Etiket arşivi: Can Dündar

Can Dündar’dan Mustafa

Mustafa filminin afişi

Can Dündar’ın özellikle muhteşem fragmanıyla sansasyon yaratan belgesel filmi Mustafa 29 Ekim’de sinemalarda gösterime girdi.

Bense bu akşam izleme fırsatı bulabildim. Film, Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk defa etten kemikten bizim gibi bir insan yönüyle işleyen bir yapıt, milli duygular anlamında da tam bir ilham kaynağı.

Sinema salonundan çıkarken kendini tutamayıp gözlerinden yaşlar gelen seyirciler de filmin başarısına başka bir örnek teşkil ediyordu.

Bununla beraber film, Mustafa Kemal’in özel hayatında, bir çoğumuz gibi (“bizden biri gibi”) gayrı-mükemmel bir insan olduğu hatta özel ilişkilerinde neredeyse tüm hayatı boyunca olduğu kadar özellikle savaş sonrası oldukça mutsuz ve yalnız olduğu üzerinde fazlasıyla dururken, onun dahi yanı, liderlik nitelikleri ve yönetsel becerileri üzerinde hemen hemen hiç durmamış, ya da çok az değinmiş. Laik görüşleri daha çok geçmişteki olumsuz kişisel tecrübelerden kaynaklanan obsesif bir din karşıtıymış gibi tasvir edilmiş.

Birer Türk olarak, onun, bugün benimsediğimiz ve yaşatmak için çabaladığımız görüşleri, hayran olduğumuz yanları, daha önce aldığımız yakın tarih bilgisine dayandığı için filmde bu yönlerine değinilmemiş olması birçoğumuz tarafından bir eksiklik olarak hissedilmese de, Atatürk hakkında hiçbirşey bilmeyen birinin – örneğin bu konuda hiç bilgi sahibi olmayan bir yabancının – Mustafa filmini izlediğinde onun ne kadar büyük bir dahi ve karizmatik bir lider olduğunu algılayabileceğine ihtimal vermiyorum.

Mustafa Filminin fragmanı

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/Mustafa.flv /]

Film hakkında detaylar:

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

Can Dündar’dan Mustafa yazısına devam et