Etiket arşivi: Atatürk

90. Yıl “Diriliş” Marşı!

[flashvideo filename=”/wp-content/flvids/TBMM-90.YIL-Dirilis.flv” autostart=”false” /]
Atatürk 19 Mayıs
Atatürk 19 Mayıs

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Milli Mücadele’nin başlamasının 90. yıldönümü dolayısıyla bestelenen Diriliş marşını Dolmabahçe’de gazetecilere dinletti. 2009’un Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’ın 90. yıldönümü olduğunu hatırlatan Toptan, “90. yılla ilgili değerli sanatçımız Can Atilla’nın önderliğinde, Sayın Suna Kan Hanımefendi’nin de katkı yaptığı bir marş ortaya çıktı. Bu marş, ilk kez kamuoyu önüne çıkıyor” dedi. Atilla da marşın içinde çok önemli dengeler bulunduğunu belirterek, Marşta Suna Kan’ın çaldığı keman Atatürk’ü temsil ediyor. Koronun seslendirdiği bölümler, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ulusunun çektiği acıları, sıkıntıları aktarıyor. Orkestra ise milli mücadele dönemini anlatıyor.

Köksal Toptan “Bu büyük bir proje oldu” diye konuştu.

90. Yıl Marşı (974 indirme) (mp3 formatında indir mek için başlığına tıklayabilirsiniz)

Can Dündar’dan Mustafa

Mustafa filminin afişi

Can Dündar’ın özellikle muhteşem fragmanıyla sansasyon yaratan belgesel filmi Mustafa 29 Ekim’de sinemalarda gösterime girdi.

Bense bu akşam izleme fırsatı bulabildim. Film, Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk defa etten kemikten bizim gibi bir insan yönüyle işleyen bir yapıt, milli duygular anlamında da tam bir ilham kaynağı.

Sinema salonundan çıkarken kendini tutamayıp gözlerinden yaşlar gelen seyirciler de filmin başarısına başka bir örnek teşkil ediyordu.

Bununla beraber film, Mustafa Kemal’in özel hayatında, bir çoğumuz gibi (“bizden biri gibi”) gayrı-mükemmel bir insan olduğu hatta özel ilişkilerinde neredeyse tüm hayatı boyunca olduğu kadar özellikle savaş sonrası oldukça mutsuz ve yalnız olduğu üzerinde fazlasıyla dururken, onun dahi yanı, liderlik nitelikleri ve yönetsel becerileri üzerinde hemen hemen hiç durmamış, ya da çok az değinmiş. Laik görüşleri daha çok geçmişteki olumsuz kişisel tecrübelerden kaynaklanan obsesif bir din karşıtıymış gibi tasvir edilmiş.

Birer Türk olarak, onun, bugün benimsediğimiz ve yaşatmak için çabaladığımız görüşleri, hayran olduğumuz yanları, daha önce aldığımız yakın tarih bilgisine dayandığı için filmde bu yönlerine değinilmemiş olması birçoğumuz tarafından bir eksiklik olarak hissedilmese de, Atatürk hakkında hiçbirşey bilmeyen birinin – örneğin bu konuda hiç bilgi sahibi olmayan bir yabancının – Mustafa filmini izlediğinde onun ne kadar büyük bir dahi ve karizmatik bir lider olduğunu algılayabileceğine ihtimal vermiyorum.

Mustafa Filminin fragmanı

[flashvideo filename=/wp-content/flvids/Mustafa.flv /]

Film hakkında detaylar:

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

Can Dündar’dan Mustafa yazısına devam et