ancak, bu seçeneklerin hepsi de uzun vadede dünyayı daha çok kirletip, dünya kaynaklarının anlamsızca israf edilmesine yol açacaktı. Oysa elektrikli arabalar birçok özelliğiyle ön plana çıkıyorlar:

 • Elektrik enerjisi göreceli olarak dünya kaynaklarına bağımlı değil. (Atom enerjisi, rüzgar enerjisi, güneş enerjisiyle üretilebilmesi vs.) – sonuçta enerji dönüştürülebilir bir şey.

 • Elektrikli arabalar çok hızlı olabilirler. Çoğu için 5-6 saniyelik bir 0-100 km/saatlik performans söz konusu.

 • Çalışmak için klasik otomobil motorlarının ihtiyaç duyduğu atmosfer basıncına, yani bildiğimiz dünya gezegenindeki hava basıncına ihtiyaç duymazlar.

 • Gerekli alt yapı bir kez yapıldıktan sonra, elektrik enerjisinin maliyeti, depolanması, tüm lojistik faaliyetleri çok daha kolay. Benzin ve diğer yakıt türlerindeki gibi kaçakçılık, düşük kalite vs. sorunları yok.

Gazi üniversitesi’ne bağlı Faydalı bir.site‘de bu araçların nasıl yapıldığına dair bir bilgi var. Bunun haricinde Metin Under adında bir blog yazarı da, Güneş Arabaları başlıklı yazısında bu teknolojinin icadının aslında uzun zaman öncesine dayanmasına rağmen, neden günümüzde hala seri üretime geçmediğini ve kullanımının ertelenme sebeplerine değinmiş. Tabii ki petrol şirketleri bu gecikmenin ana faktörü…