Etiket arşivi: Bilgisayar

Bilgi Sistemlerinizde Farkında olmayabileceğiniz 10 güvenlik açığı

Bilgi sistemleri yöneticileri bazı bariz güvenlik tehditleriyle uğraşırlarken daha başka problemler radara yakalanmadan gözden kaçıvermekteler. İşte şirketinizde veya kurumunuzda siz farkında olmadan meydana gelebilecek 10 güvenlik tehdidi:

1. Çalışanlarınız

bilgisayar güvenlik tehditleriKendi çalışanlarınız en büyük güvenlik risklerinizin temel kaynağını teşkil edebilmekte. Kimi zaman kasıtlı olarak, kimi zamansa bilinçsizce. Zira çalışanlar en çok erişime ve zamana sahip olanlar. Dış tehditlere karşı savunma mekanizmaları geliştirmek için o kadar çok vakit ve emek harcıyoruz ki, korumak için onca emeği sarfettiğimiz sisteme bir virüsün girebilmesi için bilinçsiz bir çalışanın bir USB bellek içinde ev bilgisayarından aldığı bir dosyayı şirket ağına sokması yeterli olabiliyor. Ayrıca mutsuz çalışanlar bazen intikam almak için kasıtlı olarak şirket sistemine zarar verme yoluna gidebiliyorlar. Ayrıca iyi niyetli bir çalışanın da kasıtsız olarak ve istemeyerek bir hata yapması da mümkün. İyi ve doğru yönetim, eğitim, bazı kurallar ranımlama ve uygulama ve çalışanlarınızı tanıma bu açıklaraı kapatmak için faydalı olablir.

2. En çok yapılan kod (program yazma) hataları

Yıllarca süren eğitim ve uyarılara rağmen, programcılıkta yapılan bazı temel hatalar günümüzde halen devam etmekte. Güvenlik açığı teşkil eden programlama hataları kaynaklı en çok meydana gelen saldırılar SQL enjekte etme ve İngilizcesi “cross-site scripting” olarak tanımlanan çapraz site betikleme (XSS) dir. Bugün en saygın ve güvenilir yaılım paketlerinde bile bu güvenlik açıklarına zaman zaman rastlanmakta (örn: WordPress). Yazılımlarınızı “in-house” (kendi bünyenizde) veya “out-source” (dış kaynaklı) geliştir(t)iyorsanız programcıların güvenlik konusunda bilgili ve eğitimli olduklarından emin olmalısınız. Hazır paket bir yazılımı bir kere seçip devreye aldıysanız, o zaman güvenlik açıklarının kaptıldığı versiyonları kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Bilgi Sistemlerinizde Farkında olmayabileceğiniz 10 güvenlik açığı yazısına devam et

Internet’de Ücretsiz Oynayabileceğiniz Oyunlar

online bedava oyun oyna

Canınız herşeyi bir kenara bırakıp, bilgisayarda oyun mu oynamak istedi?

CD yok, DVD yok, (disket zaten yok), yükleme, kurulum, kırmak için kasmaca yok… Tek ihtiyacınız olan çok eski olmayan bir PC, Mac veya Linux bilgisayar, bir web tarayıcısı (Chrome, Safari, Firefox, Opera veya Internet Explorer, vb…) ve bir Internet bağlantısı.

İşte Internet’de “online” oyun oynayabileceğiniz birkaç oyun sitesi. Üstelik bedava. Hatta bu oyunların bazıları ödüllü ve size gerçekte para kazandıran cinsten!

Ninja Run – Declic Games’de Ücretsiz Oyna (Kayıt ve e-mail gerekli değil)
Ninja Run

Ninja’nızın düşman tuzak ve bombalarından sakınarak hedefine giderek yaklaşmasını sağlamak için dikkat ve hünerle koşturup zıplatarak ilerletirken bonus puanları toplamayı ihmal etmeyin.

Ücretsiz Ninja Run oynamak için buraya tıkla (Declic Games)

Kendine güvenen arkadaşlar mutlaka denemeli.Internet’de Ücretsiz Oynayabileceğiniz Oyunlar yazısına devam et

Formula 1 pilotu Fernando Alonso’nun Yalan Kaza Haberi

yalan kaza haberi

Son günlerde sıklıkla rastladığımız trojan dağıtan e-postalara bir yenisi daha eklendi. Eğer iki kez F1 şampiyonu olan Fernando Alonso’nun İspanya’da kaza yaptığı ve ağır yaralı olduğu ile ilgili bir e-posta alırsanız, bilgisayarınız yeni bir trojan’ın menziline girmiş demektir.

İspanya’nın günlük haber gazetesi El Pais’te yayınlandığı iddia edilen haber, bir de video bağlantısı içeriyor. Bu bağlantıya tıklandığında ise, bilgisayara tehlikeli bir virüs yükleniyor.

İspanyol anti-virüs devi Panda, yeni trojanın Banker-LGC olduğunu söylüyor. Panda Labs’ın teknik direktörü Luis Corrons, bu tip yalan haberler içeren ve kullanıcıları trojan yüklemeye yönelten e-postaların son zamanlarda arttığına dikkat çekiyor ve bilgisayar kullanıcılarını daha dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Kaynak: CHIP online

Netscape’in kurucusu Marc Andreesen Apple Mac’çi oldu

Marc AndreessenGigaOM‘dan Om Malik verdiği demeçte Netscape‘in kurucusu ve aynı zamanda LoudCloud (Opsware) ile Ning‘in de kurucularından biri olan Marc Andreesen‘ın Windows‘a veda ederek Mac‘e geçtiğini bildirdi.

Mac’e geçmek: Microsoft Windows ile çalışan PC kullanmayı bırakıp temel olarak kendi işletim sistemi (Mac OS X) ile çalışan Apple Macintosh marka bir bilgisayara terfi etmek anlamına gelmektedir.

Sabahın erken saatlerinde birlikte kahve içmek için buluştuklarını ve sohbetin büyük bölümünün özel olduğunu da ekleyen Malik, Marc’ı Mac’e geçişi ile ilgili olarak mevzunun Bloglar için kaçmaz bir haber olduğu konusunda uyardığını da belirtti.

Netscape’in kurucusu Marc Andreesen Apple Mac’çi oldu yazısına devam et

Bilgisayar güvenliği ve güvenlik yazılımları

Bilgisayar güvenliği“Herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmadan, gerekli tedbirleri almadan internete bağlanmak gece evde kapıyı ve pencereleri açık bırakıp yatmak gibidir” denir, gerçekten de öyledir. Her ne kadar Internet’e istediğimiz kalitede ve hızda bağlanamasak da, ülkemizde internet kullanımı, ADSL aboneliğinın hızlı artışı ile yaygınlaşmakta. Internet’i artık eskisine göre çok daha fazla kullanmakta, daha uzun süre bağlı kalmaktayız. Bu durum, güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor.

Linux, Unix tabanlı işletim sistemleri ve Apple’ın Mac OS işletim sistemi güvenlik açısından Windows’tan çok daha iyi bir yerde; ama ev kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Windows’u tercih ediyor.

Linux vb. sistemler ile rahat bir şekilde sörf yaparken, Windows için birçok ayrıntıyı düşünmemiz gerekiyor. Yalnızca antivirüs yazılımı kullanarak tehlikelerden korunmaya çalışan çok kişi var. Antivirüs yazılımı dışında, güvenlik duvarı (firewall), antispyware tarzı yazılımlar da kullanmak gerekiyor aslında daha iyi bir güvenlik için. Hatta bazı güvenlik yazılımı şirketleri bu tür güvenlik yazılımlarını bir araya getirip tek paket halinde (internet security gibi) sunuyorlar.

Firewall ve Anti-virüs ürünleri tecrübelerim

Her ne kadar Norton Internet Security (veya kişisel güvenlik duvarı) bugüne kadar beni hayal kırıklığına uğratmamış olsa da, Norton Anti-virus geçtiğimiz sene boyunca sahte bir güvenlik hissi verme konusunda oldukça başarılı oldu. Ne virüs koruma, ne de güvenlik duvarı işlevleri konusunda başarılı sayılamayacak Norton / Symantec uygulamaları yüzden ESET ürünlerine yöneldim. Zira Symantec / Norton doğru dürüst koruma ve virüs temizleme sağlayamadığı gibi, sistemi göçertebilecek kadar program hatasına da sahip.

Kaspersky Anti-virus ve Anti-hacker ve ESET’in Nod32 ve Smart Security paketleri oldukça profesyonel ve başarılı ürünler. Bazı arkadaşlarım sistemi çok yavaşlattığından bahsediyorlar, ancak kullanım ve bakımı en kolay ürünlerden biri olarak yer alıyor.

Bunlara rakip olarak itibar ettiğim çözümler arasında F-Secure paketi mevcut. Ayarları son kullanıcı için kullanımı kolay bir arayüz içerisinde hazırlamışlar. Ancak benim gibi ev ağında hem Mac, hem de PC  bilgisayar bulunan bir sistem kümesi ele alındığında, ‘router’lı bir ADSL modem kullanmayıp, onun yerine hususi olarak tek bir bilgisayara sağlanan Internet bağlantısını PC üzerinden paylaştırdığınız durumlarda F-Secure kullanımı orta-seviye veya yeni başlayan kullanıcılar için oldukça karmaşık ve problemli bir hale gelebiliyor.

En nihayetinde hem PC’im, hem Mac’imin üzerinde Windows kurulu (Bootcamp) bölüntüsü (partition) hem de VMWare sanal makinam için 3 kullanıcı lisanslı bir ESET Smart Security paketi satın alarak, güvenlik ve virüs koruma sorununu kökünden çözdüm. ESET Nod32 ve Smart Security sanal makinada bile hissedilebilir bir yavaşlığa sebep olmadığı gibi gayet başarılı sonuçlar verdi.

Eskiden Mac için yaptığım macera oyunları (GO-Zone)

Lanetli ŞatoGoogle’da geçen gün hangi web sitelerimin ve sayfalarımın indekslendiğini merak ederek yaptığım bir arama sonucu taa 1990’larda Mac için geliştirmekte olduğum macera oyunlarını tanıttığım birkaç sitenin hala aktif ve ulaşılabilir olduğunu gördüm.

Bu işlerle uğraşmayalı o kadar uzun zaman olmuştu ki, bir zamanlar böyle uğraşlarım olduğunu neredeyse kendim bile unutmuşum.

Türkiye’deki eski Mac kullanıcılarının bazıları beni ilk Türk yapımı macera oyunu olan The Journey (1119 indirme) ile tanır. Henüz 16 yaşımdayken çocuksu aklım ve çömez programcılık yeteneklerim ile geliştirdiğim Türkçesi Yolculuk anlamına gelen The Journey adlı macrea oyununda siz galaksinin başka bir yerinde (Sirius güneş sistemindeki) bir gezegenden Dünya’yı incelemek için gönderiliyorsunuz. Dünya’nın coğrafi özellikleri hakkında bir rapor hazırlayıp gezegeninize geri döneceksiniz. Ancak aracınız infilak ediyor ve gezegeninizden sizi almak için gönderilecek başka bir araca ulaşana kadar şehir yaşamından uzak kalmak suretiyle birbirinden çeşitli, dumur (ve tanıdık) maceralar yaşamak durumunda kalıyorsunuz.

The Journey Mac OS 8.x uyumlu eski Mac bilgisayarlarda sorunsuz çalışan eski bir oyun, ancak bir-iki emülatör yardımıyla PC’lerde ve yeni Mac’lerde çalıştırılabileceğine dair bir ipucu yazısı buldum. Bu konunun üzerine yakında giderek nostalji yaşamak isteyenlere bir sürpriz hazırlamak isteyebilirim. Oyunu buradan indirebilirsiniz:  The Journey (1119 indirme)

Gelişmeleri takip etmek, fikir beyan etmek, eleştiride bulunmak veya gaz vermek isterseniz irtibat sayfasını kullanabileceğiniz gibi Facebook grubuma da katılabilirsiniz.

Fate of Doleron

Geçenlerde en iyi arkadaşımı ziyaret ettiğimde, bana küçük bir sürpriz yaptı ve tamamlanmadan geliştirme sürecine (süresiz!) ara verdiğim Doleron’un Kaderi adlı bir başka macera oyunun 0.892d versiyonunu üzerinde Mac OS 9 yüklü eski iMac bilgisayarında çalıştırdı.

Sonra sabaha kadar oyunu çözmeye çalıştık. Çünkü oyunda hayatta kalabilmek için çözülmesi gereken birkaç düzine sırrın ve püf noktasının ne, nasıl, ne zaman ve hangi sırayla karşılığını ben bile unutmuşum – en kötüsü de oyunda kalınan yeri kaydetme özelliğini henüz programlamamıştım. Eskiden Mac için yaptığım macera oyunları (GO-Zone) yazısına devam et

Intel’in IT Manager (Bilgi-İşlem Yöneticisi) Oyunu

Intel IT Manager Game

Intel IT Manager Game, “Başarılı olun ve CEO size minnettarlığını göstersin“, “rakiplerinizin size boyun eğmelerini sağlamanızı istiyoruz“, “Evrenimizin efendisi olun!” gibi sloganlarla simulasyon oyunu sevenlerin ilgisini toplamıştı.

Bilgi Teknolojilerinde zorlu mücadele asıl şimdi başladı! Intel’in yeni IT simulasyonu. Intel IT Manager 3: Unseen Forces. Stratejilerini ortaya koy. Kaosa düzen getir. Bilişim dünyasının yeni hakimi sen ol!

Oyunda kendisi küçük ama istekleri büyük bir şirketin IT (bilgi-işlem) yöneticisisiniz. Şirketinizin ihtiyaçları uyarınca yeni teknolojileri istihdam etmeniz ve yönetmeniz gerekiyor. Bitmek bilmeyen hata bildirimleri, ileri derecede teknik problemler ve işinizi yapmanıza engel çıkmazlar sebebiyle işi götürmek hiç de kolay olmuyor.

Bu oyun elinizi kolunuzu bağlayıp içinizdeki işlemciyi ateşe verecek yeni bir mücadeleye davet ediyor…

Oyunun fragmanı:

Oyunu çevirimiçi oynayabileceğiniz web adresi:
Intel IT Manager Game