Etiket arşivi: Google

New York şehrini Google Earth ile üç boyutlu (3D) görün, gezin

Google Earth New York 3D
Şehirler artık Google Earth’e yavaş yavaş 3-boyutlu olarak giriliyor. Bunlara bir örnek’de benim Amerika’nın Paris’i diyebileceğim New York şehri.

Bu videoda Google Earth’le, New York şehrinin ihtişamlı gökdelenleri arasında nasıl üç boyutlu olarak gezebileceğinizi görebilirsiniz.

Darısı Türkiye’deki şehierlerimizin başına…

Google Earth’ü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet cihazınıza indirmek için tıklayın.

Google Earth'de 3 boyutlu New York Şehrinin Sahil Şeridi

Google Tercümelerinde Artık Türkçe de Var

Internet’in yeni yaygınlaşmaya başladığı 90lı yılların ikinci yarısından itibaren yabancı dil desteği konusunda hizmet veren Babelfish servisini çok az kişi biliyordu. Eskiden Altavista arama motorunun bünyesinde bulunan ve İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca dilleri arasında metin tercümesi yapan bu interaktif tercüme sitesi son olarak Yahoo tarafından satın alındı ve bugün Yunanca, Çince gibi dillere de destek veriyor.

Buunla beraber hızla büyüyerek hizmet çeşit ve kapsamını genişletmekte olan Google, bu alanda da rakip bir hizmet olan Google Translations (nam-ı diğer Google Translate) ile bir süredir hizmet vermekteydi.

Google, bu etkileşimli hizmetle ilgili olarak, özellikle biz Türkler için bir adım daha ileri giderek birkaç gün önce destek verdiği 20 dilin yanında Türkçe’yi de dahil etmiş. Versiyon olarak henüz beta aşamasında olan bu hizmeti çalıştıran yazılımın (algoritmasının) Türkçeyle ilgili daha kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor gibi görünüyor, zira çok basit cümleler haricinde herşeyi yanlış tercüme ediyor. (Bkz yukarıdaki ekran resmi). Ancak Google çeviri yaptırırken karşınıza gelen sonuçtan daha iyi bir tercüme tavsiye etmenize olanak tanımış. Google Tercümelerinde Artık Türkçe de Var yazısına devam et