Etiket arşivi: ehliyet

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Ehliyet Sınavı Soruları ve Sonuçları

Ehliyet SınavıOtomobilleriyle trafiğe resmen çıkmaya hak kazanan sürücü adayları için bir ehliyet sınavı daha geride kaldı. Bu yazıda hem motorlu taşıt sürücü adayları ehliyet sınavı sorularına (ve de cevaplarına), hem de sınav sonuçları yer almaktadır.

Motorlu Taşıt Sürücü Adayı (Ehliyet) Sınavı Sonuçları

Sınav Sonuç Bilgileri için tıklayınız

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları

Ehliyet sınav soruları ve çözümlerini, cevapların bulunduğu PDF dosyası zip formatında sıkıştırılıp arşivlenmiştir, indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sınav Klavuzu

2007’de yayınlanan sınav klavuzunu da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Klavuzu (122 indirme)

Sürücü belgeleri yenileniyor: Ehliyet değişimi Fos Çıktı

ehliyetAşağıdaki haberin de Internet üzerinden gönderilen uydurmasyon haberlerden biri olduğu ortaya çıktı. Ehliyet değişimi (yeni çipli kart şeklinde sürücü belgesi) projesi bir dönem devletin gündeminde olmasına rağmen, yürürlüğe konması belirsiz ileri bir tarihe ertelenmiş.

2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde TC kimlik numarası olması gerekiyor. Trafik kazasına karışanlar artık tutanağı kendileri tutuyor. Bu iş için de yeni ehliyet gerekiyor. Belli bir geçiş süresi tanınmış. Şu anda kuyruk yok ancak bir an önce ehliyetleri değiştirmek gerekiyor.

Gereken evraklar:

  • 6 tane vesikalık foto
  • Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (tam teşekküllü devlet hastanesine gerek yok ufak özel hastaneler de bu belgeyi veriyor, göz ve el titremesini kontrol ediyorlar ve 4 resim burada gidiyor)
  • Nüfus kâğıdı önlü arkalı fotokopi 2 nüsha
  • Ehliyet fotokopisi ve aslı

Önce hastane raporunu alıp diğer belgelerle beraber (İL ) İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor çünkü ilk gün yeni ehliyetinize boşken imzanız gerekli.
Bir hafta sonrada eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyorlar.
Hastane raporu 20 dakika,ilk başvuru 10 dakika , ehliyeti almak 5 dakika sürüyor. Yığılma başlarsa , doğal olarak bu süre daha da uzayacak  gibi görünüyor.