Etiket arşivi: çizgi film

Şirinler’in Sinemaya Gelişi

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/smurfs.flv /]

ŞirinlerBir zamanlar televizyonların vazgeçilmez eğlencesi olan Şirinler, 21. yüzyılın bilgisayar destekli animasyon teknolojilerine uygun bir şekilde sinema filmi olmaya hazırlanıyor(muş).

Yapımcı Jordan Kerner, dizinin 234 bölümünü de izlediklerini ve filmin hazırlıklarına başladıklarını söylüyor. Üçleme olarak tasarlanan projenin sinemaya uygun bir epik tarzı olacak. Ayrıca Gargamel’in geçmişi de ilk defa bu filmlerle gözler önüne serilecek.

Şirinler, babası İngiliz olan Belçikalı çizer Peyo Cullifors tarafından yaratıldı. Fakat bütün dünya onları Hanna-Barbara Productions’ın televizyonlarda ilk defa 1981 yılında gösterilen çzigi filmleriyle tanıdı. Avrupa’da bir köye yaşayan bu şirin mavi canlılar üzerine zamanında çok şey yazıldı, çizildi.

Şirinler yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD’de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır. Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri Şirin baba’nın Karl Marx’a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.

Bir başka açıdan da Şirinlerin büyü ve sihir ile uğraşmasının altında farklı dinsel kaygılar arayanlar da olmuştur.

Çizgi diziden bir bölüm (Smurfs – Episode 38 – “Crying smurfs”)

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/smurfs-episode238-crying smurfs.flv /]

Başka bir bölüm: “Calling_Doctor_Smurf”(Doktor Şirin Muayene)

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/Smurfs-Calling_Doctor_Smurf.flv /]

Çizgi film deyip geçmeyin!!!

South Park Sizce de South Park şimdiye kadar yapılmış en duyarlı çizgi film değil mi?
Günümüz hayat koşullarını, Amerika’nın dış politikasını, yaşadığımız dünyanın gelmiş olduğu durumu, star odaklı yaşayan, kısa yoldan meşhur olmayı şiddetle isteyen ve politik duruştan yoksun gençlerin geleceğinin nasıl da karamsar olduğunu Amerikan ufaklıklarının ağzından biraz da bol küfür sosuyla anlatan bir belgesel sanki.

Maalesef sosyal konuları bu denli özenle ve müthiş esprilerle isleyen bir yapım şu aralar az rastlanır durumda. Bu konulara en az South Park yapımcıları kadar hassas olan dünya starları da yapımda ses ve görüntülerini kullanarak veya kullanılmasına izin vererek bu müthiş kara mizaha eşlik ediyorlar.

Çizgi film deyip geçmeyin!!! yazısına devam et