Etiket arşivi: e-devlet

Nüfus cüzdanı (bu sefer gerçekten) tarih oluyor!

Yeni TC Kimlik KartıT.C. vatandaşlarının kimlik bilgileri artık tek bir elektronik kartta toplanıyor. Yeni çipli Vatandaşlık Kartı Projesi ile ilgili Başbakanlık genelgesi 04 Temmuz 2007 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanmıştı.

Buna göre, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek eylem kapsamında, biyometrik unsurlar da içeren elektronik vatandaşlık kartının kimlik doğrulama için kullanımı sağlanacak ve tüm kimlik doğrulama fonksiyonları tek bir elektronik kartta toplanacağı 2007 yılında öngörülmüştü.

Yeni çipli T.C. Kimlik Kartlarına Ne zaman Geçilecek?

16 Mart 2016’da nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kartlarına geçiş için pilot uygulama Kırıkkale’de başlatılmıştı.

2017 itibariyle tüm illerde yeni çipli kimlik kartlarına geçiş başladı.

2 Ocak 2017 itibariyle de tüm Türkiye’de, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden Internet üzerinden veya telefonla randevu almak suretiyle yapılabilen başvuru işlemleri başlatıldı. Bazı kaynaklar (örn. NTV) randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılabildiğini bildirmekteler.

Yeni kimlik kartına geçmek isteyen yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ise Türk konsolosluğu gibi dış temsilciliklere başvurması gerekiyor.

Nüfus cüzdanı (bu sefer gerçekten) tarih oluyor! yazısına devam et

KEY Ödemeleri 2010

KEY Ödemeleri SorgulamaBugünlerde Türkiye’nin çalışan kesiminin büyük bir kısmını fazlasıyla ilgilendiren konu yeniden gündeme gelen Konut Edindirme Yardımının kısaltması olan KEY Ödemeleri. Türk Internet kullanıcılarının büyük kısmı Internet’de Key Ödemeleri 2010 Sorgulama işlemleri ile meşgul.

Entermediyer, Zula-Blog’da Key Ödemeleri hakkında detaylı bilgi yayımlamış, ayrıca KEY Ödeme Listeleri ve Ödeme İptal Listeleri için sorgulama yapmaya olanak tanıyan bağlantılar (örn: www.keyodemeleri.com)  hazırlamış.

KEY Ödemeleri sizi de ilgilendiren bir konu ise, Zula-Blog‘daki KEY Ödemeleri Sorgulama sayfasına kesinlikle bir göz atmalısınız.

T.C. Kimlik No ve Vergi Kimlik No öğrenmek için GO-Blog’un E-Devlet sayfasına bakabilirsiniz.

2009 ÖSS Soruları ve Cevapları

Bir linkten diğerine, bir siteden başka siteye yönlendiren, bekleten, üye olmanızı şart koşan, tam sonuca ulaşmak üzereyken “trafik limiti aşılmıştır” gibi sizi normalde alakadar etmemesi gereken hata mesajları almaktan, indirdiğiniz dosya için şifre soran sitelerden bıktınız mı?

2009 ÖSS soruları ve cevaplarını doğrudan buradan, hemen, şimdi alabilirsiniz:


Geçmiş yılların ÖSS Soruları ve Cevap Anahtarı

ÖSS Sınav Sonucu için:

Mynet’den ÖSS Puan Hesaplayıcı

ÖSS SınavMynet’in yeni geliştirdiği bir web uygulaması sayesinde 15 Haziran 2009  ÖSS sınavına giren öğrenciler, ÖSS puanlarını hesaplayıp, girebilecekleri üniversiteleri öğrenebilecekler öğrenebiliyorlardı – ta ki Mynet bu uygulamaya bir son verene kadar.

Mynet’in ÖSS Puan Hesap Motoru adını verdiği bu programda, 2008 ÖSS’nin ardından ÖSYM tarafından açıklanan katsayılar kullanılmakta. 2009 ÖSS’de oluşacak katsayılar geçen seneye göre farklı olacak. Bu nedenle, Mynet’in ÖSS Puan Hesap Motorunda hesaplayacağınız puanların 2009 ÖSS’de alacağınız puanlarla farklılık göstermesi doğaldır. Burada hesaplanan puanların şu şekilde yorumlamanız daha gerçekçi olacak: “Ben geçen sene (yani 2008’de) sınava girip bu netleri yapsaydım kaç puan alırmışım?”

Mynet’in ÖSS Puan Hesaplayıcı Uygulamasının web adresi:

http://osstercih.mynet.com/ idi. Ancak artık bu adres çalışmıyor.

Mynet’inkine alternatif olarak Kurşunkalem.com‘un ÖSS Puan Hesaplayıcısı ile ÖSS Tercih Robotu da takdire değer birer yardımcı araç-gereç sitesi.

Alternatif ÖSS Puan Hesaplama siteleri

Sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı Mynet’de ve GO-Blog’da duyurulacak. Sınav sonucunuzu kısa yoldan ve çabuk öğrenebilmeniz için elimizden geleni yapacağız. GO-Blog’u sık kullanılan favorilerinize eklemeyi unutmayın… 😉

2009'da çıkan ÖSS Soruları (771 indirme)

Mynet’den ÖSS Puan Hesaplayıcı yazısına devam et

www.ssk.gov.tr – SSK artık SGK oldu

SSK sorgulamalarınızı artık SGK başlığı altında E-Devlet sayfasından yapabilirsiniz.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) artık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak değişti. Özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilik bilgileri ve hizmet dökümü sorgulamaları için kullanılan e-devlet sitesi de buna göre yenilendi.

Sitenin adresi de artık www.sgk.gov.tr oldu.

E-Devlet hizmetlerine ait linklerin (bağlantıların) toplu olarak derlendiği GO-Blog E-Devlet sayfasına buradan erişebilirsiniz.

e-SGK sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

AÖF Sınav Sonuçları

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim FakültesiAnadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınav sonuçları açıklandı.

Sınav sonucunuzu öğrenmek için BURAYI tıklayın.

Bu tür hizmetler aynı zamanda GO-Blog’un e-Devlet sayfasında derlenmiş ve listelenmiştir.AÖF 1. Sınıf B Kitabı
Deneyim Açık Öğretim Yayınları

300 T / AÖF 3. Sınıf Yardımcı Ders Kitabı
300 T / AÖF 3. Sınıf Yardımcı Ders Kitabı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sistemi Hakkında

Tarihçesi Türk yükseköğretim sisteminde 24. yılını tamamlayan Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi, 1.100 bin öğrencisi ve 950 bin mezununa uzaktan eğitim yoluyla yüksek öğrenim sağlamanın yanı sıra özel projeler yardımıyla Türkiye’nin eğitim sorunlarının aşılmasında vazgeçilmez bir rol üstlenmektedir.
AÖF Sınav Sonuçları yazısına devam et

GO-Blog E-Devlet Sayfasında Yenilikler (2009-1)

Türkiye Cumhuriyeti’nin Internet’e açılmış çeşitli devlet dairelerinden e-hizmetleri bir arada toplayan GO-Blog E-Devlet sayfasına 2009’da yeni araçlar (link) eklendi:
e-devlet

Kamu Hesaplari Bilgi Sistemi e-BORDRO İşlemleri İlgili Açıklama

Emekli Sicil Numarası ile Memuriyet/Kurum Sicil Numarasının say2000i sistemine girilmemesi veya hatalı girilmesi nedeniyle maaş bordrolarını alamayıp hata mesajı alan personellerin, öncelikle kendi kurum mutemetlerine müracaat etmek suretiyle eksik/hatalı olan bilgilerini (Emekli/memuriyet sicil numarası) muhasebe biriminden sisteme girdirmeleri/düzelttirmeleri gerekmektedir.

GO-Blog E-Devlet Sayfasında Yenilikler (2009-1) yazısına devam et

Araç Muayene Randevu Sistemi

TÜV Türk

Başlıca illerdeki TÜV Türk istasyonları randevu sistemiyle çalışmaya başladı.

Araç muayene istasyonlarındaki sıra bekleme sorununu ortadan kaldırmak için randevulu sisteme geçildi. 15 Mart 2009 Pazar gününden itibaren Ankara ve İstanbul’daki istasyonlar randevu vermeye başladı. Bunu İzmir ve Bursa gibi başlıca iller izliyor.  Bu tarihteki ayın sonunda araç muayene istasyonlarında yoğunluk yaşanan 14 ilde randevulu sisteme geçilmiş oldu.

Randevular 0212 444 80 08 numaralı telefondan ya da www.tuvturk.com.tr internet adreslerinden alınabiliyor.

Bu yazının yayımlandığı tarihte, alternatif olarak şu sitelerden de randevu alınabiliyordu:

www.ulastirma.gov.tr, www.ubak.gov.tr ve www.kgm.gov.tr

E-okul

e okulMilli Eğitim Bakanlığının son icadı e-okul isminden anlaşılacağının aksine evden çıkmadan Internet üzerinden alınabilecek bir “online” (çevirimiçi) eğitim sistemi değilmiş aslında…

E okul” lafını duyan çocuklar için büyük bir hayal kırıklığı, ancak öğretmenleri ve velileri için büyük bir kolaylık sağlayan bu hizmet. Tek noktadan erişim ile merkesi ortak bir veritabanına kayıt ve sorgu yapılmasını sağlayan bu sistem öğretmenler tarafından öğrencilere ait notların girileceği, velilerin de, aynı veritabanına bağlı (ya da entegre çalışan) komşu bir sistem olan “Veli Bilgilendirme Sistemi” (vbs) ile artık veliler evde bilgisayar başından çocuklarının notlarını takip edebilecek.

Seviye Belirleme Sınavı, sınav sonuçlarını, okuldaki sınıf en yüksek başarı puanını ve puan hesaplama işlemini VBS (Veli Bilgilendirme Sistemi), Sınav Bilgileri bölümünden öğrenebiliyormuşuz.

E-okul yazısına devam et