Etiket arşivi: 3G

3G Hayal Kırıklığı

Neler umuyorduk, ne bulduk! Elalem fezadan chat yapıyor, biz yıllardır hazırlandığımız 3G’nin bir fiyasko olduğunu görüyoruz.

Cem Şancı’nın CHIP dergisindeki yazısı:

3G3G’nin Türkiye’de hizmete girdiği Temmuz sonunda, aynı zamanda dünyada da bir açıklama yapıldı ve Dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nun internete bağlanması için çalışmaların ilerlediği, astronotların yakında internete bağlanıp diledikleri gibi, görüntülü, sesli arama, chat, sörf yapabilecekleri duyuruldu. Ve fakat tam bu sırada, gezegenin orta yerinde, Türkiye’de, 3G gibi eskimiş kabul edilen bir teknolojiyle yeni tanışan ve servisleri kullanan ilk müşterilerin şikayetleri ile karşılaşmaya başladık ki, şika-yetlerin bir ay boyunca da bit-mediğini görüyoruz. Bir yandan, yoğun reklam kampanyaları ile kullanıcıları kendilerine çekmeye çalışan operatörlerin bayilerinde kuyruklar oluştuğunu, pek çok kullanıcının hatlarını 3G’ye çevirmek istediğini duyuyoruz, öte yandan, USB modemini alıp bilgisayarına takan kullanıcının hem beklenen yüksek hızı görememekten şikayetçi olduğuna hem de sık sık hattan düşmeler yaşayarak internet deneyiminin rezil olmasından yakındığına şahit oluyoruz. Dolayısıyla, zaten üç yıl boyunca ertelene ertelene, operatörlerin birbirileriyle inatlaşması yüzünden horoz dövüşü komedisine dönen 3G hizmetinin “şu andaki” durumunun içler acısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Operatörlerin soruna biran önce çözüm bulup nihayet 3G standardını ülkemize yerleştirmelerini bekliyoruz. Ancak tüm bu karmaşa içinde belki tek olumlu gelişmenin, rekabet nedeniyle nihayet kullanıcılara çok uygun şartlarla bilgisayar verilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Evet, Vodafone, ayda 55 TL veya 75 TL lik paketine abone olan müşterilerine hem 3G hizmeti veriyor, hem de Teknosa’dan 1000 liralık bir diz üstü bilgisayarı veya daha ucuz bir taşınabilir bilgisayarı uygun şartlarla sağlıyor.

3G Hayal Kırıklığı yazısına devam et

Yeni iPhone 3G

iPhone 3G

iPhone’un yeni modeli iPhone 3G çıktı. Apple’ın reklam sloganı “yarı fiyatına iki kat daha hızlı” olan bu devrimci cihazın başlıca yeni özellikleri arasında (adı üstünde) 3G, GPS desteği (70 ülkenin bilgileri züerinde yüklü geliyor), daha güçlü bir batarya, farklı SIM kartları takabilme özelliği, 8 GB ve 16 GB seçenekleri bulunuyor. Yeni olarak cihaza artık yüklü gelen MobileMe yazılımı ile tüm bilgisayarlarla veri transferi ve senkronizasyon yapmak mümkün oluyor(muş). Ayrıca iPhone artıközellikle şirketlerde yaygın olarak kullanılan Microsoft Exchange sunucusu ile uyumlu hale getirilmiş.

Yeni iPhone 3G yazısına devam et