Etiket arşivi: bitkisel tedavi

Kuru soğan ve şeker ile grip ve benzeri hastalıklara karşı tedavi ve korunma

Kuru soğan ve şekerBitkisel tedavide Türkiye’de az bilinen bir yöntemi sizlere sunuyoruz:

Burada göreceğiniz videoda, kuru soğan ve şeker ile grip başta olmak üzere, birçok hastalığa karşı sağlığınızı korumak veya tedavi için yüzde yüz doğal muhteşem bir şifalı bitki – daha doğrusu sebze – formülü gösteriliyor.

Kuru soğanOrta boy bir kuru soğanı alıp bir bıçak ile kahve fincanı şeklini alacak şekilde içini oyun. Bir tatlı kaşığı ile soğanın içindeki oyuğu toz şeker ile doldurup, 12 ila 24 saat bekleyin. Bu süre sonunda soğuk algınlığı, grip, vb. hastalıklara karşı bire-bir koruyucu ya da çabucak iyileştirici  güce sahip mucizevi bir şurup elde etmiş olacaksınız. Üstelik tadı da hiç fena sayılmaz. Harika!

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sigarayı Bırakmak ve Hafızayı Geliştirmek için Bitkisel Kürler

Sigarayı bırakmak
Prof. Dr. İbrahim SaraçoğluTelevizyonda Sıradışı programına katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoglu, hafızasını güçlendirmek isteyenler için önerdiği havuç kürünün, sigara içenler tarafında kullanıldığında bir işe yaramayacağı bilgisi üzerine, sigarayı bırakmak isteyenler için karabaş otu bitkisinden hazırlanan bitkisel kürün hazırlanışını ve kullanım şeklini anlatıyor.

İbrahim Saraçoğlu açıklıyor: Menopoz döneminde hangi bitki kürü uygulanmalı?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu her hafta cuma günü saat 13.30-15.30 arasında TRT1 de yayınlanan Esra CEYHAN’la HAYAT canlı yayın programına katılarak sağlık ve güzellik için doğal ve bitkisel kürlerini açıklıyor.

Bu programlardan bir tanesinde, İbrahim Saraçoğlu kadınların menopoz döneminde kullanmaları için bitki kürü tavsiyelerinde bulundu.

[flashvideo filename=”/wp-content/flvids/ibrahim-saracoglu-menopoz-bitki-kurleri.flv” /]

İbrahim Saraçoğlu’ndan Romatizmalılara Beslenme Tavsiyesi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, Kanal D’de Seda Sayan’ın programında romatizmalılar için beslenme tavsiyelerinde bulunuyor. Beyaz ekmeğin özellikle  romatoid artrid hastaları için sakıncılarına değinen Profesör Doktor Saraçoğlu, uygun un tipleri hakkında da bilgi veriyor.

[flashvideo filename=”/wp-content/flvids/SedaSayan.flv” /]

Sarımsak (Allium sativum)

SarımsakDilimizde doğru hecelenişi (yazılışı) sarmısak mı yoksa sarımsak mıdır, hala tartışma konusudur.

Anavatanı Hindistan olan mutfağımızdan eksik etmediğimiz sarımsağın tarihi insanlık kadar eskidir. Tarihin ilk çağlarında Sümerler’in sarımsağı bildikleri ve ilaç olarak kullandıkları elde edilen arkeolojik kayıtlardan anlaşılıyor. Eski Mısırlılar’ın da sarımsağı yediklerini ve ilaç olarak kullandıklarını biliyoruz. Tarihi kayıtlardan Gizek Piramidi’ni yaptıran firavun Keops’un (IV. Hanedan) inşaat sırasında işçilere bol miktarda sarımsak yedirdiğini öğreniyoruz.

Sarımsağı İsrail oğulları Mısır’dan Filistin’e getirdiler. Oradan Anadolu ve İyonya’ya yayıldı. Bu kıymetli nebat ancak Haclı seferleri sırasında ilk defa Fransa’ya getirildi. Ve Avrupa bu suretle sarımsağı öğrenebildi.

Sarmısak bugün dünyanın her tarafında yetiştirilmektedir. Boyu 70 cm bulur. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Sarmısak A,B1 B2,PP ve C vitaminleri ihtiva etmektedir. Bileşiminde ALLİCİN ve DİALLYLDİSULFİD adlı iki aktif bulunmaktadır.

Sarımsaktaki kötü koku ihtiva ettiği kükürtten ileri gelmektedir. Bu kokuyu gidermek için sarmısak yedikten sonra bir avuç maydanoz veya bir kahve tanesi çiğnenir.

Sarımsak (Allium sativum) yazısına devam et

Keçiboynuzu ve Pekmezinin Mucizeleri

KeçiboynuzuKeçiboynuzu nedir?

Anadolu’da bazı yörelerde harnup olarak da bilinir. Yeryüzünün en eski bitkilerinden olup anavatanı olarak Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde, Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarında yaklaşık 1500 km2 lik sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir.

Keçiboynuzu, yetişmeye başladığı ilk 15 yıl meyve vermeyen bir bitkidir. Meyveleri ilk başlarda yeşil olup, olgunlaştıkça kahverengileşen ve tam olgunlaşınca parlak kahverengi renk alır.

Keçi boynuzuKeçiboynuzunun en büyük özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etkin madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki; derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir.

Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit insan sağlığı üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir maddedir ki, bu özelliklerinden bazıları aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • Analgesic Ağrı kesici
 • Antiallergenic Alerjiye karşı
 • Antiasthmatic Astıma karşı
 • Antibacterial Bakteri yok edici
 • Antibronchitic Bronşite karşı
 • Anticancer Kansere karşı
 • Antihepatotoxic Karaciğeri toksinden arındırıcı
 • Antioksidant Serbest radikalleri yok edici
 • Immunostimulant Bağışıklık sistemini güçlendirici
 • Antiviral Mikroplara karşı
 • Antiseptic Antiseptik
 • Cancer-preventive Kansere karşı koruyucu
 • Antinitrosaminic Nitrozamin yok edici
 • Bronchodilator Bronş genişletici
 • Antipolio Çocuk felcine karşı
Keçiboynuzu Ağacı
Keçiboynuzu Ağacı

Yukarıdaki listede  görüldüğü gibi gallik asit çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin belirtilen bu özelliklerini artıran ve takviye eden keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir. Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkandır. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır. Sigara içenler keçiboynuzuna başladıktan bir iki gün sonra nasıl balgam çıkardıklarını hayretle gözleyeceklerdir.

Keçiboynuzu Çiçeği
Keçiboynuzu Çiçeği

Keçiboynuzu, insanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahiptir.

Özellikle sigara içen insanlarda akciğer kanserine yakalanma riskinin ne kadar yüksek olduğu, bu konuyla ilgili hemen her klinik deneyde ortaya konmaktadır.

Keçiboynuzu akciğer kanserini önleyen mükemmel bir meyvedir. Ancak, akciğer kanserine yakalanmış olanlar için tedavi etme gücü çok zayıftır.
Çünkü bir bitkinin hastalığı önleyici özelliği ile hastalığı tedavi etme özellikleri birbirlerinden farklı şeylerdir.

İşte keçiboynuzunun akciğer kanserini tedavi etmekteki gücünü artırıcı farklı etkin maddeler içeren ikinci bir bitkiye ihtiyaç vardır.
Bu ikinci takviye bitki kırmızı turptur.

Keçiboynuzu ve Pekmezinin Mucizeleri yazısına devam et

Hangi meyvenin ne yararı var?

 • Vücudumuzun başlıca düşmanı olan kolesterol hiçbir meyvede yoktur!
 • Meyveler doğal şeker içerir, ne kadar çok meyve tüketirsek beynimizdeki sinir hücreleri de o kadar gelişir, meyve yemek hafızamızı canlandırır!
 • Meyveler mükemmel lif kaynağıdır!
 • Meyveler vitamin ve mineral açısından çok zengindir!
 • Az kalorilidirler ve kilo aldırmazlar! (Ancak rejim sırasında kalorisi nispeten yüksek olan incir, muz ve üzümden uzak durun)
 • Bol miktarda antioksidan içerirler!
 • Meyveleri aç karnına yemek sindirimi kolaylaştırır!
Kiraz

Kiraz

* Güçlü bir ağrı kesicidir, 20 kirazda 12-25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin Aspirinden on kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir,
* Kolesterolü ve kan şekerini düşürür,
* Kirazlarda bulunan flavanoidler vücuttaki zehri temizler,antioksidan etki yapar,
* Kabızlık gidericidir,
* Nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur,
* Böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla döker,
* Safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur,
* Yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlamaktadır;

(100 gr. kiraz=70 kalori)
Hangi meyvenin ne yararı var? yazısına devam et

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan bitkilerle tedavi üzerine üç kitap

Bitkisel Kürler Rehberi

bitkisel-kurler-rehberi
Yıllardır bitkilerin insan vücuduna etkisini araştıran Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, merakla beklenen `Bitkisel Kürler Rehberi` kitabını nihayet tamamladı. Kitabıyla ilgili bugüne kadar ser verip sır vermeyen, ancak `çınar yaprağının faydalarını öğrenince üzerine basamayacaksınız` şeklinde tiyolar veren Saraçoğlu`nu konuşturmayı başardık. Saraçoğlu`nun açıklamaları en çok kireçlenme sorunu yaşayanları sevindirecek.

Bitkisel Kürler Rehberi
Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Yayın Yılı: 2009
226 sayfa
İthal Kağıt 13,5×21 cm
Karton Kapak

Bitkisel Sağlık Rehberi

bsr
“Bitkisel Sağlık Rehberi” 212 sayfadır. İçerisinde bir çok hastalıklara karşı önleyici, koruyucu ve tedavi edici kürler önerilmektedir. Maydanoz, adaçayı, papatya, karabaş, beyaz lahana, brokoli, karnabahar, pırasa, patates, domates, ebegümeci, üzerlik tohumu gibi daha bir çok sebze ve bitkilerin kür olarak kullanımları açıklanmaktadır. Hazırlama ve tüketim şekillerinin hangi hastalıklarda yardımcı ve destekleyici tedavi olarak kullanılacağı açıklanmıştır.”

Bitkisel Sağlık Rehberi
Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu
215 sayfa
(16,5×23,5 cm);
Karton Kapak;

Tıbbi Bitkiler Rehberi

Tıbbi Bitkiler Rehberi “Tıbbi Bitkiler Rehberi” içerisinde bir çok hastalığa karşı önleyici, koruyucu ve tedavi edici kürler önerilmektedir. Tarçın, dereotu, tere, söğüt yaprağı, avokado yaprağı, nane, asma yaprağı, biberiye, karanfil, cilt temizleyici, yaşlılık lekelerine (lentigo) karşı bitkisel öneriler ve cilt maskesi sunulmaktadır. Ayrıca, beyaz lahana, brokoli, soğan, patates ve lavantanın yepyeni özellikleri ve yeni araştırma sonuçları açıklanmakta ve kür olarak kullanımları sunulmaktadır. Emziren annelerin sütlerini artırıcı, şeker hastalarında insulin hassasiyetini yükseltici gibi değişik kürler de içerir.

Tıbbi Bitkiler Rehberi
Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Yayın Yılı: 2008
220 sayfa
16,5×23,5 cm

Karton Kapak
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan bitkilerle tedavi üzerine üç kitap yazısına devam et

Sağlık için Sağlıklı Meyva Suları

Havuç+ Zencefil (kök)+ elma
Havuç+ Zencefil (kök)+ elma
= Sistemimizi arındırır ve kuvvetlendirir.

Elma+ Salatalık+ kereviz
Elma+ Salatalık+ kereviz = Kanseri önler, kolestrolü düşürür ve mide sorunlarını ve baş ağrısını düzeltir.

Domates+ Havuç+ Elma
Domates+ Havuç+ Elma =
Cildi sıkılaştırır ve nefes alma zorluklarını giderir.

Sağlık için Sağlıklı Meyva Suları yazısına devam et

Vitamin ve Mineraller – Ne Neye Etken – Bölüm II

meyvelerAntioksidan özelliği yüksek gıdalar ‘süper şifalı’ dediğimiz gruba girer. Yani ne kadar tüketilirse o kadar faydalı denen türden… Uzmanlar gazetelere, televizyonlara çıkar ve uzun uzun anlatır, neyi ne kadar tüketeceğimizi söylerler. Üzümün çok faydalı olduğunu bilmeyen var mıdır ya da portakal suyunun C vitamini deposu olduğunu… Adını söylerken bile yüzünüzü buruşturacağınız brokoli ya da Brüksel lahanasını… Bilmediğimiz onların niçin faydalı olduğudur; ve bu gıdalar vücudumuza ne yapar da bizi kanserden korur, gençleştirir, güzelleştirir?

Uzmanlara göre antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser dahil pek çok hastalığa ve erken yaşlanmaya neden olabilecek zincir reaksiyonları önleyen moleküllerdir. Bu moleküllerin vücutta gerekli seviyelerde bulunabilmesi için, yüksek oranda antioksidan içeren yiyecek ve içeceklerin alınmasına dikkat edilmelidir.

Vücudumuzun kendini tahrip etme özelliği olduğu gibi, kendini savunma mekanizmasından ileri gelen tedavi özelliği de bulunur. İçeriğinde antioksidan bulunduran besinler de bu mekanizmayı tetikleyerek serbest radikallerin ve toksinlerin oluşumunu engeller ve hatta yaşlanma etkilerini etkilerini azaltırlar.

ACI MARUL Eser element Potasyum Fosfor
(Lactuca virosa)
 1. Yaşamsal önem taşıyan maddeler içerir.
 2. Yağ metabolizmasını düzenler.
 3. Felç riskine karşı korur.
 4. Yapraklarından ve kökünden yapılan çay: karaciğer, dalak ve böbreklerin faaliyetlerini düzenler.
AHUDUDU C vitamini Potasyum Kalsiyum Demir Folikasit
(Rubus Idaeus)
 1. Virüs ve bakterilere karşı korur
 2. Tümör oluşumunu engeller
 3. Kanı temizler,
 4. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
 5. Terletir ve İdrar söktürür.
 6. Kabızlığı giderir.
 7. Vücuda dinçlik verir.
AVOKADO Doymamış yağ asidi B6 vitamini E vitamini Potasyum Glutathion
(Persea americana)
 1. Kalp ve Kan dolaşımı için birebir.
 2. Kansere karşı koruyucu
 3. Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, (en iyi antioksidanttır)
 4. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.
 5. Protein bakımından zengindir.
BEYAZ KIRMIZI LAHANA C vitamini B vitamini Kalsiyum
 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Stres semptomlarıyla savaşır.
BEZELYE Protein Magnezyum
 1. Kolesterol düzeyini düşürüyor
 2. Bağırsak kanser riskini azaltıyor.
BROKOLİ Magnezyum A Vitamini C vitamini Potasyum
 1. Kansere karşı korur
 2. Kasları güçlendirir.
CEVİZ FISTIK FINDIK B vitamini E vitamini Çinko Demir
 1. Sakinleştirir
 2. Uyumayı sağlar
 3. Stresi azaltır.
ÇİLEK C vitamini Kalsiyum Potasyum
 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Metabolizmayı harekete geçirir.
DANA ETİ Demir Protein Potasyum
 1. Soğuk algınlığı
 2. Öksürük
 3. Gribe karşı iyileştirici
DENİZ BİTKİLERİ Omega3 yağ asidi Pantothenik asit
 1. Kolesterol düzeyini düşürür
 2. Kalp krizi riskini azaltır.
DOMATES Likopen Folikasit Tyrosin
 1. Likopen kansere karşı korur
 2. Folikasit hücre yapımını uyarır.
 3. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
ELMA Pektin Bioflanovoid C vitamini
 1. Kolesterol düzeyini düşürür
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
ENGİNAR Cynarin B vitamini C vitamini
 1. Kan şekerine ve kalbi iyi gelir.
 2. Cynarin Karaciğer ve Safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar.
ERİK Potasyum Demir B vitamini
 1. Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar enerji verir.
ESMER BUĞDAY Lysin Lezithin
 1. Beyni ve sinirleri besler
 2. Öğrenmeyi güçlendirir.
FASULYE Demir Kalsiyum B vitamini C vitamini Protein
 1. Kan ve hücre yapımına yardımcı oluyor.
FRENK ÜZÜMÜ C vitamini Niasin Kalsiyum
 1. Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
GREYFURT Folikasit C vitamini
 1. Kan basıncını azaltır
 2. Kan yapımını artırır.
HAVUÇ A Vitamini Selenyum
 1. Sperm üretimini sağlıyor
 2. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.
ISPANAK A Vitamini Folikasit Magnezyum E vitamini Manganez
 1. Sinirleri güçlendiriyor.
 2. Özellikle hamilelikte tavsiye ediliyor.
KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ BUĞDAY B vitamini Demir Magnezyum
 1. Bacak kaslarındaki krampları yok ediyor.
 2. Uyku süresini azaltıyor.
KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ ÇAVDAR Magnezyum Karbonhidrat B vitamini
 1. Enerji sağlıyor
 2. Stresi azaltıyor.
KAVUN Magnezyum Potasyum Kalsiyum
 1. Vücuttaki su düzeyini ayarlıyor
 2. İdrar oluşumunu artırıyor.
KEFİR Laktik Asit
 1. laktik asit bakterileri Bağırsak enfeksiyonuna
 2. Kabızlığa ve gaza iyi geliyor.
KEREVİZ Potasyum Sodyum Kalsiyum Magnezyum
 1. Kabızlık
 2. Mide ve Bağırsak sorunlarına karşı etkili.
KIRILMAMIŞ PİRİNÇ Protein Potasyum Kalsiyum Magnezyum
 1. Mide yanması
 2. Gaza karşı etkili.
 3. Vücuttaki fazla suyu atıyor.
KIRMIZI ÜZÜM Phyto-östrojen Potasyum Kalsiyum
 1. Yüksek tansiyona karşı iyi geliyor
 2. Trombozları önlüyor
KİVİ C vitamini Karotionid Flavonoid
 1. Zayıflatıyor
 2. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
KUŞBURNU Likopen C vitamini E vitamini Demir
 1. Soğuk algınlığı ve
 2. Gribe karşı önleyici etkiye sahip.
KÜMES HAYVANLARI Protein Potasyum Magnezyum B vitamini Çinko
 1. Baş ağrısı sorununa karşı etkili
 2. Stresten arındırıyor.
LAHANA TURŞUSU Laktik asit B12 vitamini
 1. Bakterileri ve Tümör oluşumunu önlüyor.
LİMON C vitamini Glucarate
 1. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
 2. Mide kanserini önlüyor.
MANGO A Vitamini B vitamini Çinko
 1. Cinsel enerjiyi yükseltiyor
MANTAR Sodyum Potasyum Kalsiyum Magnezyum
 1. Kasları güçlendiriyor
 2. Saç ve tırnakları besliyor.
MERCİMEK Çinko Aminoasit
 1. Yorgunluğu gideriyor strese karşı etkili
MISIR Çinko Magnezyum B vitamini
 1. Stresle savaşıyor
 2. Bağırsak kanserini önlüyor.
MUZ Potasyum B6 vitamini Serotonin Magnezyum
 1. Rahatlatıyor
 2. Uyumaya yardımcı oluyor.
MÜRVER Potasyum B1 vitamini C vitamini
 1. Terleten ve öksürüğü azaltan etkiye sahip.
 2. Kabızlığa iyi geliyor.
NAR C vitamini Demir Potasyum Alkaloit Glikozit
 1. İçerdiği bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri de dengeler
 2. Kalp sağlığını korur, kalbi kuvvetlendirir,
 3. Kanser hücrelerinin de gelişmesini engeller,
 4. Yeşil çaya nazaran üç kat daha güçlü antioksidan etkiye sahiptir,
 5. Meyve kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içerir.
 6. İshali keser, (şerit) bağırsak kurtlarını düşürür, Kanlı ishal de de kullanılır,
 7. İdrar söktürücü, Kan yapıcı, Enerji verici ve Tansiyon düşürücü özelliği
 8. Meyve kabuğu ekstresinin; güçlü virüs ve mikrop öldürme özelliği, cilt üzerindeki enfeksiyon ve yaraları iyileştirici özelliği vardır,
 9. Meyve kabuğu tanenlerinin antioksidan ve anti-tümör etkileri de bilinmektedir,
PAPATYA Karotinoid Enzimler C vitamini
 1. Kalp hastalıklarını önlüyor
 2. Stresi azaltıyor
PATATES Mineraller C vitamini Protein Potasyum
 1. Kansere karşı koruyucu
 2. Vücudu toksinlerden arındırıyor.
PEYNİR Protein Sodyum Potasyum Kalsiyum
 1. Kemikleri güçlendiriyor
 2. Sinirleri koruyor.
PEYNİR SUYU Sodyum Potasyum Kalsiyum Laktik asit
 1. Bakterileri Sindirim sistemi şikayetleri
 2. Mide yanmasına karşı iyi geliyor.
PIRASA Allisin Çinko Manganez Selenyum
 1. Kan basıncını düşürüyor
 2. Kalbi ve damarları güçlendiriyor.
PORTAKAL B vitamini C vitamini Potasyum Kalsiyum Selenyum
 1. Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.
RAVENT Magnezyum Manganez Kalsiyum B vitamini
 1. Sağlıklı kemiklerin oluşumuna katkıda bulunuyor.
REZENE C vitamini Uçucu yağlar Demir Potasyum Kalsiyum
 1. Öksürüğü önlüyor
 2. Vücuda oksijen alımını artırıyor.
RİNGA BALIĞI Omega3 yağ asidi Sodyum Potasyum
 1. Damar sertliğini
 2. Yüksek tansiyonu önlüyor.
SARIMSAK Quercetin Ajoene Allisin
 1. Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
SHIITAKE MANTARI Lentinan D vitamini
(Letinus edodes)
 1. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
 2. Kanser oluşumunu engelliyor.
 3. Kanı sulandırıcı,
 4. Kolesterol düşürücü,
 5. Tümör küçültücü,
 6. Cinsel gücü arttırıcı etkilere sahip.
 7. Lentinan maddesi Japonya’da anti kanserojen ilaç olarak tescil edilmiş.
SİYAH TURP C vitamini Kalsiyum Potasyum Demir
 1. Bağışıklık sistemini
 2. Kan dolaşımını güçlendiriyor.
SOM BALIĞI Omega3 yağ asidi D vitamini
 1. Kemikleri güçlendiriyor
 2. Meme kanseri riskini azaltıyor.
SOYA Omega6 yağ asidi E vitamini Protein E vitamini
 1. Hücreleri koruyor
 2. Kanser riskini azaltıyor.
SÜT Kalsiyum D Vitamini A Vitamini B2 vitamini
 1. Kemik oluşumunu teşvik ediyor
 2. Bağırsak kanserine karşı koruyor.
TOFU Protein Potasyum Kalsiyum Magnezyum
 1. Metabolizmayı uyarıyor.
 2. Kemik yoğunluğu için önemli.
TON BALIĞI Omega3 yağ asidi D vitamini Potasyum
 1. İyot Kolesterol düzeyini düşürüyor
 2. Sinir hücrelerini koruyor.
USKUMRU Omega3 yağ asidi D Vitamini B6 Vitamini B12 vitamini
 1. İyot Kan basıncını düşürüyor
 2. Moral yükselten etkiye sahip
YEŞİL-KIRMIZI BİBER Capsaicin A Vitamini C vitamini Çinko
 1. Baş ağrısı
 2. Migrene karşı koruyucu etkiye sahip
YOĞURT Kalsiyum Riboflavin B12 vitamini
 1. Bağırsak kanserine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
YULAF Karbonhidrat Demir Magnezyum B vitamini
 1. Enerji sağlıyor
 2. Kas kramplarını önlüyor
 3. İdrar söktürüyor.
ZEYTİNYAĞI Doymamış yağ asidi E vitamini
 1. Kötü huylu kolesterol düzeyini düşürüyor
 2. hücreleri koruyor