Etiket arşivi: blog

WordPress’in Yeni Türkçe Sürümü

Dünya’nın en popüler blog yayımlama platformu WordPress 2.9.2 ‘nin Türkçe sürümü çoktan çıkmış ve indirilebilir paket WordPress Türkiye’nin resmi web sitesinde yayınlanmış. Buradan ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Türk Bloglarının “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” Furyası

Previously on “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir”

DigiturkBir çok Türk blog’u “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” başlığı ile aşağıda Digitürk’e hitaben yazılmış sitem mektubunu bir makale olarak yayımladı. Hatta bu furyaya birkaç saatliğine ben de müdahil olmuştum ki, gelen tepki mesajları, farklı açıklamalar, Digitürk’ün “Marketing Türkiye” sitesinde verdiği cevaba istinaden ben de aynı habere farklı bir bakış açısıyla yer vermeye karar verdim.

Bu yazının İçindekiler:

  1. Önsöz (yukarıda okudunuz)
  2. Mektup (aşağıda)
  3. Olayın başlangıcı
  4. Gelişme
  5. Sonuç

2. Mektup

Sayın DigiTurk PR Departmanı Yetkilisi, ya da ANTIFRAUD Bölüm şefi,

Ticari kaygınız nedeniyle istemeden ve farkında olmadan pek çok blog yazarının kişisel özgürlüğünü elinden aldınız. Bunun beklenen sonucu olarak, an itibariyle, pek çok blog yazarı hem ailelerinin hem de dostlarının Digiturk aboneliklerini iptal ettirmeyi düşünüyor.

Türk Bloglarının “Bedava Digitürk İzle, Bedava Film İndir” Furyası yazısına devam et

Hala Bilmeyenler için: BLOG ve RSS nedir?

Blog1. BLOG (Ağ güncesi) Nedir ?

Blog, ağ güncesi, (ya da Web Günlüğü) teknik bilgi gerektirmeden*, herhangi bir konuda kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir.

İngilizce karşılığı olan blog kelimesi “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog sözcüğünün kısaltılmış halidir.

Ağ günceleri, yani Bloglar, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayın olarak karşımıza çıkar. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, ağ güncesi kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.

Hala Bilmeyenler için: BLOG ve RSS nedir? yazısına devam et