Etiket arşivi: askerlik

Bedelli Askerlik 2011

Bedelli askerlik 2011Bedelli askerlik ile ilgili uzun zamandır merakla beklenen ve sayısız tartışmaya yol açan detaylar bu hafta başında kesinleşti. Bedelli askerlik düzenlemesi 4. kez çıkıyor. Daha önce 1987, 1992 ve 1999’da da bedelli askerlik uygulaması yapılmıştı.

Yaş sınırı kaç olacak? Kimleri kapsıyor? Bedel gerçekten 30.000 TL mi? Bedelli Askerlik kredisi nasıl ve ne şartlarda alınabilir? Vicdani ret bu durumda ne olacak?

İşte bedelli askerlik ile ilgili tüm soruların cevapları…

Bedelli Askerlik yaş sınırı kaç olacak?

Kanun yürürlüğe girdiği tarihte 30 yaşından gün almış olanlar uygulamadan faydalanabilecek. Yaş sınırında ilgili kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih belirleyici olacak. Yani göre 31 Aralık 1982’den önce doğanlar bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek. Mahkeme kararıyla yaşını yükseltmiş olan vatandaşlarımız ne yazık ki bedelli askerlik yapamayacak.

Bedelli AskerlikBedelli askerlik yapmak için ödemek gereken bedel gerçekten 30 000 TL mi?

Evet, bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler 30 bin lira ödeyecekler.

30 bin lira bedel taksitlendirilebiliyor mu?

30 bin liranın yarısı peşin, yarısı 6 taksitle ödenebilecek. İkinci taksiti ödemeyen bedelli askerlik yapabilme hakkını kaybedecek.

Bedelli askerlikte kışlaya gitmek gerekiyor mu?

Bedelli askerlik yapacaklar 21 günlük temel eğitimden muaf olacaklar. Hiç kışlaya gitmeden askerlik görevini yerine getirmiş olacaklar. Bedelli Askerlik 2011 yazısına devam et

Askerlik Başvuruları için Gerekli Belgeler

AskerlikAskerlik İşlemleri

Son dakika: Bedelli askerlik

Bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler için burayı tıklayın.

Askere karar aldırma (Türkiye’deki yüksek okullardan mezun olanlar)

Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir.

Açıklamalar :
Dört yıl ve daha fazla süreli fakülte, yüksek okul mezunu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca bunların dengi okul olarak kabul edilen yurtdışı öğrenim kurumu mezunu yükümlüler lisansüstü öğrenime başlamadan önce, mezuniyet tarihinden itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine, yurt dışındaysalar bağlı bulundukları konsolosluklara müracaat ederek askerliklerine yedek subay adayı olarak karar aldırmak zorundadırlar.
Lisansüstü öğrenime devam etmeyip yurt dışında isçi statüsünü haiz olarak çalışmaya başlayanların askerliklerine bu aşamada karar aldırmalarına gerek bulunmamakta, bu yükümlülerin işçi erteleme işlemi yaptırmaları için yine bağlı bulundukları Başkonsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.

askerlik Askerlik Başvuruları için Gerekli Belgeler yazısına devam et